W pierwszych latach po wojnie prym w dziedzinie techniki fototechnicznej wiodły nadal Niemcy. I to mimo potwornych zniszczeń wojennych spowodowanych przez alianckie naloty, które największe fabryki fotooptyczne hitlerowskiej rzeszy dosłownie starły z powierzchni ziemi.
Olympus E-M10 to już trzeci bezlusterkowiec w rodzinie OM-D. Po premierze pierwszego modelu z tej serii, czyli E-M5, która miała miejsce dwa lata temu, we wrześniu zeszłego roku firma zaprezentowała bardziej zaawansowanego i skierowanego do wymagających użytkowników Olympusa E-M1.
Zorganizowane przez Fujifilm dwudniowe spotkanie prasowe odbyło się w znajdującym się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego Dworze Dobarz. Mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji pracownika z centrali firmy - Shusuke Kozakiego - oraz przyjrzeć się bliżej najnowszemu bezlusterkowcowi X-T1 (specyfikacja) i wykonać nim nieco przykładowych zdjęć.
W czwartej części cyklu artykułów o Olympusie OM-D E-M1 poznamy funkcje dodatkowe tego aparatu, takie jak tryby tematyczne, kreatywne filtry oraz możliwość używania komunikacji bezprzewodowej poprzez WiFi.
Jedną z ostatnich fotograficznych premier Sony jest aparat A5000, który został zaprezentowany przy okazji targów CES w Las Vegas. Tak jak zapowiadano, firma zrezygnowała z nazwy „NEX” w przypadku bezlusterkowców, a wszystkie nowe aparaty z wymienną optyką ukazują się od jakiegoś czasu pod marką Alpha.
Pierwszym aparatem cyfrowym od początku do końca zaprojektowanym i wyprodukowanym przez firmę Canon był model EOS D30 zaprezentowany w maju 2000 roku. Producent od razu zaczął od mocnego uderzenia, bo sercem D30 był 3.
Aby tradycji stało się zadość, redakcja Optyczne.pl już po raz szósty zorganizowała uroczyste podsumowanie Plebiscytu na Produkt Roku według Czytelników Optyczne.pl. Podobnie jak w poprzednich latach spotkanie odbyło się w restauracji „Honoratka” na warszawskim Starym Mieście.
W trzeciej części cyklu artykułów o Olympusie OM-D E-M1 przyjrzymy się tak ważnemu aspektowi tego aparatu, jakim jest wygoda jego codziennego użytkowania. W poprzednich dwóch częściach przekonaliśmy się o solidności wykonania i bogactwie konfiguracyjnym tego modelu.
W drugiej części cyklu artykułów o Olympusie OM-D EM-1 przyjrzymy się tak ważnemu aspektowi, jak jego funkcjonalność pod względem użyteczności przycisków, wygody menu i możliwości konfiguracyjnych.
Nie da się ukryć, że moda na retro na dobre zawitała na rynek sprzętu fotograficznego. Coraz więcej producentów próbuje zaistnieć na tym polu, prezentując swoje najnowsze propozycje. Olympus wprowadzając na rynek serię bezlusterkowców Olympus PEN, poczynając od modelu E-P1 w czerwcu 2009 roku, był swoistym pionierem tego ruchu.
Gdy firma Nikon zaprezentowała światu obiektyw Nikkor AF-S 16–35 mm f/4.0G ED VR, w komentarzach dotyczących tej premiery sceptycznie wyraziłem się na temat obecności stabilizacji optycznej w tego typu konstrukcji.
Święty Mikołaj nie ma łatwego życia – co roku na rynku pojawiają się dziesiątki tysięcy nowości, a biedny staruszek nie dość, że musi się w tym orientować, to jeszcze powinien wiedzieć co komu przynieść.
W ostatnim odcinku omawialiśmy podwójną gromadę otwartą w konstelacji Perseusza (χ i h Persei). To najbardziej znany obiekt tego typu, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że takich podwójnych obiektów na sferze niebieskiej jest więcej.
W cyklu „Legendarne obiektywy” przedstawiamy kolejne „perełki” marki Nikkor. Po prezentacji dwóch unikalnych obiektywów typu „rybie oko”, tym razem przyszedł czas na nie mniej egzotyczne obiektywy do fotografii medycznej, nazwane przez producenta Medical-Nikkor.
Źródło: materiały prasowe Fujifilm Polska premiera nowego kompaktu Fuji odbyła się 30 października 2013 roku podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez oddział Fujifilm Europe GmbH. Prezentację poprowadził Tomasz Taberski.