Fujifilm Fujinon XC 15-45 mm f/3.5-5.6 OIS PZ - test obiektywu
5. Aberracja chromatyczna i sferyczna
Aberracja chromatyczna
Elementy niskodyspersyjne zastosowane w konstrukcji optycznej testowanego Fujinona najwidoczniej dobrze wykonują swoją pracę, bo nie widzimy żadnych zauważalnych problemów z podłużną aberracją chromatyczną. Nawet w dalekich obszarach nieostrości trudno dojrzeć wyraźniejsze zabarwienie obrazu.
Jeśli chodzi o poprzeczną aberrację chromatyczną, jej poziom w zależności od użytej ogniskowej i przysłony możemy obejrzeć na poniższym wykresie.
Najwięcej problemów będziemy mieli na najkrótszej ogniskowej, gdzie wada ta trzyma się poziomu średniego i pokazuje lekką tendencję spadkową wraz z przymykaniem przysłony.
W środku zakresu problemy kończą się całkowicie, bo aberracja jest mała, a na 45 mm wręcz znikoma. Ogólny wynik w kategorii aberracji chromatycznej jest więc dobry i tutaj testowanego Fujinona możemy pochwalić.
Fujifilm X-T2, RAW, 15 mm, f/3.5 | Fujifilm X-T2, RAW, 45 mm, f/5.6 |
Aberracja sferyczna
Pierwsze zdjęcia w niniejszym rozdziale nie pokazują efektu „pływania” ogniska. O tym, że aberracja sferyczna nie jest skorygowana idealnie, świadczy jednak wygląd rozogniskowanych krążków światła uzyskanych przed i za ogniskiem. Widać tutaj klasyczne objawy związane z tą wadą – w jednym przypadku środek krążka jest ciemny, a w drugim jasny.
X-T2, 45 mm, f/5.6, przed | X-T2, 45 mm, f/5.6, za |