Fujifilm Fujinon XC 15-45 mm f/3.5-5.6 OIS PZ - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Przypomnijmy, że najlepsze obiektywy stałoogniskowe systemu Fujifilm X testowane w ten sposób osiągają wyniki na poziomie 80 lpmm, a poziom przyzwoitości jest ustawiony w okolicach 44–45 lpmm. Na korpusie X-T2 testowaliśmy Fujinona XF 50 mm f/2 R WR, który okazał się jednym z najostrzejszych obiektywów w systemie i zanotował maksymalne wyniki na poziomie 83 lpmm, a ostatnio model XF 8–16 mm f/2.8 R LM WR, który na najdłuższej ogniskowej zanotował zbliżone wyniki.
Zobaczmy więc, jak na tym tle wyglądają rezultaty Fujinona 15–45 mm w centrum kadru. Odpowiedni wykres znajduje się poniżej.
Wprost rewelacyjnie testowany obiektyw zachowuje się na najkrótszej ogniskowej, gdzie od maksymalnego otworu względnego mamy dostępne rozdzielczości na poziomie bliskim 80 lpmm. To naprawdę miła niespodzianka.
Niestety im większa ogniskowa, tym gorsze osiągi. Dla 28 mm wyniki wciąż są dobre, ale już nie tak rewelacyjne jak dla 15 mm. Bardzo duży spadek jakości następuje po przejściu do 45 mm. Tam, na maksymalnym otworze względnym obraz trudno uznać za użyteczny i aby tą użyteczność uzyskać musimy używać przysłon w okolicach f/8–11.
Zobaczmy teraz jak sytuacja wygląda na brzegu kadru.
Tutaj różnice są mniejsze, ale znów widać spadającą jakość obrazu wraz ze wzrastającą ogniskową. W przedziale 15–28 mm mamy MTF-y, które gwarantują nam rozsądny obraz nawet na maksymalnym otworze względnym. Natomiast na 45 mm poziom użyteczności jest marginalnie osiągalny tylko w bliskich okolicach przysłony f/8.0.
Szczerze powiedziawszy nie spodziewaliśmy się tutaj cudów, więc wyniki testowanego obiektywu, biorąc pod uwagę miłą niespodziankę na najkrótszej ogniskowej, odbieramy raczej pozytywnie.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Fujifilm X-T2, JPEG, 15 mm, f/3.5 |
Fujifilm X-T2, JPEG, 45 mm, f/5.6 |