Nikon Coolpix P80 - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Wygląd
Zarówno ergonomię, jak i estetykę wykonania aparatu należy ocenić wysoko. Korpus P80 wykonano z czarnego matowego tworzywa z delikatnym wyróżnieniem niektórych elementów sterujących poprzez metal i chrom. Design wyraźnie kieruje się w stronę umiaru i elegancji unikając krzykliwych kolorowych elementów i ozdób.
Aparat ma kompaktową budowę. Jednak wymagania ergonomii i dobrej jakości optyki zmusiły projektantów do ustępstw - o noszeniu P80 w kieszeni należy zapomnieć. Jest to aparat o typowej dla swojej klasy masie ok. 400 g, ze sporym obiektywem Zoom-NIKKOR o 14 elementach umieszczonych w 5 grupach i ogniskowej od 4,7 mm do 84,2 mm. Znaczne wystawanie obiektywu, nawet w stanie złożonym, nie dziwi. W pierwszej chwili „przeszkadza” jednak wystający do tyłu wizjer elektroniczny z regulacją dioptrii. Po chwili użytkowania wszystko się wyjaśnia – odsuniecie wizjera od tylnej ścianki znacznie poprawia komfort korzystania z niego. Wbudowana lampa błyskowa unosi się wysoko nad obiektywem, co zmniejsza ryzyko oglądania cienia obudowy obiektywu na zdjęciach.
Uchwyt i miejsce dla kciuka prawej ręki zostały pokryte gumą skutecznie eliminującą poślizg. Korpus Coolpixa wygląda podobnie do chwalonych przez nas pod tym względem Olympusów SP-550 UZ i SP-570 UZ. Własnoręcznie sprawdziliśmy jego sztywność. Pod wpływem delikatnie przyłożonej, ale dość dużej siły obudowa nieco trzeszczała, ale była jak na plastik stosunkowo sztywna.
Obudowa aparatu może się podobać lub nie. To co można dzisiaj Nikonowi zarzucić to brak możliwości odchylania wyświetlacza. Zalety takiego rozwiązania są znaczne, a konkurencja ma w podobnej klasie aparaty, w których udało się je zastosować (np. Panasonic, Canon).
Zasilanie i złącza
Nikon Coolpix P80 zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym EN-EL5 o pojemności 1100 mAh. W naszych testach jedno ładowanie akumulatora średnio wystarczało na wykonanie około 500 zdjęć i 2 kilkuminutowe filmy. Przy tym około 1/3 zdjęć zrobiona była z użyciem wbudowanej lampy błyskowej. Zasilanie uznajemy w tym przypadku za wystarczające do większości zastosowań. W niektórych przypadkach, jak np. przy próbach nagrywania długich filmów poklatkowych, pojemność akumulatora może okazać się jednak za mała i wtedy można zakupić opcjonalny zasilacz sieciowy EH-62A. Podłącza się go przez komorę akumulatora, a kabel jest wyprowadzony na dolnej krawędzi prawej ścianki aparatu.
Akumulator umieszczony został pod dość dużą klapką od spodu obudowy i dodatkowo zabezpieczony przed wypadaniem zapadką. Jego wyjmowanie i wkładanie nie sprawia problemów.
W komorze na spodzie obudowy obok akumulatora znalazło się też miejsce na kartę pamięci typu Secure Digital. Nikon współpracuje też z kartami SDHC o dużej pojemności (powyżej 2 GB). Do niezbyt wymagających zastosowań można go używać również bez karty pamięci, ponieważ został wyposażony w 50 MB pamięci wewnętrznej.
Miękka zaślepka na prawej ścianie korpusu kryje uniwersalne gniazdo umożliwiające aparatowi kontakt ze światem zewnętrznym. W zależności od użytego kabla może ono pełnić funkcję gniazda USB 2.0 lub wyjścia audio-wideo. Umożliwia ono bezpośrednie drukowanie zdjęć z aparatu poprzez protokół PictBridge.
Przyciski
Przyciski i inne elementy sterujące rozmieszczono w typowy dla aparatów kompaktowych sposób.
W górnym lewym rogu tylnej ściany aparatu mamy tylko przycisk przełącznika pomiędzy wyświetlaczem a wizjerem elektronicznym. Na lewej ściance wizjera znajduje się pokrętło regulacji dioptrii, a po jego prawej stronie umieszczono przycisk DISP zmieniający rodzaj wyświetlanych informacji na monitorze LCD. Rzadko spotykane w kompaktach, a bardzo przydatne pokrętło sterowania umieszczone zostało blisko górnej krawędzi, po prawej stronie tylnej ściany korpusu.
