Nikon Nikkor Z 24-70 mm f/2.8 S - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi Nikkora Z 24–70 mm f/2.8 S. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru, na ogniskowych 24, 45 i 70 mm, są zaprezentowanie na poniższym wykresie.
Zachowanie w centrum kadru pokazuje dokładnie to, czego oczekujemy od wysokiej klasy obiektywu zmiennoogniskowego. Po pierwsze, wszystkie ogniskowe prezentują się podobnie, a różnice między nimi są niewielkie. Po drugie, już od maksymalnego otworu względnego mamy obraz nie tylko użyteczny, ale taki, który śmiało możemy określić mianem dobrego. Po trzecie, po przymknięciu, dla przysłon f/4.0 i f/5.6, obiektyw przekracza bardzo wysoki poziom 70 lpmm. Tutaj wyraźnie widać, co zyskujemy w stosunku do tańszego modelu 24–70 mm f/4.0, któremu sztuka przekroczenia 70 lpmm nie udała się na żadnej kombinacji światła i ogniskowej.
Brzeg matrycy APS-C/DX także nie dał nam najmniejszych powodów do narzekań. Widać tutaj, co prawda, już większe różnice pomiędzy poszczególnymi ogniskowymi, ale ważne jest to, że ogniskowa 24 mm wypada tutaj najlepiej. To dobry wybór, bo właśnie w jej przypadku brzegi są ważniejsze, niż na przykład dla 70 mm, gdzie chowają się one bardzo często w nieostrościach.
Co więcej, nawet dla najsłabszej ogniskowej osiągi są bardzo dobre, a obraz w pełni użyteczny nawet dla maksymalnego otworu względnego.
Zobaczmy teraz, jak testowany obiektyw prezentuje się na brzegu pełnej klatki.
Tutaj trudno jednoznacznie wskazać najlepszą ogniskową, bo w okolicach maksymalnego otworu względnego najwyższe wyniki notujemy na 24 mm, ale po przymknięciu to 70 mm wysuwa się na prowadzenie. Ważne jest jednak to, że przebiegi są dość podobne i jednocześnie jesteśmy w stanie uzyskać w pełni użyteczny obraz już od maksymalnego otworu względnego. Nie ma tutaj więc nawet najmniejszej wpadki i ponownie widzimy wyraźnie, co zyskujemy w porównaniu do Nikkora Z 24–70 mm f/4 S. Przypomnijmy tylko, że on, na swoim maksymalnym otworze względnym i na brzegu pełnej klatki, dla żadnej ogniskowej nie osiągał poziomu przyzwoitości.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Nikon Z7, JPEG, 24 mm, f/4.0 |
Nikon Z7, JPEG, 70 mm, f/4.0 |