Fujifilm X-T30 II - test aparatu
2. Budowa, jakość wykonania i funkcjonalność
Do jakości użytych materiałów oraz ich spasowania nie możemy mieć żadnych zastrzeżeń. Górny i dolny panel aparatu wyprodukowano z wytrzymałych i lekkich stopów magnezu, nie znajdziemy tu jednak uszczelnień chroniących aparat przed działaniem wilgoci i kurzu. Na przedniej ścianie aparatu mamy niewielką nakładkę z chropowatą, gumową okleiną, która zauważalnie poprawia przyczepność.
Zasilanie i złącza
X-T30 II zasilany jest dedykowanym akumulatorem o oznaczeniu NP-W126 i parametrach 7.2 V oraz 1260 mAh. Ładowanie odbywa się w odpowiedniej ładowarce BC-W126 i trwa około 2 godzin. Według producenta pojemność tego akumulatora wystarcza na wykonanie maksymalnie 390 zdjęć (tryb normal, kadrowanie przez LCD). Podczas testów udawało nam się wykonać bez trudu ok. 400 zdjęć. Gniazdo baterii jest zabezpieczone przed przypadkową próbą włożenia akumulatora w nieprawidłowy sposób.
Zestaw złącz komunikacyjnych obejmuje:
- wejście mikrofonu 2.5 mm (z możliwością podłączenia wężyka spustowego innych producentów),
- wyjście mikro HDMI (typ D),
- gniazdo USB typu C (USB3.1 Gen1), z możliwością podłączenia elektronicznego wężyka spustowego oraz zestawu słuchawkowego.
Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest lokalizacja gwintu statywowego (w dodatku nie leżącego w osi optycznej obiektywu), który znajduje się tuż obok klapki baterii. To uniemożliwia wygodną wymianę ogniwa oraz karty pamięci, gdy aparat umieścimy na statywie.
Opcjonalnym akcesorium jest uchwyt MHG-XT10. Nie ma on jednak żadnych dodatkowych elementów sterujących, ani możliwości zamontowania dodatkowego akumulatora.
Uniwersalna gorąca stopka umożliwia zainstalowanie lampy błyskowej, a także mikrofonu MIC-ST1.
Przyciski
Układ elementów sterujących w X-T30 II jest identyczny jak u poprzednika. Tradycyjnie omawianie elementów sterujących zaczniemy od górnej ściany urządzenia.
- filmowanie,
- BKT1, BKT2 – bracketing: ekspozycji, ISO, DR, symulacji filmu i balansu bieli,
- CH – szybka seria 8 kl/s (lub 20 i 10 kl/s oraz 30, 20 i 10 kl/s z cropem dla migawki elektronicznej),
- CL – wolna seria 3, 4 i 5 kl/s,
- S – pojedyncze zdjęcie,
- Adv1 i Adv2 – robienie zdjęć z efektem filtra cyfrowego,
- wielokrotna ekspozycja,
- panoramy.
- tylko LCD,
- tylko EVF,
- tylko EVF (aktywowany czujnikiem zbliżeniowym),
- LCD/EVF (wybór czujnikiem zbliżeniowym).
Jak już nas zdążyło przyzwyczaić Fujifilm, pokrętła można wciskać, co daje nam dostęp do kolejnych opcji konfiguracyjnych. Tylne jest konfigurowalne i pozwala na powiększenie obrazu w trybach PASM. Przy pomocy przedniego możemy ustawić typ sceny w trybie automatycznym.
W Fujifilm X-T30 II znajdziemy 8 programowalnych przycisków. Należą do nich wszystkie kierunki pracy dżojstika, przyciski Fn, AE-L, AF-L oraz tylne pokrętło. Dodatkowo konfigurować możemy gesty wykonywane na dotykowym ekranie. Lista dostępnych opcji, jakie możemy pod każdy z nich przypisać, wygląda następująco:
- rozmiar zdjęcia,
- jakość zdjęcia,
- RAW,
- symulacja filmu,
- efekt ziarnistości,
- zakres dynamiczny,
- balans bieli,
- wybór ustawień specjalnych,
- obszar ostrości,
- podgląd głębi pola,
- tryb AF,
- tryb AF-C ustawienia niestandardowe,
- wykrycie twarzy/oczu,
- ustawienia DRIVE,
- samowyzwalacz,
- fotometria,
- typ migawki,
- czułość ISO,
- komunikacja bezprzewodowa,
- tryb lampy błyskowej,
- TTL blokada,
- lampa modelująca,
- ustawienia mikrofonu,
- podgląd głębi pola,
- podgląd naświetlenia / balansu bieli,
- podgląd efektu zdjęcia,
- tylko blokowanie AE,
- tylko blokowanie AF,
- tylko blokowanie AE/AF,
- AF włączony,
- ustawienia przysłony,
- odtwarzanie.
