Voigtlander Apo Lanthar 35 mm f/2 Aspherical - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi obiektywu Voigtlander Apo Lanthar 35 mm f/2 Aspherical. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru oraz na brzegach matryc APS-C i pełnej klatki, są zaprezentowane poniżej.
Na widok zachowania w centrum ręce same składają się do oklasków. Już na maksymalnym otworze względnym Apo Lanthar przekracza bardzo wysoki poziom 70 lpmm, a na przysłonach f/2.8 i f/4.0 zbliża się do 80 lpmm. To osiągi godne najlepszych obiektywów stałoogniskowych.
Na uwagę zasługuje też mały spadek rozdzielczości przy oddalaniu się od centrum kadru. Na brzegu matrycy APS-C wyniki nadal są świetne, bo nawet na maksymalnym otworze względnym zbliżamy się do 60 lpmm, a po przymknięciu MTF-y zwiększają się do prawie 70 lpmm.
Chwalić możemy także zachowanie na brzegu matrycy pełnoklatkowej, bo nawet tam nie ma słabych punktów. Na f/2.0 mamy wartości w okolicach 50 lpmm, a więc bardzo bezpiecznie powyżej poziomu przyzwoitości, a maksymalne osiągi docierają do dobrego poziomu 60 lpmm.
Poniższy wykres wyraźnie pokazuje, jak Voiglander rozstawia po kątach swoich bezpośrednich konkurentów.
Na przysłonach f/2.0 i f/2.8 Apo Lanthar nie ma sobie równych i wręcz deklasuje inne obiektywy. Dopiero na f/4.0 dorównują mu Sigma i Batis. Od f/5.6 wyniki Voigtlandera są ciut niższe niż innych obiektywów, ale może to wynikać nie z własności optycznych, ale ze specyficznego domykania przysłony, która od f/4.0 zaczyna przyjmować nietypowy kształt.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
A7R III, JPEG, 35 mm, f/2.0 |
A7R III, JPEG, 35 mm, f/2.8 |