Nikon Coolpix P80 - test aparatu
6. Podsumowanie
Oto podsumowanie naszych spostrzeżeń na temat Nikona Coolpix P80.
Funkcjonalność
Ergonomiczny kształt korpusu, wygodne rozmieszczenie przycisków, dość duży, czytelny ekran LCD, to niewątpliwe zalety. Mnogość dostępnych zastosowań wynika z bardzo szerokiego zakresu ogniskowych obiektywu (27 mm - 486 mm), stosunkowo skutecznego mechanizmu stabilizacji obrazu, dużego zakresu czułości (ISO 64 - ISO 6400), sporego wyboru trybów zdjęć seryjnych, w tym poklatkowych oraz dobrej jakości filmów w trybie video. Minusem jest możliwość ręcznej zmiany czasu ekspozycji tylko w krokach co 1 EV. Drobne niedociągnięcia w oprogramowaniu aparatu troszeczkę psują bardzo dobry obraz całości. W tej kategorii wystawiamy 5-.
Optyka
Zacznijmy od tego, że skonstruowanie dobrego optycznie obiektywu z 18-krotnym zoomem jest poważnym wyzwaniem i dopiero w ostatnich latach pojawili się odważni producenci i takie obiektywy zaczęły być dostępne w sprzedaży. Nikkor wśród konkurentów wygląda całkiem dobrze. Pod względem rozdzielczości osiągi ma bardzo zbliżone. Bardzo dużą przewagę nad konkurentami ma celność autofokusa. Niestety jego skuteczność szybko spada wraz z malejącą ilością dostępnego światła. Czasami może przydać się dość dobra funkcja makro. Aberracja chromatyczna na najdłuższym końcu ogniskowych jest wręcz rewelacyjnie niska, a w całym zakresie ogniskowych mała albo akceptowalna. Wady takie jak koma i astygmatyzm pozostają pod kontrolą i są małe. Stosunkowo nieduża dystorsja obiektywu może być niwelowana od razu na poziomie oprogramowania aparatu. Winietowanie, choć czasami zauważalne nigdy nie jest bardzo dokuczliwe. Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że wszystkie parametry optyczne w skali ogólnej są raczej na średnim poziomie i spotykamy aparaty z mniejszymi krotnościami zoomu, które przewyższają Nikona w swoim zakresie ogniskowych. Odnosząc do konkurencji, optyka to również dość mocna strona NIkona, w naszej ocenie 5-.
Matryca
Doceniamy celność automatycznego balansu bieli. Jedynie dla światła żarowego jest równie słabo jak prawie we wszystkich aparatach. Poziom szumów i zakresu tonalnego wyglądają dość przyzwoicie, ale ze względu na brak możliwości zapisania zdjęć w formacie RAW trudno powiedzieć ile zasług ma tutaj jakość matrycy. Ocena w tej kategorii to 4.
Podsumowując: Coolpixa P80 uznajemy za bardzo ciekawy aparat dla początkujących amatorów fotografii. Rozległe możliwości fotografowania wynikające z dużego zakresu zoomu zaczynającego się od bardzo szerokiego kąta oraz duży zakres czułości idą w parze ze stosunkowo małą ilością opcji w menu. Przez to posługiwanie się tym NIkonem jest stosunkowo łatwe. Aparat ten nie jest bardzo tani, więc decyzję o jego zakupie warto podjąć mając świadomość jego możliwości i ograniczeń. Osoby, którym bardziej zależy na jakości uzyskiwanych zdjęć raczej jednak skierują swoją uwagę w stronę innych aparatów.
Końcowa ocena to 5-.
Zalety
- duży zakres zoom zaczynający się od szerokiego kąta (27 mm),
- szeroki zakres dostępnych czułości (pomimo dużych strat jakości przy wysokich ISO),
- bardzo celny autofokus,
- dość skuteczny mechanizm stabilizacji obrazu,
- dobra korekcja komy,
- mały astygmatyzm,
- przyzwoicie mała jak na tę klasę obiektywu aberracja chromatyczna,
- akceptowalnie mała dystorsja oraz możliwość jej programowej korekcji,
- dobrze działający automatyczny balans bieli,
- rozsądny zakres stopni wyostrzania,
- dobry zakres tonalny,
- mnogość trybów zdjęć seryjnych,
- zdjęcia i filmy poklatkowe,
- dobry tryb makro,
- dość dobre powłoki antyodbiciowe,
- cicha praca mechanizmu zmiany ogniskowej i ustawiania ostrości,
- ergonomiczny kształt korpusu,
- ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterujących,
- dość duża pojemność akumulatora,
- regulacja dioptrii w wizjerze,
- dobra jakość obrazu i dźwięku w filmach,
- duży, kontrastowy ekran LCD.
Wady
- brak formatu RAW,
- drobne błędy w oprogramowaniu,
- spore wymagania oświetleniowe dla autofokusa,
- rozproszone menu,
- brak możliwości podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej,
- stosunkowo długa zwłoka od naciśnięcia spustu migawki do wykonania zdjęcia,
- minimalny krok aż 1 EV przy ręcznym ustawianiu czasu ekspozycji,
- wolny zapis zdjęć na kartę,
- brak zdalnego sterowania,
- brak uchylnego wyświetlacza,
- brak informacji o orientacji w nagłówkach zdjęć,
- brak możliwości zmiany ogniskowej podczas kręcenia filmów,
- brak filmów HD,
- brak gniazda HDMI.
Chociaż drobnych zastrzeżeń nie brakuje, to ilość zalet przeważa. Mnogość dostępnych zastosowań Nikona P80 sprawia, że warto rozważyć możliwość jego zakupu.
Przykładowe zdjęcia