Samsung S1050 - test aparatu
3. Użytkowanie
Pierwsze wrażenia dotyczące Samsunga S-1050 są bardzo pozytywne. Solidna, ładna i schludna obudowa oraz duży wyświetlacz pozytywnie oddziałują na nasze zmysły. Gdy go uruchomimy i zaczniemy robić zdjęcia, niestety nasz optymizm przemija.
Po pierwsze, oprogramowanie aparatu nie należy do najszybszych. Wszelkie zmiany trwają dłużej niż byśmy tego chcieli. Dokładają się do tego: niezbyt szybki autofokus oraz wolne ogniskowanie (co jest raczej standardem w tej klasie aparatów). Efekt końcowy jest taki, że możemy zapomnieć o fotografowaniu dynamicznych scen czy uwiecznianiu spontanicznych sytuacji.
Wspomniany w poprzednim rozdziale ekran LCD o kiepskich warstwach antyodbiciowych również utrudnia fotografowanie (nie tylko w słoneczne dni). Ponadto dwukrotnie zdarzyło się, że aparat po prostu się zawiesił. Jedynym ratunkiem było wyjęcie i ponowne włożenie baterii. Były to wypadki sporadyczne, ale mimo wszystko pozostawiają po sobie nieprzyjemne wrażenie.
Dla równowagi dodam, że S-1050 posiada bardzo dobry tryb makro, pozwalający fotografować już z odległości 1 cm oraz posiada tryby A, S i M, co w kompaktach tej klasy jest zasługującym na pochwałę wyjątkiem.
Szybkość
Test szybkości aparatu wykonaliśmy fotografując stoper na kolorowym, pełnym szczegółów tle, w 30-sekundowym przedziale czasu. Utrudniamy w ten sposób oprogramowaniu aparatu łatwą kompresję pliku w formacie JPEG. Podczas tego testu, aparat wykonuje ekspozycje o długości 1/1000 sek. Dane zapisywane są na kartę SD SanDisk Extreme III o pojemności 1 GB.
Samsung S-1050 posiada dwa tryby zdjęć seryjnych. Pierwszy pozwala na wykonanie 25 fotografii w przeciągu 30 sekund w pełnej rozdzielczości, co przekłada się na prędkość 0.8 kl./sek, (wykres poniżej).
Oprócz tego aparat posiada tryb sport, który pozwala zarejestrować 30 zdjęć w rozdzielczości 1024x768 pikseli z prędkością 22.5 kl./sek.
Menu
Samsung wyposażył model S-1050 aż w trzy niezależne menu: jedno odpowiedzialne jest za ustawienia funkcji aparatu tj. głośność nagrywania, poziom wyostrzania, czy kontrast zdjęć (przycisk MENU). Drugie menu, to typowa lista ustawień fotograficznych (korekcja ekspozycji, balans bieli, wielkość zdjęć etc.), do którego dostajemy się za pomocą przycisku korekcji ekspozycji. Trzecie, niespotykane w innych aparatach, to małe menu podręczna, w którym możemy ustawić funkcje dodatkowe tj. rodzaj ramki jaka ma być dodana do zdjęcia, nasycenie i odwzorowanie kolorów i wiele innych opcji, które odpowiadają filtrom graficznym dostępnym w popularnych aplikacjach do obróbki zdjęć. Ocenę ich użyteczności pozostawiam czytelnikowi.
Przykładowe zdjęcia zakładek menu głównego prezentujemy poniżej.
Jakość zdjęć
Zdjęcia możemy zachowywać w formacie JPEG/EXIF wersja 2.2 zgodne z DPOF (cyfrowy format wykonywania odbitek). Pliki JPEG zachowywać możemy w jednym z trzech stopni kompresji: bardzo dobra, dobra oraz normalna jakość. Plik w pełnej rozdzielczości (10 MPix) zapisany w najwyższej jakości zajmuje przeciętnie około 4.5 MB, ten sam plik zachowany w dobrej jakości zajmuje już 2.5 MB oraz jedynie 1.7 MB przy zapisie w normalnej jakości.
W tabeli poniżej przedstawione są wycinki planszy sfotografowane przy czułości 100 ISO w obu trybach kompresji JPEG:
Jakość bardzo dobra | |
Jakośc dobra | |
Jakośc normalna |
Stabilizacja obrazu
Samsung S-1050 nie został wyposażony w mechaniczną stabilizację obrazu. Producent zamiast tego oferuje użytkownikowi system ASR, będący programowym zastępcą stabilizacji mechanicznej. Efekty przynoszone przez ten system są dosyć marne dlatego nie zachęcamy do korzystania z niego.
Klipy filmowe
Digimax S-1050 umożliwia kręcenie filmów w maksymalnej rozdzielczości aż 800x600 pikseli ale z prędkością nie większą niż 20 kl./sek. Aby móc cieszyć się płynnym obrazem, gwarantowanym przez prędkość zapisu 30 kl./sek., musimy się ''zadowolić'' rozdzielczością 720x480 pikseli. W rzeczywistości rozdzielczość 720x480 w zupełności wystarcza do wszelkich zastosowań. Jest jednak jeden mały szkopuł. Otóż aparat podczas zmiany ogniskowej nie nagrywa dźwięku. Jeśli chcemy się cieszyć wysoką jakością nagrania i ''dobrym'' dźwiękiem nie polecam zmiany ogniskowej.
Poza tym należy Samsunga pochwalić za bardzo dobrą kompresję plików wideo, czego nie uświadczymy u większości aparatów konkurencji. Ponadto aparat wyposażony jest w cyfrową stabilizację obrazu działającą podczas nagrywania klipów wideo, która jest pomocna i działa bardzo dobrze.
Przykładowe pliki wideo można pobrać tutaj: