Tranzyt Wenus - 6 czerwca 2012 r.
4. Ekspozycja
Słońce sfotografowane bardzo nisko nad horyzontem, bez żadnego dodatkowego filtra. Widoczne jest spłaszczenie tarczy Słońca wywołane załamaniem światła w atmosferze. Nikon Coolpix 990 w projekcji okularowej z obiektywem MTO 10/1000. |
Wraz ze wzrostem wysokości Słońca nad horyzontem, filtrujące działanie atmosfery będzie zanikać i potrzebny będzie filtr. Początkowo wystarczyć może „zwykły” filtr szary lub nawet polaryzacyjny, ale wraz z powiększaniem się wysokości Słońca nad horyzontem jego jasność będzie szybko rosła. Do poważnej fotografii Słońca od lat polecana jest specjalna folia, zwana powszechnie Baader Planetarium, którą kupić można w kilku renomowanych sklepach ze sprzętem astronomicznym. Folia sprzedawana jest w arkuszach, które można dowolnie przycinać by samodzielnie wykonać filtr o wymaganej średnicy. Przepuszczalność światła wynosi jedynie 0.0001%, więc z pewnością nie będzie problemów z zakresem czułości ISO i skalą czasów migawki. Warto tutaj zaznaczyć, że na rynku istnieją dwa rodzaje folii Baadera: mocniejsza
(ND5.0) do obserwacji wizualnych i słabsza (ND3.8) do fotografii. Oczywiście, jeśli interesuje nas uwiecznianie zjawiska na detektorze, zalecamy zakup tej drugiej.
Filtr z folią Baadera wykonany do fotografowania Słońca przez teleskop Intes 150/1800. |
Bardzo rozsądnym podejściem może okazać się zakup filtru o zmiennej wartości ND (tzw. fadera). Niektóre z nich potrafią pracować płynnie w zakresie od ND2 do ND400, co pozwoli nam fotografować komfortowo przez znaczną większość czasu trwania zjawiska. Warto jednak pamiętać, że na sam koniec, gdy Słońce wzbije się na wysokość kilkunastu stopni, nawet filtr ND400 może okazać się za słaby. Wtedy konieczne będzie dokręcenie kolejnego filtra ND lub zastosowanie folii Baadera.
Przestrzegamy jednak tutaj przed stosowaniem kilku i jeszcze na dodatek słabej jakości filtrów. Ilość odblasków jakie są w stanie one wygenerować bywa spora i może spowodować, że zamiast jednego obrazu Słońca i Wenus uzyskamy ich kilka. Co więcej, tanie filtry (w szczególności fadery) są w stanie zauważalnie pogorszyć jakość obrazu.