Sigma 17-70 mm f/2.8-4.5 DC Macro - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Jak we wszystkich obiektywach tego producenta, obiektyw zaczna się metalowym bagnetem. W zasadzie
zaraz za nim znajdziemy bardzo duży i karbowany pierścień do zmiany ogniskowej. Z czasem, w miarę
intensywnego użytkowania obiektywu, ma on tendencję do troszkę zbyt luźnej pracy. Operuje się jednak
nim wygodnie. Tuż przy nim znajdziemy także przełącznik trybu pracy autofokusa (AF/MF). Warto tutaj
nadmienić, że obiektyw osiąga swoje minimalne rozmiary dla ogniskowej 17 mm i wraz z jej wzrostem
przedni układ soczewek wysuwa się na teleskopowym tubusie, przez co przy 70 mm Sigma rośnie prawie
dwukrotnie w stosunku do pozycji spoczynkowej.
Za dużym pierścieniem do zmiany ogniskowej znajdziemy wyraźnie mniejszy pierścień do manulanego ustawiania ostrości, na który naniesiono dodatkowo skalę odległości. Pozwala on na dość wygodną pracę i w miarę precyzyjne nastawy, choć komfortowi pracy troszkę brakuje do ideału.
Obiektyw kończy się nierotującym mocowaniem filtrów o średnicy 72 mm. Co warto nadmienić, obiektyw ten bardzo często jest oferowany w promocyjnym zestawie, w którym gratisowo dostajemy dobrej jakości filtr UV o tej właśnie średnicy.
Porównanie rozmiarów testowanej Sigmy z rozmiarami jej ciut starszej siostry o parametrach 18-50 mm f/2.8 i Canona EF 24-85 mm prezentuje poniższe zdjęcie. Natomiast ta tabela pokazuje nam porównanie podstaowych parametrów Sigmy i jej głównych firmowych konkurentów. Jak widać, Sigma ma typową dla tej klasy sprzętu wagę i gabaryty.
Aby zapewnić dobre osiągi w tak szerokim zakresie ogniskowych (w końcu mamy do czynienia z zoomem optycznym ponad 4x) Sigma nie może być konstrukcją prostą. Tak więc składa się ona z aż 15 soczewek ułożonych w 12 grupach. Dodatkowo aby zapewnić dobrą korekcję aberracji chromatycznej jeden z użytych elementów jest ze szkła niskodyspersyjnego (SLD). Skuteczną walkę z aberracjami sferycznymi mają za to zapewnić dwie soczewki asferyczne. Wewnątrz obiektywu znajduje się także kołowa przysłona o siedmiu listkach, którą w zależności od ogniskowej możemy domknąć do f/22-f/36.
Obiektyw jest wyposażony w wewnętrzny mechanizm ogniskujący, co na pewno ucieszy wszystkich posiadaczy filtrów polaryzacyjnych czy połówkowych.