Historia aparatów Mamiya serii 6 rozpoczęła się około 1940 roku. Idea nie była ani nowa ani tym bardziej szczególnie odkrywcza. Składany dalmierzowy aparat formatu 6 x 6 był podówczas produkowany przez kilka firm w Europie, choćby klasyczna juz Super Ikonta firmy Zeiss Ikon .
Za najbardziej uniwersalne obiektywy uważa się modele, które dają zakres ogniskowych od 28 mm do co najmniej 300 mm - oczywiście mówimy tutaj o ekwiwalencie ogniskowych dla pełnej klatki. Co ciekawe, tego typu obiektywy znajdziemy zarówno w ofercie pod pełną klatkę (modele 28-300 mm), na matryce APS-C/DX (obiektywy klasy 18-200 mm, 18-250 mm, 18-270 mm czy nawet 18-300 mm), a także do matryc klasy 4/3 czy Mikro 4/3.
W naszych artykułach z cyklu \"Niebo przez lornetkę\" wspominaliśmy już o asocjacjach i gromadach otwartych. Przyszedł więc czas na trzeci typ skupisk gwiazdowych, który nazywamy gromadami kulistymi.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a więc wiele osób myśli już o wyjazdach urlopowych. Planując wypoczynek warto zastanowić się nad zabraniem na wymarzoną wycieczkę odpowiedniego aparatu, który doskonale sprawdzi się w podróży.
Wszyscy, którzy choćby minimalnie interesują się historią fotografii, znają małoobrazkowego Contaxa. Ten dalmierz w swej pierwotnej wersji wyznaczył na równi z Leiką nowy standard fotografowania.
Na naszych łamach rozpoczynamy nowy cykl artykułów zatytułowany „Legendarne obiektywy”. Będziemy w nim prezentować najciekawsze obiektywy fotograficzne, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Olympus PEN E-PL5 Bezlusterkowiec Olympus PEN E-PL5 został zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku. Od razu wzbudził on spore zainteresowanie, bowiem producent poinformował, iż zastosowano w nim bardzo udaną matrycę Live MOS, która wcześniej znalazła się w dużo droższym modelu OM-D E-M5.
Historia aparatów Olympus PEN sięga roku 1959, kiedy to świat ujrzał pierwszy aparat fotograficzny z tej serii. Oczywiście wówczas była to konstrukcja analogowa, która została zaprojektowana przez genialnego konstruktora i wizjonera pana Yoshihisa Maitani.
Sony Cyber-shot RX1 to bardzo ciekawa i prowokująca konstrukcja. Najkrócej mówiąc, to aparat kompaktowy klasy premium, przed którym zdjąłem czapkę z głowy. Mały, oferujący doskonałe parametry zdjęć.
Od premiery bezlusterkowca Panasonic Lumix G5 minęło zaledwie 9 miesięcy, a jego producent postanowił odświeżyć ten udany model i zaprezentował dziś jego następcę, który został oznaczony symbolem G6. Dzięki uprzejmości firmy Panasonic Polska mieliśmy okazję zapoznać się z nowym produktem już dwa tygodnie przed jego premierą podczas organizowanego w Wiedniu Panasonic Digital Imaging Seminar.
W jednym z poprzednich odcinków omawialiśmy gromadę otwartą Hiady, która jest jedną z najbliższych nam gromad. Na liście najbliższych znajdują się także Plejady – inna urokliwa gromada leżąca, podobnie jak Hiady, w konstelacji Byka.
Niniejszy artykuł stanowi fragment książki pt. „Uchwycone obiektywem. Lekcje legendarnego fotografa dzikich zwierzat” wydanej przez wydawnictwo Helion S.A., której autorem jest Moose Peterson – red.
Wczoraj o godzinie 11 odbyło się uroczyste otwarcie XVI Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video FILM VIDEO FOTO w Łodzi. Tym samym rozpoczęła się kolejna edycja tej najstarszej, cyklicznej imprezy fotograficznej, która potrwa do jutra.
Rok 2013 można bez wątpienia nazwać rokiem komet, nic więc dziwnego, że nie mogło ich zabraknąć w naszym cyklu pt. „Niebo przez lornetkę” – tym bardziej, że lornetki są instrumentami wręcz idealnymi do ich obserwacji.
Kilka lat temu pojawiły się na rynku pierwsze aparaty z możliwością rejestracji wideo. Mimo wielu swoich ograniczeń, stały się popularnym narzędziem dla miłośników filmowania. A wszystko dzięki większym rozmiarom matrycy i szerokiej gamie wymiennych obiektywów fotograficznych.