Pentax smc DA 35 mm f/2.4 AL - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Poniższe zdjęcie pokazuje testowany obiektyw stojący obok Sigmy 1.4/30 (jest to wersja na bagnecie K, pozbawiona napędu HSM).
Korpus Pentaksa smc DA 35 mm f/2.4 AL jest w całości, włącznie z bagnetem, wykonany z tworzyw sztucznych. Obiektyw jest przez to bardzo lekki, bo jego całkowita waga wynosi tylko 124 gramy. W bagnecie znajduje się tylna soczewka, która ma średnicę 2.5 cm. Jest ona otoczona wytłoczonym napisem „Assembled in Vietnam”. Przy ustawianiu ostrości tylna soczewka przesuwa się wraz z całym układem optycznym i przy przejściu do minimalnej odległości ostrzenia chowa się około 0.5 cm w obudowę.
Przechodząc na właściwy korpus obiektywu natrafiamy na duży napis „PENTAX 35 mm”, który po obu stronach jest otoczony karbowaniem mającym ułatwić trzymanie. Po lewej stronie to karbowanie jest przedzielone tabliczką z napisem „smc PENTAX DA”. Jeszcze dalej znajdziemy numer seryjny obiektywu.
W dalszej części korpusu mamy nieruchomy fragment obudowy z zielonym paskiem oraz napisem „SMC Pentax-DA 1:2.4 35mm AL” oraz „49mm”. Dalej znajduje się karbowany pierścień do manualnego ustawiania ostrości, który ma szerokość niespełna 1 cm. Nie ma on na sobie żadnej skali odległości. Pracuje równo i płynnie ale ma dość wąski zakres pracy. Przebieg całej skali wymaga obrotu nim o kąt niespełna 90 stopni.
Ruch pierścienia powoduje przesuwanie całego układu soczewek, który wysuwa się z tubusa na odległość około 0.5 cm. Przednia soczewka ma średnicę 31 mm i jest otoczona nierotującym mocowaniem filtrów o średnicy 49 mm.
Jeśli chodzi o konstrukcję wewnętrzną, mamy tutaj do czynienia z 6 elementami ustawionymi w 5 grupach. Jedna soczewka ma kształt asferyczny. Wewnątrz znajdziemy jeszcze przysłonę o sześciu listkach, którą możemy domknąć do f/22.
W tej klasie cenowej producenci zwykle nie szaleją z wyposażeniem standardowym. Model 2.4/35 nie jest tutaj wyjątkiem, bo w zestawie dostajemy dwa dekielki. Oszczędzać próbowano nawet na nich, bo dekielek na bagnet nie jest standardowym zakręcanym dekielkiem (z jakim obiektyw został sfotografowany) lecz zwykłą, wykonaną ze średnio sztywnego tworzywa sztucznego zatyczką.