Według deklaracji przedstawicieli firmy Fujifilm zaprezentowany w zeszłym tygodniu model GFX100 II ma dodawać do systemu GFX element, w który nie obfitował on nadmiernie do tej pory, czyli prędkość. A przyczynkiem do wzrostu tej ostatniej ma być nowa matryca, która co prawda zachowała rozdzielczość sensora z pierwszej generacji „setek” (modeli GFX100 i GFX100S), ale dzięki zastosowaniu innej technologii, oferuje nieco szybszy odczyt.
Fujifilm rozwija swój średnioformatowy system GFX już od ponad sześciu lat. Przez ten czas zobaczyliśmy pięć aparatów oraz trzynaście obiektywów. Ostatnia premiera pokazuje nam, że firma widzi potencjał w tej linii, postanowiła bowiem zaprezentować naszym zdaniem najciekawszy i najbardziej zaawansowany aparat GFX – model 100 II.
Pierwszą przymiarką firmy Sony do stworzenia prawdziwie kompaktowego pelnoklatkowego bezlusterkowca był model A7C, zaprezentowany prawie trzy lata temu. Dzisiejsze premiery pokazują, że koncept ten nie tylko nie został zarzucony, ale wręcz rozszerzony, jako, że dziś mamy nie jedną, a dwie nowości z rodziny „A7C”.
W ostatnich latach w ofercie firmy Sony pojawił się szereg mikrofonów wielokapsułowych przeznaczonych do mocowania na stopce Multi Interface i współpracy z wyposażonymi w takową stopkę aparatami i kamerami tego producenta.
Ostatnie kilka lat to prawdziwy zwrot w fotografii nocnej. Postęp technologiczny od strony aparatów, coraz wyższe użyteczne ISO ale i coraz wyższe wymagania co do rozdzielczości obrazu, pociągnął za sobą wyższe wymagania co do stosowanej optyki.
W dniach 27-30 lipca 2023 roku nasza redakcja zorganizowała w pałacu biskupim w Janowie Podlaskim XV Zlot, gdzie spotkało się 150 osób - czytelników portalu Optyczne.pl oraz przedstawicieli kilkunastu dystrybutorów i sklepów ze sprzętem fotograficznym.
Już od przeszło dwóch lat w naszej redakcji korzystamy z kart pamięci Angelbird. Udostępnił je nam polski dystrybutor tej marki, mianowicie firma Foto-Technika. W jej ofercie, oprócz wspomnianego Angelbirda, są równie obecne produkty wielu innych marek, np.
Bezlusterkowy system Sony E, czyli wykorzystujący sensory APS-C, rozwija się znacznie mniej dynamicznie niż jego pełnoklatkowy odpowiednik. Mimo, że początki tego bagnetu to właśnie modele z mniejszymi matrycami (seria NEX), to od dobrych kilku lat priorytetem dla firmy bez wątpienia pozostają aparaty i obiektywy FE.
W tytule tego artykułu jest mowa o lornetkach z Jeny, ale nigdzie nie pojawiła się nazwa firmy jednoznacznie kojarzonej z tym miastem, czyli Zeissa. Nie jest to przypadek, ale o tym za chwilę… W 1846 roku 30-letni wtedy Carl Zeiss właśnie w Jenie otworzył swój zakład mechaniki i optyki precyzyjnej, w którym, na samym początku, skupił się na produkcji lup i mikroskopów.
W zeszłym tygodniu ukazała się pierwsza część artykułu „Jaki aparat na wakacje?”, w której skupiliśmy się na dwóch z czterech typów fotografów szukających sprzętu na urlop. Dzisiaj zapraszamy do drugiej części wpisu, która, mamy nadzieję pomoże, Wam w wyborze idealnego aparatu na wakacje i nie tylko.
Jaki jest najlepszy aparat na wakacje? Prawdopodobnie wiele osób zadaje sobie to pytanie właśnie teraz, kiedy zbliża się sezon urlopowy. W internecie znajdziemy wiele wpisów i filmów na ten temat, z różnymi poradami i „idealnymi” modelami.
Premierę kompaktu ZV-1 trudno określić mianem ciekawej z punktu widzenia fotografa. Nie oferował on bowiem niczego nowego, czego do tej pory nie dało się znaleźć w jednym z modeli serii RX100.
Niedawno odbyła się premiera czwartej generacji aparatu Leica M w wersji Monochrom. Choć czarno-białe, cyfrowe Leiki są z nami od niemal 10 lat, wciąż budzą sprzeczne emocje. „Przecież to bez sensu” – mówią niektórzy – „Po co płacić jeszcze drożej za i tak bardzo drogi aparat, skoro w każdej cyfrowej kamerze znajdziemy opcję rejestrowania plików w czerni i bieli”.
Gdy spojrzymy na portfolio bezlusterkowych aparatów pełnoklatkowych Nikona, łatwo zobaczymy, że pomiędzy modelami Z7 (II) oraz Z9 istnieje luka. Oczywiście widać ją nie tylko w \"cyferkach\", ale także po przypatrzeniu się specyfikacji obu aparatów.
W czwartek 13 kwietnia w Londynie odbyło się wręczenie nagród w konkursie Sony World Photography Awards 2023. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału firmy Sony miałem okazję przejechać się tam i osobiście uczestniczyć we wszystkich związanych z rozdaniem wydarzeniach, takich jak konferencje prasowe, wystawa laureatów czy główna ceremonia rozdania nagród.