Samsung NX100 - test aparatu
3. Użytkowanie i ergonomia
Samsunga NX100 użytkuje się wygodnie. Rozsądne gabaryty sprawiają, że dobrze leży w dłoni, jednak oczywiście o prawdziwej „kieszonkowości” możemy raczej zapomnieć. Chyba że ktoś posiada naprawdę spore kieszenie. Odpowiednia liczba przycisków oraz technologia i-Function sprawiają, że obsługa aparatu jest szybka, a my czujemy nad nim pełną kontrolę. I nie musimy w tym celu błądzić po menu. ISO, kompensacja ekspozycji, blokowanie ekspozycji (i/lub ustawionej ostrości) – wszystko to kontrolujemy za pomocą łatwo dostępnych przycisków. Reszta najważniejszych opcji ma swoje miejsce w menu podręcznym. Do tego dwa pokrętła na aparacie i jedno na obiektywie to aż nadto, by zapanować nad najważniejszymi parametrami. Być może jest to broń obosieczna i osoby mniej zaawansowane lepiej będą czuć się w mniej narzucającym się „guzikologią” aparatem, np. Sony NEX-5. Te jednak, które lubią większość parametrów mieć „pod palcami”, będą się z NX100 czuć jak ryba w wodzie.
Aparat działa szybko, a menu (do którego zaglądać będziemy pewnie rzadko) jest zaprojektowane w sposób przemyślany. Tak naprawdę pod względem ergonomii użytkowania modelowi NX100 trudno zarzucić cokolwiek konkretnego.
Obiektywy
System Samsung NX jest stosunkowo młody dlatego trudno dziwić się, że wybór obiektywów systemowych nie jest bardzo bogaty. W dniu premiery pierwszego aparatu systemu NX10 pojawiły się trzy obiektywy: kitowy NX 18–55 mm f/3.5–5.6 OIS, „naleśnik” NX 30 mm f/2.0 oraz teleobiektyw NX 50–200 mm f/4–5.6 ED OIS. W między czasie pojawił się również drugi „naleśnik” NX 20 mm f/2.8 oraz „krótki” kit 20–50 mm f/3.5–5.6. Obecnie zatem w systemie dostępne są standardowe kity oraz dwa „naleśniki” – wybór wystarczający dla amatora jak i osoby bardziej ambitnej, chcącej korzystać z zalet stałoogniskowych obiektywów o małym rozmiarze. W zapowiedziach na najbliższy rok znajdują się również liczne obiektywy: 60 mm f/2.8 Macro oraz uniwersalny „spacerzoom” 18–200 mm f/3.5–5.6 OIS, portretowy 85mm f/1.4, zoom 16-80 mm f/3.5-4.5 OIS oraz szerokokątny "naleśnik" 16 mm f/2.8.
Istnieje również systemowa przejściówka MA9NXK na mocowanie bagnetowe aparatów Samsung GX (choć trzeba przyznać, że nie jest to popularny system). Producenci niezależni mają w swojej ofercie przejściówki na praktycznie dowolny system z polem obrazowym równym bądź większym rozmiarowi APS-C, m.in. na mocowanie Nikon F, Canon FD, Minolta MD, Minolta/Sony Alpha, Leica R czy M42. Z oczywistych przyczyn (mniejszy rozmiar matrycy) nie są natomiast dostępne przejściówki na system Mikro Cztery Trzecie.
Szybkość
Jak napisaliśmy we wstępie, aparat działa szybko i bez opóźnień. Zdjęcia są zapisywane szybko, poruszanie się po menu nie wywołuje irytujących przestojów. Aparat po włączeniu jest gotowy do pracy w ciągu niecałej sekundy. Autofokus i ogólny czas reakcji na naciśnięcie spustu migawki są zadowalające. Najdłużej w tym wszystkim trwa wyłączanie aparatu, bo zajmuje mu to trochę ponad dwie sekundy.
Zdjęcia seryjne
Test szybkości wykonaliśmy standardowo kartą SanDisk Extreme III 1.0 GB przy czułości wynoszącej 1600 ISO i czasie migawki ustawionym na 1/1000 sekundy. Zdjęcia w RAW zajmowały około 27.5 MB, a pliki JPEG najwyższej jakości o rozdzielczości 4592×3056 pikseli około 6.5 MB. W NX100 dostępne są dwa tryby seryjne: zwykły oraz tzw. BURST. Ten drugi dostępny jest jedynie w trybie JPEG (zdjęcia mają automatycznie ustawianą rozdzielczość 1.4M – 1472×976) i posiada trzy warianty: 10 zdjęć na sekundę przez 3 sekundy, 15 zdjęć na sekundę przez 2 sekundy oraz 30 zdjęć na sekundę przez jedną sekundę.
