Olympus E-510 - test aparatu
5. Rozdzielczość
Dokładne informacje o sposobie pomiarów rozdzielczości i wnioski z tego płynące można znaleźć w artykule: ''Jak testujemy lustrzanki cyfrowe''. Przy okazji omawiania rozdzielczości zawsze wspominamy o wstępnym podnoszeniu lustra w testowanym aparacie. E-510 posiada wygodną opcję Anti-shock, którą odnaleźć można w drugiej zakładce menu. Umożliwia ona zaprogramowanie czasu podniesienia lustra przed wykonaniem ekspozycji od 1 do 30 sekund. Długość można przestawiać ze skokiem co jedną sekundę. Takie rozwiązanie eliminuje używanie wężyka spustowego i w większości przypadków jest nawet wygodniejsze od sterowania migawką poprzez wężyk.
Rozdzielczość układu jako całości
Poniższy wykres przedstawia wartości MTF50 liczone dla zadanej przysłony obiektywu przy czułości 100 ISO. Pomiary dokonywane były na plikach JPEG, których wyostrzenie w aparacie ustawione było na neutralnym poziomie, a w programie Imatest wartość wyostrzenia ustawiona została na R=2. Zdjęcia wykonaliśmy dwoma obiektywami: stałoogniskowym Olympus Zuiko Digital 35 mm f/3.5 Macro, którego test już opublikowaliśmy i dodawanym w zestawie Zuiko Digital ED 14-42 mm f/3.5-5.6 (ustawionym na f=28 mm). Pomiary rozdzielczości na plikach JPEG w żaden sposób nie służą porównaniu lustrzanek między sobą. Mogą natomiast pomóc w porównaniu zestawu lustrzanka plus obiektyw z zaawansowanym aparatem kompaktowym.
Patrząc na wykres dla E-510 widać bardzo duże wartości MTF50 dochodzące
do 3300 LW/PH. Taki duży wynik jest efektem pomiaru na mocno
wyostrzonych plikach JPEG, które tworzy Olympus przy ustawieniach
neutralnych. Stopień wyostrzenia można zmniejszyć z poziomu 0 na -2, ale
nawet wówczas zdjęcie jest wyraźnie wyostrzane. Zwolennicy ''miękkich''
zdjęć będą więc mieli problem z zapisem odpowiedniego dla nich JPEG-a, a
ich jedynym rozwiązaniem będzie wykonywanie RAW-ów. Jak w praktyce
objawia się obróbka JPEG-ów przez E-510 pokazujemy w następnym rozdziale.
Teraz natomiast przejdźmy do osiągów matrycy.
Rozdzielczość matrycy
Pomimo silnego wyostrzania plików JPEG, zdjęcia zapisywane jako RAW (czyli dla Olympusa format ORF) nie wydają się być w jakiś negatywny sposób obrabiane. Wartość MTF50 mierzona na zdjęciu wykonanym obiektywem stałoogniskowym przy otworze względnym f/16 wyniosła 35.4+\-0.5 lpmm. Rozdzielczość matrycy w Olympusie E-510 jest więc porównywalna z wartościami jakie odnotowały inne 10-megapikselowe lustrzanki: Pentax K10D, Samsung GX-10, Nikon D80, Canon 400D.
Ponieważ w Olympusie znajduje się matryca o mniejszej powierzchni posiadająca taka samą ilość pikseli, to jej rozdzielczość powinna być większa niż u konkurencyjnych modeli z większymi matrycami klasy APS-C/DX. Nasze wyniki pomiarów pokazały jednak, że tak nie jest. Być może odpowiada za to szum generowany w większym stopniu przez gęściej upakowane piksele.