Venus Optics LAOWA 17 mm f/1.8 MFT II - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy więc, jak na tym tle prezentują się wyniki testowanego obiektywu. Rezultaty, jakie uzyskał on w centrum kadru i na jego brzegu, są zaprezentowane na poniższym wykresie.
To, co widzimy w centrum kadru, zdecydowanie nam się podoba. Podoba nam się tym bardziej, kiedy weźmiemy pod uwagę cenę testowanego obiektywu, która wynosi niespełna 900 zł. Już od maksymalnego otworu względnego obraz ma dobrą jakość, a po przymknięciu przysłony do przedziału f/2.8–5.6 wzbijamy się na świetne poziomy ponad 80 lpmm. Do rekordów troszkę brakuje, ale i tak mamy do czynienia z osiągami typowymi dla bardzo dobrej i często znacznie droższej stałki.
Małe rozmiary obiektywu sugerowały, że brzeg kadru może nie być skorygowany tak dobrze jak byśmy tego chcieli. I faktycznie różnica pomiędzy osiągami w centrum i na brzegu jest spora. Tyle, że poważnych powodów do narzekań nie ma. Tylko na maksymalnym otworze względnym jesteśmy troszkę poniżej poziomu przyzwoitości, w okolicach f/2.8 obraz robi się już bardzo rozsądny, a w szerokich okolicach f/5.6 mamy do czynienia z MTF-ami, które można określić mianem dobrych. Od takiego taniego malucha naprawdę trudno wymagać dużo więcej.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Olympus E-M5 II, JPEG, f/1.8 |
Olympus E-M5 II, JPEG, f/4.0 |