W tym roku pośród finałowych zdjęć konkursu Wildlife Photographer of the Year oraz European Wildlife Photographer of the Year znalazły się cztery moje fotografie. Korzystając z cyklu Historia jednej fotografii postaram się opisać dokładnie, w jaki sposób kilka z tych zdjęć powstało.
Męski finał biegu na 100 m to najbardziej spektakularne wydarzenie pośród zmagań na lekkoatletycznym stadionie olimpijskim. Chociaż program zawodów jest niezwykle bogaty, wiele finałów i ich bohaterów zapada w pamięć, to jednak finał stumetrówki jest rywalizacją szczególną.
Korzystając z uprzejmości firmy Panasonic mieliśmy możliwość uczestniczenia w spotkaniu, podczas którego zaprezentowano bezlusterkowiec Lumix DMC-G7, a także w warsztatach Digital Imaging Seminar na Majorce.
Fujifilm rozwija swój system cyfrowych bezlusterkowców od ponad 3 lat. Pierwszym aparatem był przeznaczony dla profesjonalistów model X-Pro1. Na chwilę obecną topowym korpusem jest zaprezentowany przeszło rok temu X-T1, którego firma ta również adresuje do doświadczonych użytkowników.
Lornetki nocne to jedna z najważniejszych kategorii jeśli chodzi o sprzęt obserwacyjny. Wynika to z faktu, że tego typu instrumentami są zainteresowane dwie duże grupy jego odbiorców, czyli myśliwi i miłośnicy astronomii.
W miniony weekend, w miejscowości Łochów odbyła się zorganizowana przez naszą redakcję Majówka Fotograficzna. Do malowniczo położonego XIX-wiecznego pałacu zjechało ponad 100 miłośników fotografii z całego kraju.
Półtora roku po premierze Pentaksa K-3 producent zaprezentował jego następcę – model oznaczony jako K-3 II. Już sam symbol informuje nas, że nie mamy do czynienia z zupełnie nową konstrukcją, a jedynie odświeżeniem poprzednika.
Zawsze, gdy czeka mnie jakiś większy wyjazd, stoję przed dylematem jaki sprzęt nań zabrać. A jest w czym wybierać. W naszej redakcji uzbierało się kilka lustrzanek i bezlusterkowców najróżniejszych producentów, a także około 30 obiektywów.
W ostatnim artykule z tego cyklu poświęconym optyce Nikona przedstawiliśmy dwa mało znane Zoom-Nikkory. Były to duże i ciemne konstrukcje o parametrach 200–600 oraz 180–600, które wśród amatorów z różnych względów nie cieszyły się szczególną popularnością.
W sobotę zakończyła się osiemnasta edycja Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video FILM VIDEO FOTO. Ta odbywająca się w Łodzi impreza wpisała się już na stałe do kalendarza branżowego i co roku na wiosnę przyciąga tysiące osób zainteresowanych sprzętem fotograficznym i filmowym.
W tym odcinku naszego cyklu poświęconego analogowym konstrukcjom fotograficznym sprzed lat zajmiemy się ślepymi uliczkami, w które zabrnęli konstruktorzy. Doskonałym przykładem jest tu dwuobiektywowa lustrzanka na taśmę 35 mm – koncept, który jakoś nigdy nie mógł odnieść sukcesu.
Mecz eliminacyjny do ME z 11 października 2014 roku wzbudzał nadzieję jak każdy kolejny pojedynek z Niemcami. Może w końcu uda się ich pokonać? Niby racjonalnych argumentów na zwycięstwo nad mistrzami świata wciąż nie było wiele ale czuło się, że coś wisi w powietrzu.
Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy. Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi.
Fujifilm X-A2 to następca X-A1, należącego do najprostszej linii bezlusterkowców z rodziny X. Przeglądając specyfikację tych dwóch aparatów, można zauważyć, że w nowym modelu nie wprowadzono szczególnie istotnych modyfikacji.
W tajlandzkiej prowincji Ayutthaya, około 85 km od centrum Bangkoku, znajduje się jedna z azjatyckich fabryk firmy Nikon Corp. Jej budowa zakończyła się w 1991 roku, natomiast pierwsza partia produktów – obiektywów Nikkor 35–70 mm f/3.