Viltrox AF 75 mm f/1.2 - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Przypomnijmy, że najlepsze obiektywy stałoogniskowe systemu Fujifilm X testowane w ten sposób osiągają wyniki na poziomie 80 lpmm, a poziom przyzwoitości jest ustawiony w okolicach 44–45 lpmm. Rekordowe wyniki osiągane na tej matrycy to okolice 85 lpmm i wyżej. Dotychczas najlepszy wynik uzyskały Fujinon XF 56 mm f/1.2 R WR (92.8 ±1.1 lpmm) oraz Fujinon XF 18 mm f/1.4 R WR (93.5 ±0.9 lpmm).
Zobaczmy, jak na tym tle zaprezentował się Viltrox AF 75 mm f/1.2. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum i na brzegu kadru, są przestawione na poniższym rysunku.
Zanim zaczniemy omówienie zaprezentowanego wykresu, można się zastanowić, od jakich obiektywów powinniśmy oczekiwać bicia rekordów rozdzielczości. Wydaje się, że najlepszymi kandydatami są tutaj modele o ogniskowych od 35 do 135 mm i to z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, nie muszą one korygować ogromnych pól widzenia. Po drugie, w ich przypadku wciąż jesteśmy w stanie uzyskać światło f/1.0-1.4 i to przy zachowaniu ograniczonych rozmiarów oraz normalnej wagi. A to z kolei umożliwia otrzymanie obrazów praktycznie pozbawionych wad optycznych już w okolicach przysłony f/2.8, gdzie rekordy rozdzielczości są uzyskiwane najczęściej.
Jak widać, Viltrox AF 75 mm f/1.2, będąc odpowiednikiem pełnoklatkowego instrumentu klasy 112.5 mm, idealnie wpisuje się w ten opis. A jeśli przypomnimy sobie o jego skomplikowanej budowie optycznej, zupełnie przestanie nas dziwić to, co zobaczyliśmy na przestawionym powyżej wykresie.
Viltrox 1.2/75 już na maksymalnym otworze względnym uzyskał wynik 85 lpmm, który jest poza zasięgiem wielu systemowych stałek nawet po przymknięciu. Na przysłonie f/1.4 mamy rezultat ponad 89 lpmm, który jeszcze kilka lat temu byłby nowym rekordem. Na f/2.0 mamy faktyczny nowy rekord, bo uzyskany tam rezultat przekracza wybitny poziom 98 lpmm. Tyle, że ten nowy rekord jest za chwilę znów pobity osiągami przysłony f/2.8, na której odnotowaliśmy wynik 99.8 ± 1.2 lpmm. Naprawdę trudno nie zachwycać się tym, co pokazuje w centrum kadru nowy Viltrox.
Rezultaty jakie widzimy na brzegu kadru są wyraźnie gorsze, bo na niektórych przysłonach różnica w stosunku do centrum kadru sięga nawet 30 lpmm. Poziom odniesienia jest jednak zawieszony niebotycznie wysoko, więc gdy spojrzymy obiektywnie na same liczby, trudno na cokolwiek narzekać. Przecież nawet na maksymalnym otworze mamy wynik przekraczający 61 lpmm, a po przymknięciu przysłony jesteśmy w stanie docierać do bardzo wysokich wartości ponad 70 lpmm.
Testowany Viltrox, oferując świetne światło, nie tylko więc bije rekordy rozdzielczości w centrum kadru, ale jednocześnie potrafi oferować wysoką jakość obrazu na brzegu i to od maksymalnego otworu względnego począwszy. Brawo!
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Fujifilm X-T2, JPEG, f/1.2 |
Fujifilm X-T2, JPEG, f/2.8 |