Sony NEX-C3 - test aparatu
4. Rozdzielczość
Rozdzielczość układu jako całości
Wykres prezentuje rozdzielczość MTF50 zmierzoną na zdjęciach JPEG pochodzących wprost z aparatu przy użyciu obiektywu Sony E 16 mm f/2.8. Wszystkie zdjęcia testowe wykonane zostały przy najmniejszym stopniu wyostrzenia w aparacie, wynoszącym −3.
Maksymalna wartość MTF50 to ponad 2300 LWPH. Analiza pokazała, że wyostrzenie w C3 nie jest duże, ale jest trochę większe niż w NEX-5. Zdecydowanie bardziej wyostrzone są jednak JPEG-i konkurencji z systemu MIkro 4/3. Sony oferuje więc użytkownikowi bardziej neutralne pliki JPEG co jest oczywiście zaletą tego aparatu.
Rozdzielczość matrycy
Test rozdzielczości matrycy, oparty na pomiarach zdjęć RAW, przeprowadziliśmy za pomocą obiektywu Sony E 16 mm f/2.8. Wyniki w zależności od przysłony prezentujemy na poniższym wykresie.
Umieściliśmy na nim wartości dla składowych pionowej i poziomej, aby pokazać jak duże różnice istnieją między nimi. Poniżej można obejrzeć także wykresy z programu Imatest dla przysłony f/5.6. Nie widać na nich programowego wyostrzenia. Jednak o ile krzywa kontrastu dla składowej pionowej wygląda naturalnie, to dla poziomej rozdzielczości odpowiedź przy częstotliwości Nyquista osiąga przeszło 27%. Prawdopodobnie filtr dolnoprzepustowy jest silniejszy w jednym z kierunków.
Średnia z pionowej i poziomej składowej rozdzielczości dla przysłony f/5.6 wynosi blisko 58 lpmm. Jest to praktycznie tyle, co w zeszłorocznej lustrzance Sony A55 i trochę więcej niż w Sony A35. Minimalnie gorszy wynik widzieliśmy już także w teście Nikona D7000. Uzyskany przez NEX-C3 wynik jest więc zadowalający i porównywalny z tym co oferują lustrzanki z podobną matrycą.