Samsung S1050 - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Po wzięciu Samsunga S-1050 do ręki, czeka nas miła niespodzianka. Korpus z lekko wyprofilowanym uchwytem oraz podkładką pod kciuk na tyle obudowy powoduje, że aparat trzyma się bardzo pewnie. Dodatkowo wysoka jakość wykonania sprawia naprawdę miłe wrażenie, co wśród aparatów z tej półki cenowej bardzo rzadko się zdarza. Na tylnej ściance znajdziemy duży, trzy calowy wyświetlacz LCD oraz podstawowe przyciski funkcyjne i nawigacyjne.
Warto pochwalić Samsunga za to, że zaczął stosować dobrej jakości materiały i poprawił wygląd aparatów ze swojej najtańszej serii.
Gniazda i zasilanie
Aparat zasilany jest dwiema bateriami LR6, czyli popularnymi paluszkami (AA). W zestawie otrzymujemy dwie baterie alkaiczne Duracell. Na dłuższą metę warto jednak zaopatrzyć się w akumulatorki oraz ładowarkę, które obecnie, na szczęście, nie kosztują dużo.
Samsung S-1050 zapisuje zdjęcia na kartach typu Secure Digital (SD). Jest on zgodny ze standardem SDHC, co oznacza, że możemy stosować karty o pojemności większej niż 4 GB. Gniazdo karty umieszczone jest obok komory na baterie, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż podczas wymiany karty ryzykujemy tym, że bateria może wypaść z aparatu i się zgubić lub uszkodzić.
W tym modelu, na jego prawym boku, znajdziemy również dwa gniazda umieszczone i schowane pod gumową klapką. Są to: port USB 2.0 oraz wejście dla zasilacza o napięciu 3.3 V. Niestety zasilacza nie dostajemy w zestawie z aparatem i musimy go dokupić oddzielnie.
Przyciski
Rozmieszczenie przycisków jest dobrze zaprojektowane, dzięki czemu aparat obsługuje się intuicyjnie i sprawnie. Wszystkie funkcje i nastawy w Samsungu możemy zrealizować używając kciuka i palca wskazującego prawej ręki.
Na tylnej ściance znajdziemy przyciski nawigacyjne i funkcyjne zgrupowane na prawo od wyświetlacza LCD. Spełniają one następujące funkcje (idąc od góry):
- - zoom optyczny lub lupa w trybie podglądu,
- - menu podręczne służące do definiowania efektów specjalnych dodawanych do zdjęcia (np.: ramki, poziom nasycenia kolorów etc.)
- - korekcja ekspozycji/usuwanie zdjęć w trybie podglądu,
- MENU - przechodzi do menu głównego aparatu, otoczony czterema przyciskami nawigacyjnymi, które pełnią również następujące funkcje (zgodnie z ruchem wskazówek zegara):
- komentarz głosowy/dyktafon,
- wyzwalanie migawki z opóźnieniem 2/10 sek. lub wyzwalanie wielokrotne
- tryb makro/super makro,
- funkcje lampy błyskowej,
- - tryb podglądu zdjęć,
- - tryb rozpoznawania ludzkich twarzy w kadrze i ustawiania na nie ostrości (Face Recognition).
Na górnej ściance aparatu znajdziemy następujące pozycje (idąc od lewej):
- Spust migawki,
- Koło nastaw:
- Auto,
- P - automatyka czasu i przysłony,
- A - preselekcja przysłony,
- S - preselekcja czasu,
- M - tryb manualny,
- ASR (Advanced Shake Reduction) - zdjęcia z wykorzystaniem programowej redukcji drgań aparatu, polegający na robieniu zdjęć z krótkimi czasami ekspozycji ale przy bardzo wysokiej czułości ISO,
- Scene - wybór jednego ze zdefiniowanych programów:
- Noc,
- Portret,
- Dzieci,
- Pejzaż,
- Zbliżenie,
- Tekst,
- Zachód,
- Świt,
- Podświetlenie,
- Fajerwerki,
- Plaża i śnieg.
- Tryb wideo,
- POWER - przycisk wł./wył. aparat,
WyświetlaczAparat Samsunga wyposażony jest w duży 3 calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Wykonane zdjęcia czy filmy ogląda się na nim bardzo wygodnie o ile znajdujemy się w zacienionym pomieszczeniu. Producent postanowił najwyraźniej zaoszczędzić na warstwach antyodbiciowych, gdyż podczas fotografowania na świeżym powietrzu obraz na wyświetlaczu jest ledwo widoczny (nie pomaga zwiększenie jasności). Gdy jest oświetlony przez silne źródło światła (Słońce, jasna lampa etc.) można darować sobie fotografowanie. Inżynier, który dodał do zdefiniowanych programów tryb Plaża i Śnieg albo miał spore poczucie humoru albo nie zdarzyło mu się wyjść z finalnym produktem poza obręb swojej fabryki...