Panasonic Lumix DMC-FZ18 - test aparatu
6. Podsumowanie
Funkcjonalność
Funkcjonalność i ergonomia Panasonica przewyższa o klasę analogiczne kompakty Olympusa czy FujiFilm. Doskonałym rozwiązaniem okazało się zastosowanie niewielkiego dżojstika służącego do nawigacji po menu i obsługi aparatu. Również ilość ustawień, które oferuje Panasonic jak i czytelność i funkcjonalność menu przewyższa konkurentów. W tej kategorii jak najbardziej zasłużone 5+.
Optyka
Konstrukcja optyczna stworzona we współpracy z Leica okazała się strzałem w dziesiątkę. Bardzo dobre własności optyczne oraz całkowicie satysfakcjonująca optyczna stabilizacja obrazu pozwalają na bardzo uniwersalne wykorzystywanie tego aparatu. Wiele zastrzeżeń nie można mieć również do pracy autofokusa, który okazał się celnym i dosyć szybkim mechanizmem. Jedyne wady jakie psują ten piękny wizerunek, to średnia praca pod światło przy dłuższych ogniskowych oraz wyraźny astygmatyzm. W tej kategorii 5-.
Matryca
Pięta achillesowa tego aparatu to matryca. pozytywnie możemy wypowiedzieć się jedynie o dobrej pracy automatycznego balansu bieli dla dziennego światła i błysku flesza oraz użytecznemu trybowi ręcznej nastawy wzorca bieli. Duże szumy matrycy, bardzo mały zakres tonalny, ingerencja w pliki RAW i małe wpadki automatycznego balansu bieli w z ciepłym światłem, sprawiają że ocena własności matrycy rozczarowują. Dodatkowo problem Blue Band, który objawił się w testowanym przez nas egzemplarzu wpływa na ocenę w tej kategorii, czyli 3-.
Ocena ogólna
Reasumując, praktycznie pod każdym względem produkt Panasonica przebił konkurencyjne aparaty. Gdyby zastosowano w nim nieco lepszą matrycę byłby to bezapelacyjny zwycięzca spośród trójki "18-krotnych" kompaktów. Jednak tak się nie stało, przez co nieco lepsze własności matrycy posiada Olympus SP-550 UZ, który zdecydował się na użycie mniejszej liczby pikseli, co jak widać wyszło mu na zdrowie. Bardzo dobra optyka i wysoka funkcjonalność Panasonica nadrabiają braki detektora i plasują go na pierwszym miejscu, przed Olympusem SP-550 UZ i FujiFilm S8000fd. Po zsumowaniu wszystkich małych punktów w naszym teście, Panasonic Lumix FZ18 otrzymuje od nas ocenę końcową 4+.
Zalety:
- szeroki i użyteczny zakres ogniskowych,
- ergonomiczna i prosta obsługa aparatu,
- dobra jakość zdjęć zarówno w centrum jak i na brzegu kadru,
- bardzo dobra korekcja aberracji chromatycznej,
- bardzo dobra korekcja dystorsji,
- możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW,
- dobry system detekcji twarzy,
- funkcjonalny tryb szybkiej nastawy ostrości.
Wady:
- wyostrzanie i odszumianie plików RAW,
- duży astygmatyzm dla środkowego przedziału ogniskowych,
- odblaski dla długich ogniskowych,
- wysokie szumy matrycy powyżej 200 ISO,
- mały zakres tonalny,
- problem Blue Band w niektórych egzemplarzach.
Przykładowe zdjęcia