Tranzyt Wenus - 6 czerwca 2012 r.
2. Przebieg zjawiska
Jak już wspomnieliśmy, w czerwcu 2004 roku, przejście Wenus można było podziwiać w pełnej krasie. W naszym kraju były bowiem widoczne wszystkie kontakty. W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwszy kontakt oznacza moment rozpoczęcia zjawiska, gdy tarcza Wenus dotyka od zewnątrz brzegu tarczy Słońca, drugi kontakt to moment rozpoczęcia fazy całkowitej, gdy tarcze stykają się wewnętrznie, trzeci kontakt to moment zakończenia fazy całkowitej oraz czwarty kontakt to moment zakończenia zjawiska, gdy tarcze przestają się stykać.
Podczas przejścia, do którego dojdzie w nocy z 5 na 6 czerwca, nie będziemy mieli aż tyle szczęścia, ale wciąż będziemy mieli okazję do podziwiania drugiej fazy zjawiska. Momenty kontaktów przedstawiają się bowiem następująco (podano je w czasie letnim obowiązującym obecnie w Polsce):
- pierwszy kontakt: 6 czerwca o godz. 0:10,
- drugi kontakt: 6 czerwca o godz. 0:28,
- środek zjawiska: 6 czerwca o godz. 3:30,
- trzeci kontakt: 6 czerwca o godz. 6:32,
- czwarty kontakt: 6 czerwca o godz. 6:50.
W momencie pierwszego i drugiego kontaktu, w Warszawie, Słońce będzie przebywać 15 stopni pod horyzontem. W okolicach środka zjawiska wciąż 7 stopni pod horyzontem. Nasza dzienna gwiazda wzejdzie nad horyzont o godzinie 4:17 i od tego momentu będzie można zacząć obserwować i fotografować to ciekawe zjawisko. Jego koniec nastąpi na wysokości około 17 stopni nad wschodnim horyzontem.
Animacja przedstawiająca przebieg przejścia Wenus na tle tarczy Słońca w czerwcu 2012 r. Żródło: Wikipedia |