Filtry fotograficzne, zarówno korekcyjne, jak i efektowe, swoje najlepsze chwile przeżywały wraz z popularyzacją fotografii czarno-białej. Przede wszystkim używało się wówczas filtrów korekcyjnych (pomarańczowego, czerwonego, zielonego itp.
Odcinki poświęcone dwóm najładniejszym gromadom kulistym nieba północnego czyli M13 i M3 już za nami. Teraz przyszedł czas na trzeci obiekt tego typu czyli gromadę M5, która wcale nie jest mniej efektowna, a już na pewno nie mniej ciekawa od dwóch poprzednich.
W jednym z odcinków naszego cyklu bohaterem stał się nie pojedynczy obiekt lecz cały gwiazdozbiór. Mowa tutaj o konstelacji Strzały, którą szczegółowo opisaliśmy tutaj. W obecnym odcinku ponowimy ten zabieg i znów bohaterem stanie się cały gwiazdozbiór.
Kontynuujemy nasz cykl artykułów dotyczących praktycznych zastosowań lamp błyskowych. Dla przypomnienia, w części pierwszej, zakreśliliśmy ogólny zakres informacji dotyczących studyjnych lamp błyskowych.
W jednym z poprzednich odcinków naszego cyklu omawialiśmy gromadę kulistą M13, którą uznaje się za najładniejszy obiekt tego typu na półkuli północnej. Na naszym niebie znajduje się jednak jeszcze jedna gromada, która niewiele w urodzie ustępuje M13, a jest od niej znacznie mniej znana.
Karty pamięci stanowią nieodzowny element fotografii cyfrowej. To właśnie one umożliwiają zapis i przechowywanie wykonanych zdjęć czy klipów wideo. Są wykorzystywane też w innych urządzeniach, jednak wydaje się, że to właśnie pęd za coraz wyższą rozdzielczością matryc aparatów, a w związku z tym coraz większymi plikami z danymi, jest jednym z powodów rozwoju tej gałęzi przemysłu.
Nasza Galaktyka zwana potocznie Drogą Mleczną nie podróżuje w przestrzeni kosmicznej samotnie. Jeszcze ponad 20 lat temu wydawało się, że naszymi najbliższymi towarzyszami są Obłoki Magellana – dwie galaktyki satelitarne w stosunku do naszej, doskonale widoczne z półkuli południowej.
W miniony weekend, w miejscowości Łochów, odbył się zorganizowany przez naszą redakcję drugi Festiwal Optyczny. Do malowniczo położonego XIX-wiecznego pałacu przyjechało ponad 80 miłośników sprzętu obserwacyjnego z całego kraju.
Kilka miesięcy temu zaprezentowaliśmy Wam artykuł pt. „Dyski sieciowe Synology – nie tylko dla fotografów”, w którym opisaliśmy możliwości serwerów NAS oferowanych przez firmę Synology.
W sobotę w Łodzi zakończyły się Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video FILM VIDEO FOTO. Była to już siedemnasta edycja tej corocznej imprezy, która na stałe wpisała się do kalendarza miłośników fotografii oraz osób związanych z branżą filmową.
Jeśli możemy sobie wyobrazić grupę typowych fotoamatorów – z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że studyjne lampy błyskowe nie należą wśród nich do najpopularniejszych akcesoriów fotograficznych.
Zestaw pierścieni pośrednich Photoolex Zacznijmy od podstaw, to znaczy od równania soczewki: 1/f = 1/x + 1/y. Tak przedstawione równanie możemy odczytać w następujący sposób: odwrotność ogniskowej jest równa sumie odwrotności odległości obrazowej oraz przedmiotowej.
Obecna oferta pełnoklatkowych lustrzanek firmy Canon jest bardzo ciekawa. Obejmuje ona trzy modele: amatorskiego EOS-a 6D, półprofesjonalnego EOS-a 5D MkIII i profesjonalnego EOS-a 1D X.
W piątej części serii artykułów o Olympusie OM-D E-M1 przyjrzymy się temu aparatowi pod względem najważniejszego w fotografii aspektu, czyli jakości zdjęć, które możemy dzięki niemu osiągnąć.
W cyklu „Legendarne obiektywy” tym razem prezentujemy całą rodzinę krótkoogniskowych obiektywów do makrofotografii firmy Nikon. Obiektywy te w ofercie firmy znajdowały się w latach 1961–2006, a więc przez prawie pół wieku! W tym odcinku zaprezentowane i omówione zostaną wszystkie bez wyjątku wersje Micro-Nikkora 55/3.