Dzisiaj, w warszawskim klubie Temat Rzeka, odbyła się prezentacja najnowszego bezlusterkowca Fujifilm - modelu X-M1. Ponadto, mieliśmy możliwość zadania kilku pytań inżynierowi z Fujifilm, panu Ueno Takashi.
Od czwartku do niedzieli, w miejscowości Tuczno odbywał się Zlot Czytelników Optyczne.pl. Już po raz szósty mieliśmy możliwość spotkać się w gronie fotografów i miłośników sprzętu optycznego. W tym roku do Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego mieszczącego się w Zamku Tuczno przyjechało niemal 90 osób, które miały okazję przetestować wiele aparatów, obiektywów, lornetek, lunet i teleskopów, a także monitorów i lamp studyjnych oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach.
Mówiąc o mgławicach planetarnych od razu trzeba zaznaczyć, że nie mają one nic wspólnego z planetami. Ich nazwę zawdzięczamy Williamowi Herschelowi. W latach 80-tych XVIII wieku wciąż był on pod wrażeniem odkrycia przez siebie Urana, który w jego teleskopie jawił się nie jako punktowa gwiazda lecz jako obiekt o wyraźnej tarczy planetarnej.
Historia aparatów Mamiya serii 6 rozpoczęła się około 1940 roku. Idea nie była ani nowa ani tym bardziej szczególnie odkrywcza. Składany dalmierzowy aparat formatu 6 x 6 był podówczas produkowany przez kilka firm w Europie, choćby klasyczna juz Super Ikonta firmy Zeiss Ikon .
Za najbardziej uniwersalne obiektywy uważa się modele, które dają zakres ogniskowych od 28 mm do co najmniej 300 mm - oczywiście mówimy tutaj o ekwiwalencie ogniskowych dla pełnej klatki. Co ciekawe, tego typu obiektywy znajdziemy zarówno w ofercie pod pełną klatkę (modele 28-300 mm), na matryce APS-C/DX (obiektywy klasy 18-200 mm, 18-250 mm, 18-270 mm czy nawet 18-300 mm), a także do matryc klasy 4/3 czy Mikro 4/3.
W naszych artykułach z cyklu \"Niebo przez lornetkę\" wspominaliśmy już o asocjacjach i gromadach otwartych. Przyszedł więc czas na trzeci typ skupisk gwiazdowych, który nazywamy gromadami kulistymi.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a więc wiele osób myśli już o wyjazdach urlopowych. Planując wypoczynek warto zastanowić się nad zabraniem na wymarzoną wycieczkę odpowiedniego aparatu, który doskonale sprawdzi się w podróży.
Wszyscy, którzy choćby minimalnie interesują się historią fotografii, znają małoobrazkowego Contaxa. Ten dalmierz w swej pierwotnej wersji wyznaczył na równi z Leiką nowy standard fotografowania.
Na naszych łamach rozpoczynamy nowy cykl artykułów zatytułowany „Legendarne obiektywy”. Będziemy w nim prezentować najciekawsze obiektywy fotograficzne, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Olympus PEN E-PL5 Bezlusterkowiec Olympus PEN E-PL5 został zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku. Od razu wzbudził on spore zainteresowanie, bowiem producent poinformował, iż zastosowano w nim bardzo udaną matrycę Live MOS, która wcześniej znalazła się w dużo droższym modelu OM-D E-M5.
Historia aparatów Olympus PEN sięga roku 1959, kiedy to świat ujrzał pierwszy aparat fotograficzny z tej serii. Oczywiście wówczas była to konstrukcja analogowa, która została zaprojektowana przez genialnego konstruktora i wizjonera pana Yoshihisa Maitani.
Sony Cyber-shot RX1 to bardzo ciekawa i prowokująca konstrukcja. Najkrócej mówiąc, to aparat kompaktowy klasy premium, przed którym zdjąłem czapkę z głowy. Mały, oferujący doskonałe parametry zdjęć.
Od premiery bezlusterkowca Panasonic Lumix G5 minęło zaledwie 9 miesięcy, a jego producent postanowił odświeżyć ten udany model i zaprezentował dziś jego następcę, który został oznaczony symbolem G6. Dzięki uprzejmości firmy Panasonic Polska mieliśmy okazję zapoznać się z nowym produktem już dwa tygodnie przed jego premierą podczas organizowanego w Wiedniu Panasonic Digital Imaging Seminar.
W jednym z poprzednich odcinków omawialiśmy gromadę otwartą Hiady, która jest jedną z najbliższych nam gromad. Na liście najbliższych znajdują się także Plejady – inna urokliwa gromada leżąca, podobnie jak Hiady, w konstelacji Byka.
Niniejszy artykuł stanowi fragment książki pt. „Uchwycone obiektywem. Lekcje legendarnego fotografa dzikich zwierzat” wydanej przez wydawnictwo Helion S.A., której autorem jest Moose Peterson – red.