Spoglądając w historię przedwojennej polskiej fotografii, wspominamy wielkich artystów… Bułhaka, Dorysa, Strzemińskiego czy choćby Witkacego. Zapominamy o tych, dla których fotografia była źródłem utrzymania, ale też wielką pasją.
Japonia jest jednym z moich ulubionych krajów. Mam na tyle szczęścia, że co roku odbywa się tam jedna z najważniejszych imprez z branży fotograficznej - targi CP+ i dzięki temu od kilku lat w lutym ląduje na lotnisku Tokio Narita, by udać się do Jokohamy skąd przez kilka kolejnych dni relacjonuję to wydarzenie.
Zaprezentowany dziś X-T2, to druga odsłona najbardziej zaawansowanego modelu wśród bezlusterkowców Fujifilm. Model X-T1 pojawił się na rynku w styczniu 2014 roku, nic zatem dziwnego, że miłośnicy marki już od jakiego czasu wyczekiwali jego następcy.
Był to jeden z kolejnych wyjazdów na Sri Lankę. Jak zawsze plan był konkretny. Chciałem fotografować morskie żółwie w rejonie południowo zachodniego wybrzeża, wieloryby i pola herbaty. Miałem też pomysł na reportaż.
Można śmiało postawić tezę, że najważniejszy postęp technologiczny w dziedzinie fotografii to rozwój i ciągłe udoskonalanie systemu nastawiania ostrości. Oczywiście nie bez znaczenia jest szybkie ogniskowanie, szczególnie gdy spojrzymy na fotografię przyrodniczą, na przykład ptaków w locie – trudno sobie wyobrazić ręczne zmiany nastawy obiektywu, gdy koncentrujemy się na kompozycji obrazu w wizjerze.
Podczas wycieczki ważny jest nie tylko sam sprzęt fotograficzny, ale także sposób jego przewożenia. W tym wypadku seria toreb Havana firmy Vanguard może się okazać trafnym wyborem. Co oferują? Sprawdziliśmy.
Wyobraź sobie osobę kręcącą się na rozpędzonej karuzeli albo samochód pędzący po ulicy. Teraz pomyśl sobie, że jesteś w stanie zarejestrować te dynamiczne momenty swoim aparatem osiągając efekt zamrożenia ruchu fotografowanego obiektu na tle rozmytej rzeczywistości.
Przez pewien czas wahałem się, czy jeden z odcinków naszego cyklu poświęcić mgławicy planetarnej M57. Przemawiały za tym dwa argumenty. Po pierwsze, choć jest to obiekt piękny, zdecydowanie lepiej podziwiać go przez teleskop niż przez lornetkę.
W lutym bieżącego roku firma Samsung zaprezentowała siódmą generację flagowego smartfona GALAXY linii „S”. Podobnie jak w przypadku poprzednika, na rynku znalazły się dwa modele: klasyczny S7 oraz wersja S7 Edge, posiadająca ekran o zaokrąglonych krawędziach.
Od pewnego czasu słyszy się wiele na temat wideo 4K. Podobna euforia towarzyszyła kilka lat temu lansowanej przez producentów telewizorów technologii 3D, jednak ze względu na konieczność stosowania okularów nie podbiła ona rynku.
Odcinki poświęcone dwóm najładniejszym gromadom kulistym nieba północnego, czyli M13 i M3, już za nami. Nie omieszkaliśmy też omówić gromady M5, która pod względem urody może bez problemów konkurować z dwoma pierwszymi.
Na wyspie Sumatra w Indonezji znajduje się jezioro kalderowe Toba. Jedno z najpiękniejszych i największych takich jezior na świecie. Położone na szczycie wulkanu na wysokości 900 m, długie na 100 km i głębokie na ponad 500 m.
Zwykło się uważać, że w Polsce, w okolicach przesilenia letniego, trudno prowadzić udane obserwacje astronomiczne. Jest w tym sporo prawdy, bo w tym czasie Słońce, nawet o północy, chowa się ledwie kilkanaście stopni pod horyzontem, przez co noce są krótkie i jasne.
Jednym z punktów programu naszej listopadowej Fotomisji w Japonii była wizyta w centrum badań i rozwoju firmy Olympus położonym mieście Hachiōji około 40 km od Tokio. Kompleks składa się z kilku budynków, w którym zatrudnionych jest ponad 3000 inżynierów odpowiedzialnych za tworzenie najnowszych produktów z branży fotograficznej oraz innych dziedzin, w których oferowane są produkty Olympus.
Moją przygodę z nurkowaniem zacząłem 6 lat temu, kiedy to w ramach urodzinowego prezentu kupiłem żonie voucher na kurs Open Water Diver. Oczywiście nie mogłem pozwolić, aby małżonka sama uczestniczyła w tak „niebezpiecznym” szkoleniu, więc od razu zapłaciłem też za siebie, by mieć ją na oku.