Dla trybu standardowego otrzymaliśmy następujące rezultaty dla trwającej 30 sekund serii:
- 27 zdjęć JPEG (0.9 kl/s),
- 11 zdjęć RAW (0.37 kl/s),
- 10 zdjęć JPEG + RAW (0.33 kl/s).
Tryb seryjny Samsunga NX100 zatem nie zachwyca. Osiągane prędkości są niewielkie i jedynie w przypadku wykorzystywania samych plików JPG możemy mówić o jako takiej seryjności zdjęć. Wyraźnie widać moment zapełnienia bufora, który na dodatek nie jest zbyt wielki, bo mieszczą się w nim tylko cztery pary zdjęć RAW+JPEG.
Na pociechę dostajemy tryb BURST o prędkości wręcz imponującej – nawet 30 kl/s. Okupione jest to jednak zmniejszoną rozdzielczością zdjęć, która wydaje się być jednak wystarczająca do potrzeb internetowych bądź niewielkich wydruków. Warto zatem pamiętać o tym trybie, bo choć trwa on jedynie od jednej do trzech sekund, możemy dzięki niemu uchwycić ciekawe sceny.
Stabilizacja obrazu
Samsung, podobnie jak Sony w systemie NEX, zrezygnowało ze stabilizacji obrazu w dotychczas wydanych aparatach systemu NX. Chcąc posiadać stabilizację zdecydować się musimy na jeden ze stabilizowanych optycznie obiektywów.
Czyszczenie matrycy
Matryca aparatu wyposażona jest w tryb ultradźwiękowego czyszczenia, który najwyraźniej sprawdza się bardzo dobrze, bo pomimo dość intensywnego i długiego użytkowania aparatu, drobne pyłki nie stanowiły problemu.
Lampa błyskowa
Samsung NX100 nie posiada wbudowanej lampy błyskowej. Nie jest również dostarczana w zestawie żadna zewnętrzna lampa błyskowa, jak ma to miejsce w przypadku aparatów Sony NEX. Chcąc posiłkować się dodatkowym źródłem światła błyskowego, musimy zaopatrzyć się w jedną z systemowych lamp: Samsung SEF15A (liczba przewodnia 15), SEF20A (liczba przewodnia 20) lub SEF42A (liczba przewodnia 42).
Po podpięciu lampy zewnętrznej uaktywniane są w aparacie opcje z nią związaną. Dostępne są następujące tryby pracy:
- lampa wyłączona,
- inteligentna lampa błyskowa – czyli automatyczna siła błysku,
- lampa wypełniająca – wyzwalana przy każdym zdjęciu,
- lampa wypełniająca z redukcją efektu czerwonych oczu,
- synchronizacja z pierwszą kurtyną migawki,
- synchronizacja z drugą kurtyną migawki.
Autofokus
Tak jak we wszystkich obecnych bezlusterkowcach, ustawianie ostrości odbywa się za pomocą detekcji kontrastu. W przypadku małej ilości światła, mechanizm wspierany jest przez zieloną diodę LED. Autofokus może działać w następujących trybach:
- pojedynczy (SAF),
- ciągły (CAF),
- manualny (MF).
- Wybór AF – ostrość ustawiana na wybranym przez użytkownika obszarze,
- Multi AF – aparat sam wybiera odpowiedni obszar,
- Wykryj twarze – aparat będzie ostrzył na twarzach, a w przypadku grupy osób – na najbliższej z nich,
- Autoportret – odległość ostrości jest ustawiana na bliskie ujęcia, a aparat wydaje odpowiedni dźwięk po uchwyceniu ostrości.
Wyniki aparatu zdecydowanie zasługują na pochwałę. Można zaryzykować twierdzenie, że autofokus praktycznie zawsze trafia z ostrością idealnie.
Pomiar światła
Samsung NX100 posiada 247-strefowy system pomiaru światła działający w zakresie od 0 do 18 EV (dla ISO 100 i f/2.0), który pracować może w następujących trybach:
- multi (matrycowy),
- centralnie ważony,
- punktowy.