Nikon Nikkor Z 70-200 mm f/2.8 VR S - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi Nikkora Z 70–200 mm f/2.8 S. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru i na ogniskowych 70, 135 i 200 mm, są zaprezentowane na poniższym wykresie.
To, co od razu rzuca się w oczy, to rewelacyjne zachowanie na ogniskowej 70 mm, gdzie świetne wyniki są notowane już od maksymalnego otworu względnego. To właśnie tam osiągany jest wynik ponad 80 lpmm, a więc taki, którego nie powstydziłaby się świetna stałka.
Rezultaty osiągane na dłuższych ogniskowych są trochę niższe, ale w żadnym momencie nie można mieć do nich najmniejszych zastrzeżeń. W przypadku ogniskowej 135 mm, już na f/2.8, mamy do czynienia z bardzo dobrym wynikiem o wartości prawie 72 lpmm, który zwiększa się do ponad 76 lpmm na przysłonie f/4.0. Ponownie mamy tutaj do czynienia z wynikiem, który byłby uznany za dobry także w przypadku obiektywu stałoogniskowego.
Używając ogniskowej 200 mm nigdzie nie osiągamy poziomu 70 lpmm, ale jesteśmy bardzo blisko niego, bo na f/2.8 wartości funkcji MTF50 sięgają ponad 66 lpmm, a na f/4.0 lekko przekraczają 69 lpmm.
W ogólności, osiągi Nikkora Z 70–200 mm f/2.8 S w centrum kadru oceniam wyżej niż to, co widziałem w przypadku jego systemowego brata o parametrach 24–70 mm f/2.8.
Zobaczmy teraz, jak testowany obiektyw poczyna sobie na brzegu matrycy APS-C/DX. Odpowiedni wykres jest zaprezentowany poniżej.
Tutaj też mamy sporo powodów do pochwał. Na wszystkich ogniskowych, w przedziale przysłon, który będzie najczęściej używany, czyli od f/2.8 do f/5.6, mamy wyniki na poziomie 60–70 lpmm. To rezultaty gwarantujące bardzo wysoką jakość obrazu i śmiało możemy powiedzieć, że Nikkor nie ma tutaj słabych punktów.
Zobaczmy teraz, jak sytuacja prezentuje się na wymagającym brzegu detektora pełnoklatkowego.
Tutaj wyniki są niższe, bo tylko w przypadku ogniskowej 135 mm osiągany jest poziom 60 lpmm. Rezultaty są jednak dość równe, a na maksymalnym otworze względnym, na wszystkich ogniskowych przekroczony jest poziom 50 lpmm, a to gwarantuje rozsądną jakość obrazu i brak jakichkolwiek powodów do narzekań.
Podsumowując, Nikkor Z 70–200 mm f/2.8 S robi dokładnie to, czego oczekujemy od wysokiej klasy obiektywu reporterskiego. Dostajemy świetną jakość obrazu w centrum kadru, dobrą ostrość na jego brzegu, a jednocześnie brak jakichkolwiek wpadek. Brawo!
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Nikon Z7, JPEG, 70 mm, f/2.8 |
Nikon Z7, JPEG, 200 mm, f/2.8 |