Sony Carl Zeiss Sonnar T* FE 55 mm f/1.8 ZA - test obiektywu
1. Wstęp
Pierwszym produkcyjnym Sonnarem był model o parametrach 2/50 składający się z 6 soczewek ustawionych w 3 grupach i przeznaczony do systemu Zeiss Contax. Szybko pojawiła się jego jaśniejsza wersja o świetle f/1.5 i siedmiu elementach w trzech grupach.
Pierwsze produkcyjne Sonnary o parametrach 2/50 i 1.5/50 z lat 30. XX wieku |
W porównaniu do rozwijanej równolegle symetrycznej konstrukcji Zeissa o nazwie Planar, Sonnar miał mniej grup soczewek, a przez to mniej granic powietrze-szkło. W czasach, gdy nie znano jeszcze powłok antyodbiciowych, to była główna zaleta Sonnara, który był mniej podatny na odblaski i dawał obraz o wyższej jasności i lepszym kontraście. Planar był jednak lepszą konstrukcją jeśli chodzi o korygowanie wad optycznych.
Gdy w 1935 roku Zeiss opracował technologię warstw antydbiciowych, główna przewaga Sonnara nad Planarem została zmarginalizowana. W efekcie pierwsza z tych konstrukcji zaczęła być mniej popularna, do czego dodatkowo przyczynił się fakt, że przy krótszych ogniskowych nie mogła ona współpracować z coraz bardziej popularnymi lustrzankami.
Ostatnim prawdziwym standardowym Sonnarem był model Zeiss Sonnar C 50 mm f/1.5 T* ZM przeznaczony do dalmierzy z bagnetem M i został on zaprezentowany we wrześniu 2004 roku przy okazji targów Photokina. Składał się on z sześciu soczewek ustawionych w czterech grupach.
Obiektyw Zeiss Sonnar C 50 mm f/1.5 T* ZM i jego schemat optyczny |
Pewien renesans marki Sonnar nastąpił wraz z pojawieniem się na rynku systemów bezlusterkowych. W 2011 system Sony NEX został wzbogacony o obiektyw Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24 mm f/1.8 ZA, który jednak przy konstrukcji 8 soczewek w 7 grupach niewiele miał wspólnego z oryginalnymi instrumentami noszącymi tę nazwę. Choć kolejne Sonnary pojawiły się w 2013 roku wraz z premierą pełnoklatkowego systemu Sony FE, obecnie wydaje się, że nazwa Sonnar to bardziej marka mająca kojarzyć nam się z dużą jasnością i transmisją, a nie oznaczać konkretną konstrukcję optyczną. Dobrym przykładem jest testowany tutaj Sony Carl Zeiss Sonnar T* FE 55 mm f/1.8 ZA, który składa się z siedmiu soczewek ustawionych w pięciu grupach, których układ ma niewiele wspólnego z oryginalnymi Sonnarami.
Za wypożyczenie obiektywu do testów dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Sony.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą procedurą testową, która została opisana w artykule „Jak testujemy obiektywy?”. A gdy to nie wystarczy, proponujemy jeszcze zapoznanie się z działem FAQ.
W testach wykorzystujemy statywy i głowice marki Vanguard dostarczone przez firmę Digital Partner Sp. z o.o.