Fujifilm X-T30 II - test aparatu
4. Rozdzielczość
Rozdzielczość układu jako całości
Rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50) wyznaczyliśmy w oparciu zdjęcia zapisane w formacie JPEG z wyostrzaniem ustawionym na minimalną wartość, a pomiary wykonaliśmy przy pomocy programu Imatest. W teście wykorzystaliśmy obiektyw Fujinon XC 15–45 mm f/3.5–5.6 OIS PZ. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie, a wartości wyrażone są w liniach na wysokość obrazu. Pozwalają one na porównanie z analogicznymi wykresami dla aparatów kompaktowych oraz ocenę stopnia wyostrzania zastosowanego przez producenta.
Maksymalne wyniki, zmierzone na podstawie plików JPEG są znacznie niższe od tych zarejestrowanych w testach X-E4, X-T30, czy X-S10. Nie ma w tym jednak niczego niepokojącego – wówczas wykorzystaliśmy dobrej jakości stałek XF (1.4/35 i 2.8/80), a tym razem daliśmy „szansę” taniemu zoom-owi.
Spójrzmy jeszcze na poniższe wykresy, na podstawie których będziemy mogli ocenić obecność wyostrzania.
Wykresy wygenerowane przez program Imatest przedstawiają przykładowe przebiegi profilu na granicy czerni i bieli oraz funkcję MTF, jakie otrzymaliśmy dla jednego z pomiarów wykonanych na JPEG-ach. Widoczne na górnych wykresach lokalne maksimum choć niewielkie, jest dostrzegalne.To oznacza, że wyostrzanie jest obecne, lecz dość delikatne.
Rozdzielczość matrycy
Rozdzielczość matrycy (a dokładniej rzecz biorąc rozdzielczość układu matryca plus odcięty od wpływu aberracji optycznych dobrej klasy obiektyw) wyznaczamy na podstawie niewyostrzonych plików RAW, które uprzednio konwertujemy do formatu TIFF przy pomocy programu dcraw. Test rozdzielczości matrycy przeprowadziliśmy z obiektywami: Fujinon XF 35 mm f/1.4 R oraz XF 56 mm f/1.2 R. Najlepsze uzyskane przez nas wyniki dla każdej wartości przysłony prezentujemy na wykresie poniżej.
X-T30 II nie uzyskał tak wysokich wyników jak poprzednik, a stało się tak, ponieważ nie dysponowaliśmy obiektywem XF 2/50. Generalnie aparaty Fujifilm X nie notują rekordów na tle konkurencji, jednak uzyskują solidne wyniki. W powyższym zestawieniu rzuca się w oczy wysoka pozycja Olympusa. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na zastosowanie nieco mniejszego sensora, gęstość liniowa pikseli w przypadku matrycy Mikro 4/3 jest wyższa.
Brak filtra AA w matrycach X-Trans ma swoje odzwierciedlenie w wartościach odpowiedzi w częstości Nyquista, które wyraźnie przekraczają poziom 20% dla obu składowych. Na podstawie poniższych wykresów widzimy także, że pliki RAW nie są wyostrzane.