Słabe osiągi flagowego bezlusterkowca Fujifilm X-Pro2 w kategorii prądu ciemnego dość niemile nas zaskoczyły. Sytuację opisaliśmy w niedawno opublikowanym teście tego aparatu. Szczególną uwagę zwraca wyraźnie jaśniejsza lewa część kadru oraz widoczny obszar, na którym znajdują się piksele odpowiadające również za ustawianie ostrości na zasadzie detekcji fazy.
Canon EOS 70D został oficjalnie zaprezentowany na początku lipca 2013 roku. Na następcę zatem przyszło nam czekać około 2.5 roku. O EOS-ie 80D plotkowało się już jednak od jakiegoś czasu, a pierwsze doniesienia na jego temat sięgają nawet kilka miesięcy wstecz.
Kilka lat temu rozpoczął się boom na kamery sportowe, czyli niewielkie rejestratory wideo, które możemy przymocować do kasków, rowerów, czy wielu innych powierzchni i rejestrować nasze aktywności.
W ostatnim czasie firma Sony skupiła się głównie na pełnoklatkowych bezlusterkowcach z serii A7 II. Można odnieść wrażenie, że segment APS-C został nieco zaniedbany. Po premierze najnowszej Alfy A6300 widać jednak, że japońscy inżynierowie nie próżnowali, a korporacja zaprezentowała ciekawy produkt.
Rynek oferuje niezliczoną liczbę monitorów w różnych wielkościach, proporcjach obrazu i rozdzielczościach. W poprzednim odcinku tej serii przyjrzeliśmy się bliżej technologii produkcji paneli - wiemy już, jaka jest różnica między technologią TN a IPS, dwoma najbardziej rozpowszechnionymi na rynku rozwiązaniami.
Canon EOS 1D X miał premierę w październiku 2011 roku, choć w ręce fotografów trafił dopiero ponad pół roku później. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki oferowanym możliwościom zyskał sporo uznania wśród zaawansowanych użytkowników.
W dzisiejszych czasach większość osób słabo orientujących się w temacie optyki, uznaje lornetki z pryzmatami Porro za modele przestarzałe, a lornetki dachowe za nowoczesne. Trudno zgodzić się z takim tokiem myślenia, ponieważ pierwsze lornetki dachowe pojawiły się na rynku prawie dokładnie w tym samym czasie co instrumenty Porro i zawdzięczamy to niemieckiej firmie Moritz Hensoldt & Sons, która już w 1905 roku zaprezentowała pierwsze modele tego typu i nazwała je Dialyt.
Plotki na temat nowego aparatu marki Olympus z rodziny PEN pojawiły się już parę miesięcy temu. Oczywiście początkowe doniesienia były raczej zdawkowe i lakonicznie wspominały jedynie nowe funkcje oraz rozwiązania techniczne mające pojawić w nadchodzącym produkcie.
Na następcę bezluterkowca Fujifim X-Pro1 musieliśmy czekać aż cztery lata. Jednak pierwsze plotki na temat nowego modelu wskazywały, że nie dokonano w nim zbyt wielu zmian. Nowy model okazał się bliźniaczo podobny do swojego starszego brata, a dopiero w dniu oficjalnej premiery przekonaliśmy się, jak wiele nowości w nim wprowadzono.
Jedną z dzisiejszych nowości od firmy Fujifilm jest aparat kompaktowy oznaczony symbolem X70. Jak sam nazwa wskazuje, jest on pozycjonowany pomiędzy modelami X30 oraz X100T i patrząc na specyfikację idealnie wpasował się miedzy te produkty.
Zgodnie z tradycją, na początku roku, organizujemy uroczyste podsumowanie Plebiscytu na Produkt Roku według Czytelników Optyczne.pl. Podobnie jak w poprzednich latach spotkanie miało miejsce w restauracji „Honoratka” na warszawskim Starym Mieście.
Nikon D5 stanowi następcę modelu D4s i jest tym samym flagową lustrzanką tej firmy. Zmian w stosunku do poprzednika można zauważyć całkiem sporo i co istotne, w wielu aspektach są one znaczące. Część elementów znanych z d4s poprawiono, przy tworzeniu niektóre podzespołów, zdecydowano się na zaprojektowanie ich zupełnie od początku.
Panasonic Lumix TZ80 stanowi następcę zaprezentowanego dokładnie rok temu modelu TZ70. Mamy zatem do czynienia w tym przypadku z niewielkim i uniwersalnym podróżnym aparatem kompaktowym wyposażonym w 30-krotny zoom optyczny.
Jedną z dziedzin fotografii, którą najbardziej i najszybciej odmieniła cyfrowa rewolucja była astrofotografia a właściwie astronomia. Na początku nie było to zasługą cyfrowych aparatów, a specjalnych kamer dedykowanych i przystosowanych do pracy z teleskopami i inną aparaturą naukową.
Do naszej redakcji trafiły trzy plecaki fotograficzne firmy Vanguard. Każdy z nich przeznaczony jest dla osób o nieco innych potrzebach, a o szczegółach możecie poczytać w naszym tekście poniżej. Powstała w 1986 roku firma Vanguard ma w swoim portfolio szeroki wachlarz produktów przeznaczonych dla fotografów - statywy, głowice, karty pamięci, walizki na sprzęt foto, optykę sportową oraz torby i plecaki fotograficzne.