W miniony weekend, w miejscowości Łochów, odbył się zorganizowany przez naszą redakcję kolejny Festiwal Optyczny. Do malowniczo położonego XIX-wiecznego pałacu przyjechało ponad 70 miłośników sprzętu obserwacyjnego z całego kraju.
W weekend zakończyła się XXI edycja Targów FILM VIDEO FOTO. Wydarzenie to, jak co roku, ściągnęło do łódzkiej Hali EXPO ponad 15 tysięcy miłośników fotografii i kinematografii, którzy mogli zwiedzać stoiska około 120 wystawców i wziąć udział w kilkudziesięciu wykładach i warsztatach odbywających się od czwartku do soboty.
Na rynek jasnych, szerokokątnych obiektywów w 2016 roku szturmem wdarła się szwajcarska marka Irix prezentując model 15 mm f/2.4. Marka Irix zarejestrowana jest w Szwajcarii, ale w jej tworzeniu biorą udział specjaliści z całej Europy, również w Polsce znajduje się centrum rozwojowe biorące udział w projektowaniu obiektywów Irix.
Lumiksa G9 po raz pierwszy miałem okazję sprawdzić w listopadzie, podczas światowej premiery na Digital Image Seminar 2017 w Portugalii. Podzieliłem się wtedy swoimi pierwszymi wrażeniami z jego użytkowania.
Patrząc na ostatnie premiery producentów sprzętu fotograficznego można odnieść wrażenie, że rynek stałoogniskowych obiektywów szerokokątnych z dobrym światłem przeżywa renesans. Jeszcze kilka lat temu próżno było szukać konstrukcji oferującej światło lepsze niż f/2.
Targi CP+ odbywają się co roku na przełomie lutego i marca w hali Pacifico w nowoczesnej dzielnicy biznesowej Minatomirai w Jokohamie. Jest to zdecydowanie moja ulubiona impreza targowa.
Dzisiejsza premiera modelu A7 III pokazuje, że ofensywa pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony trwa w najlepsze. To już 9 aparat małoobrazkowy japońskiej korporacji z mocowaniem E i z pewnością nie ostatni.
Wstęp do naszych pierwszych wrażeń należy zacząć od wyznaczenia miejsca, gdzie znajduje się M50 – nomenklatura Canonowskich bezlusterkowców jest bowiem dość skomplikowania i niezbyt intuicyjna. EOS M50 znajduje się więc powyżej najbardziej amatorskiego M100, lecz poniżej M6.
Canon EOS 2000D to jedna z dwóch zaprezentowanych dzisiaj lustrzanek japońskiego producenta, przeznaczona dla początkujących. Względem 1300D, została wyposażona w nową matrycę o rozdzielczości 24 Mpix, pracującą w zakresie czułości ISO 100–6400.
Jak zapewne wszyscy wiemy, energiczny podbój Kosmosu, który rozpoczął się w latach 50. XX wieku, nie był stymulowany bynajmniej tylko i wyłącznie szczerą chęcią poznania najbliższego otoczenia naszej „niebieskiej planety”.
Kiedy w styczniu 2012 firma Fujifilm wystartowała ze swoim systemem bezlusterkowym X, pierwszym zaprezentowanym aparatem był model X-Pro1. Japończycy zdecydowali, że zaczną od modelu adresowanego do doświadczonego odbiorcy, a dopiero nieco później pokażą urządzenia dla szerszej grupy fotografujących, czyli amatorów.
Podczas premiery najnowszego bezlusterkowca ze stajni Panasonika, modelu Lumix G9, bardzo chwaliliśmy jego ergonomię. Również w teście, który przeprowadziliśmy niedawno, Lumix G9 zebrał wysokie noty za wygodę użytkowania.
W ubiegłym roku firma Panasonic zaprezentowała kamerę AU-EVA1. Jest to kompaktowy model skonstruowany z myślą o filmowaniu z ręki, jak również produkcjach dokumentalnych, reklamach i teledyskach. Nowy produkt ma być rozwiązaniem pośrednim między bezlusterkowym aparatem cyfrowym Panasonic Lumix GH5 4K a profesjonalną kamerą filmową VariCam LT 4K.
Kiedy myślę o Garminie, przychodzą mi do głowy urządzenia do nawigacji. I jestem pewien, że nie tylko mi. Jednak aktualnie, ta znana marka ma w swojej ofercie również interesujące zegarki sportowe, a w ubiegłym roku zaprezentowała swoją pierwszą kamerę sferyczną - Garmin VIRB 360.
Kiedy tylko zobaczyłem, że na stronie Ryanair pojawiły się bilety do Ejlatu w cenie 52 zł w obie strony, wahałem się z zakupem jakieś 30 sekund. Izrael na pewno nie był na liście krajów, które zawsze chciałem odwiedzić, ale z racji faktu, że żadnej okazji lotniczej nie przepuszczam, zdecydowałem się polecieć tam na początku grudnia.