Sigma C 90 mm f/2.8 DG DN - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi obiektywu Sigma C 90 mm f/2.8 DG DN. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru oraz na brzegach matryc APS-C i pełnej klatki, są zaprezentowane poniżej.
Rzecz, jaka pierwsza rzuca się w oczy, to dość równe zachowanie – nie widzimy bowiem dużych różnic pomiędzy centrum kadru a jego brzegiem. Druga ważna rzecz to zachowanie na maksymalnym otworze względnym. W centrum kadru przekraczamy tam 63 lpmm, na brzegu APS-C jesteśmy powyżej 60 lpmm, a na brzegu pełnej klatki powyżej 56 lpmm. Wszystkie te wyniki gwarantują nam dobrą jakość obrazu.
W centrum kadru, po przymknięciu przysłony do f/4.0, jesteśmy w stanie dojść do wartości 75.5 lpmm. To poziom dość daleki od rekordów, ale tych nikt przecież nie oczekiwał od obiektywu o świetle f/2.8. Ważniejsze jest tutaj to, jak Sigma prezentuje się na tle konkurentów. A prezentuje się świetnie. Przykładowo, posiadający takie same parametry obiektyw Sony FE 2.8/90 Macro ledwie przekraczał 70 lpmm, Viltrox PFU RBMH 85 mm f/1.8 STM notował najwyższe wyniki w okolicach 65 lpmm, natomiast Samyang AF 75 mm f/1.8 FE dotarł do wartości 74 lpmm. Z całej wymienionej grupy obiektywów Sigma jest więc najostrzejsza i jeszcze na dodatek prezentuje najrówniejsze zachowanie. Biorąc pod uwagę jej światło i gabaryty jest to wynik wręcz rewelacyjny. Brawo!
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
A7R III, JPEG, 90 mm, f/2.8 |
A7R III, JPEG, 90 mm, f/4.0 |