Menu
Menu aparatu nie różni się od tego, które znaleźć możemy w modelu X-T30. Opcje zgromadzono w siedmiu zakładkach: ustawienia jakości obrazu, AF/MF, zdjęć, lampy, filmu, konfiguracji oraz odtwarzania zdjęć (aktywne w trybie odtwarzania), dodatkowo mamy także sekcję „My menu”. Zawartość tej ostatniej ustalamy dodając odpowiednie pozycje (maksymalnie 16) z pierwszych pięciu zakładek.
Menu jakości obrazu:
Menu ustawień AF/MF:
Menu ustawień zdjęć:
Menu lampy błyskowej:
Menu filmowania:
Menu konfiguracji:
Ważnym elementem obsługi jest menu podręczne aktywowane klawiszem Q. Jego wciśnięcie powoduje wyświetlenie na ekranie siatki, za pomocą której możemy podglądać i zmieniać wiele parametrów aparatu.
- wybór ustawień specjalnych,
- rozmiar zdjęcia,
- jakość zdjęcia,
- symulacja filmu,
- efekt ziarnistości,
- zakres dynamiczny,
- balans bieli,
- podświetl ton,
- przyciemnij ton,
- redukcja zakłóceń,
- kolor,
- wyostrzenie,
- tryb AF,
- tryb AF-C ustawienia niestandardowe,
- wykrycie twarzy/oczu,
- MF assist,
- samowyzwalacz,
- typ migawki,
- czułość ISO,
- tryb ekranu dotykowego,
- tryb lampy błyskowej,
- korekcja błysku,
- tryb filmu,
- regulacja poziomu nagrywania mikrofonu,
- wyłączenie dźwięku i lampy,
- jasność EVF/LCD,
- kolor EVF/LCD.
Wyświetlacz
Wyświetlany obraz jest dobrej jakości, a jego wyrazistość i kolorystyka stoją na zadowalającym poziomie. Również w pełnym słońcu nie odnotowaliśmy większych problemów. W menu aparatu możliwa jest regulacja jasności ekranu oraz nasycenia kolorów w skali ±5 jednostek.
Przycisk DISP/BACK służy między innymi do przełączania pomiędzy różnymi konfiguracjami ekranu w trybie podglądu na żywo oraz przy przeglądaniu zdjęć.
W trybie podglądu na żywo do dyspozycji mamy następujące widoki:
- wyświetlacz INFO (z dokładnym, procentowym wskaźnikiem naładowania akumulatora),
- informacje wybrane przez użytkownika,
- brak informacji.
W trybie przeglądania zdjęć dostępne widoki to:
- informacje włączone,
- informacje wyłączone,
- szczegółowe informacje,
- ulubione.
Zdjęcia można powiększać (przy pomocy tylnej rolki, jej wciśnięcie uruchamia podgląd 100%) lub przeglądać w postaci miniaturek (3×3 lub 10×10). Istnieje także możliwość przewijania zdjęć w powiększeniu, wykorzystując przednie pokrętło sterujące.
- przesunięcie w górę – wybór trybu fotografowania,
- przesunięcie w lewo – symulacja filmu,
- przesunięcie w prawo – balans bieli,
- przesunięcie w dół – tryb autofokusu.
W trybie przeglądania funkcja dotykowa umożliwia przeglądanie zdjęć, oraz ich powiększanie i zmniejszanie.
Jeśli mamy aktywne przełączanie obrazu z ekranu na wizjer, zbliżenie palca do wyświetlacza często powoduje wzbudzenie czujnika oka i wyłączenie wyświetlacza. Przydałaby się opcja w menu, regulująca czułość tego czujnika (tak jak np. w bezlusterkowcach Panasonika).
Filmowanie
Tryb filmowania X-T30 II zostanie przetestowany wkrótce w odrębnym materiale.Wizjer
W modelu X-T30 II wykorzystano wizjer elektroniczny o rozmiarze 0.39 cala, wykonany w technologii OLED. Pokrywa on 100% kadru i oferuje powiększenie 0.62x oraz rozdzielczość 2.36 mln punktów. Wizjer wyposażony został także w korekcję dioptrii (od −4 do +2) oraz czujnik zbliżeniowy. Czas przełączenia obrazu pomiędzy ekranem a celownikiem to ok. 0.5 sekundy.
Do dyspozycji mamy dwa ekrany: z informacjami i bez, a przełączamy się między nimi przyciskiem DISP/BACK. W menu aparatu dostępna jest opcja, która powoduje, że po obróceniu X-T30 II do pozycji pionowej, opisy również zmieniają położenie.
Wizjer sprawia bardzo dobre wrażenie pod względem jasności i odświeżania – szczególnie w trybie „Boost”. Nie można także narzekać na szczegółowość obrazu. Smużenie i wyraźne zaszumienie pojawiają się dopiero w warunkach bardzo słabego oświetlenia. To, co natomiast trochę rozczarowuje, to powiększenie celownika, które nie zmieniło się od modelu X-T10. Naszym zdaniem w tej klasie sprzętu warto by zastosować układ o tym parametrze na poziomie co najmniej 0.7x.