Sony DSC-H9 - test aparatu
6. Podsumowanie
Jakość wykonania i ergonomia niestety nie stoją na najwyższym poziomie. Choć producent daje nam w zestawie wiele dodatkowych akcesoriów, nasz test pokazał, że często bardziej przeszkadzają zamiast zwiększać możliwości aparatu. Bateria nie należy do najwydajniejszych, kiepski ekran LCD utrudnia korzystanie z podglądu zdjęć, a przyciski i pokrętła na tylnym panelu umieszczono tak blisko siebie, że często zdarza się wybranie przypadkowych lub niechcianych opcji. Na pocieszenie dostajemy tryb zdjęć w podczerwieni - NightShot, który nie pozwala na ustawienie parametrów ekspozycji czy czułości. Jest to ciekawostka, którą niektórzy będą w stanie konstruktywnie wykorzystać. Ocena pod względem funkcjonalności 3+.
Obiektyw o 15-krotnym zoomie optycznym zastosowany w H9 nie należy do udanych konstrukcji zakładów Carl Zeiss. Bardzo duża aberracja chromatyczna, powolne ogniskowanie obarczone częstymi pomyłkami, przebarwienia przy zdjęciach pod światło i spory astygmatyzm to poważne wady. Do jego dobrych punktów należą obecność szerokiego kąta (ekwiwalent małoobrazkowy 31 mm) i dobra korekcja komy. Trochę za mało na dobrą ocenę - 3+.
Własności matrycy również nie należą do najlepszych. Spore szumy i mały zakres tonalny to bardzo poważne problemy tego aparatu. Brak możliwości wyboru kompresji plików JPEG czy brak ich zapisu w formacie RAW, mszczą się na jakości zdjęć. Niestety w tej kategorii również tylko 3+.
W tym przypadku chyba łatwo odgadnąć ocenę końcową. Sony nie wypuściło produktu, który jest w stanie powalczyć z konkurencyjnymi aparatami obecnymi na rynku. Wraz ze zbliżającą się jesienią pojawią się nowe megazoomy. W tej perspektywie trudno oczekiwać dobrych wyników sprzedaży tego modelu. Może taki pstryczek w nos zmobilizuje ten potężny koncern do wyprodukowania bardziej przemyślanej konstrukcji.
Od naszej redakcji Sony DSC-H9 dostaje 3+.
Zalety:
- pilot zdalnego sterowania o dużym zasięgu,
- uchylny wyświetlacz,
- obiektyw o 15-krotnym zoomie optycznym,
- nie mniej niż 2.0 kl/s w trybie zdjęć seryjnych,
- tryb zdjęć obejmujący zakres podczerwony - NightShot,
- dobra korekcja komy,
Wady:
- źle zaprojektowana osłonka przeciwsłoneczna,
- powolne działanie,
- nieergonomiczne rozmieszczenie przycisków,
- niedopracowany tryb rozpoznawania twarzy,
- źle korygowana aberracja chromatyczna dla praktycznie całego zakresu ogniskowych,
- duży astygmatyzm,
- częste pomyłki autofokusa,
- duża kompresja zdjęć w formacie JPG,
- brak zapisu plików w formacie RAW,
- mały zakres tonalny,
- duże szumy matrycy.
Przykładowe zdjęcia