Po prawej stronie ekranu LCD znajdują się:
- przycisk odtwarzania
- przycisk menu
- klasyczny pierścień 4 przycisków - wybierak wielofunkcyjny
- wyświetlanie trybu lampy błyskowej,
- wyświetlanie menu samowyzwalacza,
- wyświetlanie menu trybu ostrości,
- wyświetlanie menu kompensacji ekspozycji
- przycisk OK
- przycisk usuwania zdjęć
Patrząc od góry po lewej dostrzegamy klawisz otwierający lampę błyskową.
Po prawej stronie zaczynając od góry mamy:
- spust migawki, a pod nim pierścień do sterowania zoomem oraz włączania pomocy w menu
- włącznik zasilania
- pokrętło trybu (nastaw):
- Automatyczny
- P, S, A, M tryby z różnym poziomem kontroli czasu otwarcia migawki i wartości przysłony
- Tryb sportowy (zdjęcia seryjne)
- SCENE programy tematyczne:
- Portret
- Zachód słońca
- Sztuczne ognie
- Krajobraz
- Zmierzch/świt
- Kopiowanie
- Portret nocny
- Krajobraz nocny
- Zdjęcia pod światło
- Przyjecie/wnętrza
- Makro
- Zdjęcia panoramiczne
- Plaża/śnieg
- Muzeum
- Zapis dźwięku
- SETUP menu ustawień
- Filmowanie
Wyświetlacz
Ekran HyperCrystal LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 000 pikseli daje dobrze wyglądający, jasny i kontrastowy obraz. Zapewnia on pokrycie ok. 97% kadru w trybie fotografowania i 100% w trybie odtwarzania. Jasność wyświetlania może być regulowana w 5-stopniowej skali. Niedostatkiem jest tutaj jedynie brak możliwości obracania ekranu. Pod tym względem testowany Nikon nie różni się od bezpośrednich konkurentów ze stajni Olympusa czy Fuji, a odstaje od Panasonica i nowego Canona PowerShot SX1 IS (z 20-krotnym zoomem).
Na schemacie poniżej przedstawione zostały informacje jakie mogą pojawiać się na ekranie.
- Tryb fotografowania (*)
- Tryb ostrości
- Wskaźnik zoomu
- Wskaźnik ostrości
- Blokada ekspozycji/ostrości
- Wskaźnik lampy błyskowej
- Tryb lampy błyskowej
- Wskaźnik stanu akumulatora
- Ikona redukcji drgań (zdjęcia) Ikona elektronicznej redukcji drgań (filmy)
- Wskaźnik usuwania dystorsji
- Pole ostrości Obszar ogniskowania (przy rozpoznawaniu twarzy)
- Wskaźnik „Brak ustawienia daty” Wskaźnik strefy czasowej
- Nanoszenie daty / licznik
- Rozmiar zdjęcia
- Wskaźnik stanu pamięci
- Liczba pozostałych zdjęć
- Długość filmu
- Wskaźnik pamięci wewnętrznej
- Jakość zdjęcia
- Przysłona
- Czas otwarcia migawki
- Wskaźnik kompensacji ekspozycji
- Czułość ISO
- Kompensacja ekspozycji
- Kompensacja ekspozycji lampy błyskowej
- Wskaźnik samowyzwalacza
- Czarno-białe + kolor
- Optymalizacja obrazu
- Balans bieli
- Redukcja szumów
- Braketing
- Tryb zdjęć seryjnych
Wizjer ułatwiający kadrowanie w sytuacjach silnego tylnego oświetlenia jest również miniaturowym ekranem elektronicznym o przekątnej 0, 24 cala i rozdzielczości około 230 tys. punktów. Umożliwia on wyświetlanie dokładnie takich samych informacji jak na monitorze LCD. Zaletą wizjera w P80 jest możliwość regulacji dioptrii i dopasowania go do swojego wzroku. Okular wizjera jest nieco wysunięty do tyłu za obudowę aparatu, a to poprawia wygodę jego użytkowania.
Jakość wykonania
Jakość wykonania Nikona P80 nie budzi naszych zastrzeżeń. Nie natknęliśmy się na żadne problemy wynikające z niedopasowania części mechanicznych czy złej geometrii elementów optycznych. Sprawdzenie trwałości musimy pozostawić użytkownikom i poczekać jakiś czas na ich opinie.