Planety takie jak Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn były znane już starożytnym. Wszystkie z nich to jasne obiekty, doskonale widoczne gołym okiem, które zwracają na siebie uwagę dwiema własnościami.
Bycie dziennikarzem i praca dla portalu z branży foto ma jedną niewątpliwą zaletę - wyjeżdżając na wakacje nigdy nie trzeba się martwić, że nie będzie się miało czym fotografować. W redakcji zawsze jest sporo sprzętu, a czasem na moim biurku potrafi leżeć kilka aparatów z najróżniejszych przedziałów cenowych.
Niniejszy artykuł stanowi fragment książki pt. „Uchwycone obiektywem. Lekcje legendarnego fotografa dzikich zwierzat” wydanej przez wydawnictwo Helion S.A., której autorem jest Moose Peterson – red.
Panasonic Lumix DMC-FZ1000 to przedstawiciel linii określanej mianem “megazoomów”. Model ten oferuje funkcje, których próżno można szukać nawet w większości najbardziej zaawansowanych lustrzanek i bezlusterkowców.
W dniach 17-20 lipca 2014 roku, czyli od czwartku do niedzieli, w miejscowości Baranów Sandomierski, odbywał się Zlot Czytelników Optyczne.pl. Już po raz siódmy mieliśmy okazję spotkać się w gronie fotografów i miłośników sprzętu optycznego.
Wstęp Moim skromnym zdaniem firma Vanguard ma całkiem spory potencjał aby stać się poważnym graczem na rynku zarówno fotograficznym jak i optycznym. Duży zakład produkcyjny umieszczony w tym samym miejscu co centrala firmy, to poważny atut, skracający drogę decyzyjną i pozwalający szybko reagować na zmiany na rynku.
Zawsze gdy wyjeżdżam na wakacje, zabieram ze sobą aparat fotograficzny i lornetkę. Było tak w czasach analogowych, gdy moim towarzyszem był Zenit 11 i „małpka” Vivitara, stało się też tak w erze cyfrowej.
Witamy w trzeciej i ostatniej części cyklu artykułów dotyczących studyjnych lamp błyskowych. W ramach przypomnienia wspomnijmy, iż część pierwsza zawierała ogólne informacje dotyczącego tego rodzaju lamp, a w części drugiej skupiliśmy się na technicznych aspektach ich wykorzystania, m.
Do naszej redakcji trafiła niedawno lampa błyskowa Photoolex Speedlight FL04 oraz wyzwalacze radiowe WFC-01 tej samej marki. Naszym zadaniem było opisać, jak w warunkach typowo domowych oraz na zewnątrz sprawuje się taki mobilny zestaw oświetleniowy.
Na początku stycznia 2010 roku podczas targów CES w Las Vegas narodził się system bezlusterkowców Samsung NX. Tym samym koreański gigant stał się trzecim po Panasoniku i Olympusie producentem, który przekonał się, że obecność lustra w zaawansowanych aparatach z wymienną optyką nie jest konieczna.
Kilka dni temu firma Nissin oficjalnie wprowadziła do sprzedaży zapowiadaną parę miesięcy temu kompaktową, reporterską lampę błyskową – model i40. Niedawno flesz ten trafił do naszej redakcji, dzięki czemu możemy podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami z użytkowania tej lampy.
W poprzednim odcinku opisywaliśmy gromadę kulistą M5 leżącą w konstelacji Węża. Trochę na wschód od niej znajdziemy ogromny gwiazdozbiór Wężownika, a w jego sercu aż trzy, położone niedaleko siebie gromady kuliste oznaczone symbolami M10, M12 i M14.
Filtry fotograficzne, zarówno korekcyjne, jak i efektowe, swoje najlepsze chwile przeżywały wraz z popularyzacją fotografii czarno-białej. Przede wszystkim używało się wówczas filtrów korekcyjnych (pomarańczowego, czerwonego, zielonego itp.
Odcinki poświęcone dwóm najładniejszym gromadom kulistym nieba północnego czyli M13 i M3 już za nami. Teraz przyszedł czas na trzeci obiekt tego typu czyli gromadę M5, która wcale nie jest mniej efektowna, a już na pewno nie mniej ciekawa od dwóch poprzednich.
W jednym z odcinków naszego cyklu bohaterem stał się nie pojedynczy obiekt lecz cały gwiazdozbiór. Mowa tutaj o konstelacji Strzały, którą szczegółowo opisaliśmy tutaj. W obecnym odcinku ponowimy ten zabieg i znów bohaterem stanie się cały gwiazdozbiór.