Venus Optics LAOWA 7.5 mm f/2 MFT - test obiektywu
5. Aberracja chromatyczna i sferyczna
Aberracja chromatyczna
Podłużna aberracja chromatyczna jest przez Laowę korygowana bardzo dobrze. Nawet na maksymalnym otworze względnym i w dalekich nieostrościach trudno dojrzeć jakieś wyraźniejsze zabarwienie obrazu.
Zobaczmy teraz, jak wygląda sprawa poprzecznej aberracji chromatycznej. Wykres prezentujący jej przebieg w zależności od wartości przysłony jest zaprezentowany poniżej.
Jak widać, wada ta słabo zależy od otworu względnego i trzyma się wartości z przedziału od 0.05% do 0.07%. To wyniki, które określamy mianem małych. Do tego, jak Laowa koryguje poprzeczną aberrację chromatyczną, nie możemy mieć więc zastrzeżeń.
Olympus E-M5 II, RAW, f/2.0 | Olympus E-M5 II, RAW, f/8.0 |
Aberracja sferyczna
Obiektyw nie pokazywał efektu pływania ogniska, więc nie podejrzewamy go o duże problemy z aberracją sferyczną. Inny test na tę wadę, polegający na porównaniu obrazów krążków światła uzyskanych przed i za ogniskiem, nie powiódł się ze względu na ogromną głębię ostrości dawaną przez obiektyw i niemożność uzyskania tej samej wielkości krążków po obu stronach ogniska. Bardzo wysoka rozdzielczość Laowy notowana w centrum kadru dla maksymalnego otworu względnego jest jednak innym argumentem wskazującym na to, że aberracja sferyczna jest korygowana prawidłowo.