Olympus XZ-1 - test aparatu
6. Podsumowanie
Funkcjonalność
Olympus XZ-1 jest aparatem pod wieloma względami przypominającym testowanego wcześniej Panasonika LX5. Jego funkcjonalność polega na robieniu zdjęć dobrej jakości i rejestracji filmów wideo. Dodajmy, że jakość zdjęć w pełni docenić można przy zapisie w formacie RAW, gdyż odszumiane JPEG-i oglądane w skali 1:1 wydają się lekko rozmazane, pomimo wysokiego stopnia wyostrzania. Pomimo praktycznego braku elementów poprawiających wygodę trzymania nie ma z tym większych problemów, a to dzięki małym rozmiarom i stosunkowo niewielkiej wadze. Przycisków nie ma zbyt wiele, ale w miarę szybko można posługiwać się podręcznym menu, w którym znajdziemy podstawowe ustawienia. Menu główne nie zawiera zbyt wielu opcji i poruszanie się po nim jest dosyć szybkie. Aparat nie zachwyca szybkością osiągania gotowości do pracy po włączeniu oraz szybkością zmiany ogniskowej obiektywu. Nie ma natomiast powodów do narzekań pod względem szybkości autofokusu oraz czasu reakcji na naciskanie klawiszy. Użyteczny zestaw trybów seryjnych z szybkościami od 2 klatek na sekundę do prawie 15 klatek na sekundę ucieszy niektórych fotografów. Ekran OLED o przekątnej 3" jest nieruchomy, ale oferuje w miarę wysoką rozdzielczość 610 000 punktów i bardzo wysoki kontrast. Przy tym jakość obrazu prawie nie zależy od kąta pod jakim patrzymy na ekran. Filmy o rozdzielczościach 640×480 albo 1280×720 pikseli charakteryzują się średnią jakością obrazu i dobrą jakością dźwięku. W przypadku korzystania jedynie z wbudowanego mikrofonu dźwięk niestety jest monofoniczny.
Nasza ocena w tej kategorii to 5.
Optyka
Pierwszą pozytywną cechą wyróżniającą obiektyw Olympusa XZ-1 wśród aparatów kompaktowych jest światłosiła f/1.8 dla ogniskowej 28 mm. Rozdzielczość jest niewiele słabsza niż w testowanym niedawno Panasoniku LX-5, ale dostajemy za to trochę więcej pod innymi względami. Na dużą pochwałę zasługuje zachowanie pod względem aberracji chromatycznej. Często jest ona niezauważalna i tylko czasami dochodzi do poziomu średniego. Dystorsja jest zauważalna na najkrótszej ogniskowej. ale nie daje jeszcze powodów do narzekań. Wydłużenie ogniskowej pozwala prawie całkowicie pozbyć się wpływu tej wady na geometrię zdjęć. Korekcja komy mogłaby być nieco lepsza, ale też nie jest jeszcze powodem do szczególnych narzekań. Na pochwałę zasługuje również zachowanie obiektywu pod względem winietowania. Jest ono zauważalne przy maksymalnie otwartej przysłonie, ale można się go prawie całkowicie pozbyć przez jej domykanie. Pozytywnie zaskoczyło nas bardzo dobre zachowanie obiektywu podczas fotografowania pod ostre światło. Uzyskanie artefaktów na zdjęciach naprawdę nie było łatwe. Osoby lubiące fotografię makro mogą stosunkowo skutecznie i wygodnie używać Olympusa XZ-1. Celność autofokusu jest bardzo dobra. Gorzej niestety z algorytmem detekcji twarzy. W tym aparacie jest on raczej mało użyteczny. Na koniec wspomnijmy jeszcze o tym, że aparat został wyposażony we wbudowany filtr szary zmniejszający ilość światła o 3 EV. Filtr ten może przydać się do zmniejszenia głębi ostrości na zdjęciach, wydłużenia czasu ekspozycji dla podkreślenia ruchu albo pomóc w wykonaniu poprawnie naświetlonego zdjęcia przy bardzo silnym oświetleniu w sytuacji, gdy najkrótszy czas otwarcia migawki wynosi 1/2000 s.
