Fujifilm X-M5 - test aparatu
2. Budowa, jakość wykonania i funkcjonalność
Jeśli chodzi o jakość wykorzystanych tworzyw, to są one typowe dla segmentu amatorskiego. W nowym aparacie prezentują się całkiem w porządku, aczkolwiek nie wróżymy im większej wytrzymałości. Zauważyliśmy, że dolna część obudowy odkształca się pod naciskiem palców, co trochę psuje w gruncie rzeczy całkiem niezłe wrażenie odnośnie całej konstrukcji. W X-M5 nie zdecydowano się na uszczelnienia obudowy.
Zasilanie i złącza
X-M5 zasilany jest akumulatorem o oznaczeniu NP-W126S i parametrach 8.4 V oraz 1260 mAh, stosowanym także np. w X-T30 (II) i X100 VI. Ładowanie odbywa się poprzez złącze USB-C w aparacie, bądź w opcjonalnej ładowarce. Według producenta pojemność tego akumulatora wystarcza w trybie normalnym na wykonanie ok. 330 zdjęć, a ekonomicznym 440 zdjęć. Podczas testów mogliśmy bez trudu wykonać 500 zdjęć. Gniazdo baterii jest zabezpieczone przed przypadkową próbą włożenia akumulatora w nieprawidłowy sposób.
Zdjęcia i filmy zapisywane są na kartach SD/SDHC/SDXC, zabrakło niestety wsparcia dla standardu UHS-II. Gniazdo karty pamięci i komora baterii znajdują się na spodzie korpusu.
Większość złącz komunikacyjnych znajduje się na lewej ściance, mianowicie:
- wyjście słuchawkowe stereo (jack 3.5 mm),
- gniazdo USB typu C 3.2,
- wyjście mikro HDMI (typ D).
Na tylnej ściance znajdziemy jeszcze dwa gwintowane otwory oraz zestaw styków kontaktowych (pod gurmową zaślepką) do podłączenia modułu chłodzącego FAN-001. Akcesorium to jest zasilane z aparatu i kompatybilne także z modelami GFX100 II, X-S20, X-H2S i X-H2.
Przyciski
Opis elementów sterujących zaczniemy jak zwykle od górnej ściany urządzenia.
- STD - Standard/Provia,
- V - Velvia,
- S - Astia,
- CC - Classic Chrome,
- RA - Reala Ace,
- NC - Classic Neg,
- NN - Nostalgic Neg,
- A - Acros,
- FS1, FS2, FS3 - nastawa pozwalająca zaprogramowanie dowolnego filtra pod tymi pozycjami,
- C - możliwość ustawienia symulacji w menu aparatu.
Po prawej stronie sanek mamy tarczę wyboru trybu pracy aparatu. Poszczególne pozycje na tym kółku przedstawiają się następująco:
- AUTO – tryb pełnej automatyki z rozpoznawaniem fotografowanej sceny,
- P – tryb automatycznego doboru ekspozycji,
- S – tryb preselekcji migawki,
- A – tryb preselekcji przysłony,
- M – tryb manualny,
- C1, C2, C3, C4 – tryby użytkownika,
- FILTER – cyfrowe filtry efektowe,
- Filmowanie,
- Vlog – tryb nagrywania vlog-ów.
Spójrzmy teraz na tylną ściankę aparatu
Z przodu korpusu mamy przycisk zwalniający blokadę bagnetu oraz przednie pokrętło sterujące.
W Fujifilm X-M5 znajdziemy trzy programowalne przyciski. Dodatkowo, konfigurować możemy gesty wykonywane na dotykowym ekranie. Możliwości aparatu w tym zakresie przedstawia poniższy film.
Menu
Menu aparatu jest analogiczne do tego, które znaleźć możemy w większości aktualnych bezlusterkowców Fujifilm. Opcje zgromadzono w siedmiu zakładkach: ustawienia jakości obrazu, AF/MF, zdjęć, lampy, filmu, konfiguracji oraz odtwarzania zdjęć (aktywne w trybie odtwarzania), dodatkowo mamy także sekcję „My menu”. Zawartość tej ostatniej ustalamy dodając odpowiednie pozycje (maksymalnie 16) z pierwszych pięciu zakładek.
Menu jakości obrazu:
Menu ustawień AF/MF:
Menu ustawień zdjęć:
Menu lampy błyskowej:
Menu filmowania:
Menu konfiguracji:
Menu ustawień sieci i USB:
Ważnym elementem obsługi jest menu podręczne aktywowane klawiszem Q. Jego wciśnięcie powoduje wyświetlenie na ekranie siatki, za pomocą której możemy podglądać i zmieniać wiele parametrów aparatu. Istotną jego zaletą jest możliwość samodzielnego określenia liczby używanych slotów (4, 8, 12 lub 16) oraz wyboru poszczególnych, znajdujących się w nich funkcji. Co więcej, konfigurujemy je osobno dla trybu fotografowania oraz filmowania. Możliwości w tym zakresie przedstawia poniższy film.
Wyświetlacz
Wyświetlany obraz jest naprawdę dobrej jakości, a jego wyrazistość i kolorystyka stoją na zadowalającym poziomie. Również w pełnym słońcu nie odnotowaliśmy większych problemów. W menu aparatu możliwa jest regulacja jasności ekranu oraz nasycenia kolorów w skali ±5 jednostek.
Przycisk DISP/BACK służy między innymi do przełączania pomiędzy różnymi konfiguracjami ekranu w trybie podglądu na żywo oraz przy przeglądaniu zdjęć.
W trybie podglądu na żywo do dyspozycji mamy następujące widoki:
- wyświetlacz INFO (z dokładnym, procentowym wskaźnikiem naładowania akumulatora),
- informacje wybrane przez użytkownika,
- brak informacji.
W trybie przeglądania zdjęć dostępne widoki to:
- informacje włączone,
- informacje wyłączone,
- szczegółowe informacje (3 ekrany),
- ulubione.
Zdjęcia można powiększać (przy pomocy tylnej rolki, jej wciśnięcie uruchamia podgląd 100%) lub przeglądać w postaci miniaturek (3×3 lub 10×10). Istnieje także możliwość przewijania zdjęć w powiększeniu, wykorzystując przednie pokrętło sterujące.
Filmowanie
Tryb filmowania został przetestowany w tym materiale.
Wizjer
W X-M5 nie zastosowano wizjera, podobnie jak np. w modelach X-M1, czy X-A7. Nie przewidziano także opcji dołączenia zewnętrznego celownika (jak np. w Canonach M6 i M6 Mark II).