Samsung NV7 OPS - test aparatu
6. Podsumowanie
Jakość zastosowanej optyki nie budzi większych zastrzeżeń. Rozdzielczość obrazu zarówno w centrum jak i na brzegu kadru jest dobra lub bardzo dobra. Najwyższe notowane przez nas rozdzielczości występują dla najczęściej używanych wartości przysłony f/2.8-5.6 i ich stosowanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie możliwości tego aparatu. Małą wpadką jest korekcja aberracji chromatycznej dla najdłuższej ogniskowej, jednak w pozostałym zakresie utrzymuje się ona na średnim lub małym poziomie. Niewielkie odblaski, przyzwoicie korygowana koma i znikome problemy z winietowaniem pokazują dosyć dobrą pracę obiektywu. Dodatkowo na pochwałę zasługuje tryb makro, a przeciętnie korygowany astygmatyzm na zganienie - tak zacną firmę jak Schneider-Kreuznach na pewno stać na więcej. Ostatecznie ocena własności optycznych to 4.
Zazwyczaj w kompaktach tego typu piętą achillesową bywa matryca. Nie inaczej jest w tym przypadku. W tej klasie sprzętu nikt nie oczekuje wiernego odwzorowania kolorów, ale by pięknie prezentowały się one na zdjęciu. W trudniejszych warunkach NV7 ma z tym problemy (choć to bardziej wada oprogramowania niż samej matrycy). Wysoki poziom szumów dla ISO 400 i bardzo wysoki dla ISO 800 i 1000 podważa stosowność umieszczania ich w menu. Zakres tonalny jak na aparat tej klasy mógłby być trochę lepszy. Ocena w tej kategorii to 3+.
Do produktu Samsunga należy podejść z namysłem. O ile systemowa redukcja drgań (ASR), czy wstawienie czułości powyżej ISO 400 to zagrania czysto marketingowe, o tyle, trochę schowana, funkcja dyktafonu wielu użytkowników ucieszy. Jeżeli do tego dodamy łatwość i wszechstronność obsługi, otrzymamy interesującą pozycję w segmencie zaawansowanych kompaktów. Szkoda tylko, że Samsung (jak i wielu innych producentów) stawia na krotność zooma, nie zwracając uwagi na potrzeby użytkowników, który na pewno doceniliby obecność szerokiego kąta (na przykład ekwiwalent 28 mm dla błony 35 mm). Ocena końcowa to bardzo solidne 4
Zalety:
- łatwa i intuicyjna obsługa,
- dobra rozdzielczość obrazu,
- solidna obudowa,
- wysokiej klasy panel LCD,
- liczne funkcje ułatwiające fotografowanie,
- dobra korekcja komy,
- bardzo dobry tryb makro,
- bardzo dobra kompresja plików wideo,
- funkcja dyktafonu,
- dobrze działająca optyczna stabilizacja obrazu (OPS)
- bardzo małe winietowanie,
- bogaty wybór trybów balansu bieli (w tym również balans w Kelvinach).
Wady:
- brak szerokiego kąta,
- możliwość "zawieszenia się" aparatu przy niektórych operacjach,
- "bezwładność" skrajnych przycisków,
- wyciszanie dźwięku podczas zmiany ogniskowej w trybie nagrywania filmów,
- duże szumy matrycy powyżej 400 ISO,
- przeciętne oddanie barw przy oświetleniu sztucznym i lampie błyskowej,
- brak podglądu histogramu dla zdjęć,
- brak możliwości zapisu plików w formacie RAW.
Przykładowe zdjęcia