Ocena w tej kategorii to 5-.
Matryca
Automatyczny balans bieli w większości przypadków działa sprawnie. Notujemy jedynie pewien problem z ustawieniem kolorystyki JPEG-ów na zdjęciach wykonanych z lampą błyskową. Poziom szumów generowanych przez matrycę jest niski. Razem w Panasonikiem LX5 Olympus góruje tutaj nad konkurentami w klasie zaawansowanych kompaktów. Niestety nie zachwycają nas algorytmy wygładzające szum. Ilość szczegółów na JPEG-ach jest nieco niższa niż w przypadku zbliżonego pod wieloma względami Panasonika. O wysokiej jakości nowej matrycy świadczy również to, że zakres tonalny okazał się nieco większy niż u większości konkurentów w tej klasie.
Ostatecznie matrycę oceniamy na 5.
W Olympusie XZ-1 doceniamy jakość optyki bardzo jasnego obiektywu oraz bardzo dobrą matrycę CCD. Wygoda użytkowania i stabilizacja obrazu są na dobrym poziomie. Wypada też wspomnieć o sztywnej konstrukcji metalowo-plastikowego korpusu. Niedosyt pozostawia natomiast nienadzwyczajna jakość filmów. Wynika ona z ciągłych zmian ostrości wywołanych przez mechanizm jej automatycznego ustawiania. Niektórym osobom może też brakować filmowania w trybie Full HD. Pewną niewygodą jest też konieczność stosowania opcjonalnego, zewnętrznego mikrofonu do rejestracji stereofonicznego dźwięku.
Końcowa ocena aparatu wynosi 5.
Oto podsumowanie najważniejszych zalet i wad aparatu Olympus XZ-1.
Zalety
- jasny obiektyw (od f/1.8 dla 28 mm),
- dobra celność autofokusa,
- mała aberracja chromatyczna,
- dobry tryb makro,
- możliwość zapisu surowych zdjęć (ORF),
- mała podatność na odblaski przy zdjęciach pod ostre światło,
- szybkie zdjęcia seryjne do 15 kl/s,
- dobry automatyczny balans bieli,
- dobra jakość dźwięku (chociaż monofonicznego) na filmach wideo,
- zoom działający w trybie filmowania,
- bardzo małe winietowanie po lekkim przymknięciu przysłony,
- mała dystorsja dla średnich i długich ogniskowych,
- w miarę skuteczna stabilizacja obrazu,
- funkcjonalny pierścień wokół obiektywu do zmiany ustawień,
- stopka dla zewnętrznej lampy błyskowej,
- tryb balansu bieli do zdjęć podwodnych,
- ekran OLED,
- solidny aluminiowo-plastikowy korpus,
- możliwość ładowania akumulatora przez gniazdo USB,
- gniazdo HDMI,
- wbudowana pamięć o pojemności 55 MB,
- niewielkie rozmiary i mała waga,
- duża wydajność akumulatora,
- bogaty zestaw akcesoriów opcjonalnych (wizjery, lampy, obudowa podwodna itp.).
Wady
- koło zmiany trybu umieszczone na rogu obudowy przestawia się przypadkowo,
- brak wbudowanego wizjera optycznego,
- brak możliwości fotografowania w czasie ładowania akumulatora przez USB,
- mało zaawansowane algorytmy odszumiania JPEG,
- słaba jakość obrazu na filmach spowodowana przez bardzo wolno działający autofokus,
- brak możliwości filmowania w rozdzielczości Full HD,
- monofoniczny dźwięk z wbudowanego mikrofonu.
Przykładowe zdjęcia
Więcej przykładowych zdjęć jest tutaj.
Dziękujemy firmie Olympus Polska za wypożyczenie aparatu do testów.
W testach wykorzystujemy studyjne lampy błyskowe i światła stałego firmy dostarczone przez sklep Foto-Tip.pl