Tamron SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2 - test obiektywu
1. Wstęp
Pomiędzy producentami toczył się więc wyścig, kto szybciej dostarczy swoim użytkownikom sprzęt, który ich zadowoli. W połowie pierwszej dekady XXI wieku jednym z najczęściej polecanych modeli był Tamron SP AF 28–75 mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) MACRO. Kupowali go równie często posiadacze pełnej klatki, jak i lustrzanek z mniejszymi matrycami, a wszystko za sprawą dobrych, jak ta tamte czasy, własności optycznych oraz rozsądnej ceny.
W 2012 roku firma Tamron uznała, że czas jednak zaprezentować następcę i wprowadziła na rynek model Tamron SP 24–70 mm f/2.8 Di VC USD, w którym zastosowano szereg usprawnień. Zmieniono trochę zakres ogniskowych, na bardziej użyteczny w fotografii reporterskiej, dodano ultradźwiękowy napęd autofokusa oraz stabilizację obrazu. Ponieważ znów Tamron nie przesadził z ceną, a jednocześnie oferował stabilizację optyczną, której w tamtych czasach większość obiektywów klasy 24–70 mm była pozbawiona, znów stał się instrumentem dość często wybieranym przez fotografów.
W czerwcu 2017 roku przyszedł czas na kolejne zmiany. Światło dzienne ujrzał wtedy model Tamron SP 24–70 mm f/2.8 VC USD G2. Rzut okiem na niniejsze porównanie pokazuje, że trudno tutaj dojrzeć wyraźniejsze zmiany w stosunku do bezpośredniego poprzednika. Nieznacznie zmieniła się waga i gabaryty, ale to może być efektem usprawnień w obudowie. Porównanie schematów optycznych nie pokazuje wyraźniejszych różnic. Nie oznacza to jednak, że żadnych zmian nie ma. Dodanie nowych powłok antyodbiciowych i/lub hydrofobowych, lepsze wyczernienie i uszczelnienie obudowy, usprawnienie silników odpowiedzialnych za autofokus i stabilizację optyczną może spowodować, że pod względem funkcjonalnym, a nawet optycznym, dostaniemy instrument przewyższający poprzedni model. Czy tak jest faktycznie? Mamy nadzieję, że nasz test pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.
Za wypożyczenie obiektywu do testów dziękujemy firmie Focus Nordic, która jest wyłącznym dystrybutorem marki Tamron na Polskę.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą procedurą testową, która została opisana w artykule „Jak testujemy obiektywy?”. A gdy to nie wystarczy, proponujemy jeszcze zapoznanie się z działem FAQ.