Fujifilm FinePix S8000fd - test aparatu
6. Podsumowanie
Przyjrzyjmy się liście jego wad i zalet:
Funkcjonalność
Ani obsługa tego aparatu, ani jego oprogramowanie nie są dopracowane na tyle, by potencjalny użytkownik mógł czerpać radość z fotografowania tym modelem. Brak uchylnego ekranu, słaba lampa błyskowa, zacinający się i często pudłujący AF powodują, że wiele ciekawych ujęć może umknąć naszej uwadze. Niezbyt skuteczna stabilizacja matrycy nie pozwala skorzystać z potencjału drzemiącego w używaniu długich ogniskowych. Mało skuteczny tryb rozpoznawania twarzy irytuje fotografującego zamiast poprawiać sposób naświetlenia twarzy. Ocena w kategorii funkcjonalność to 3-.
Optyka
Duży zakres ogniskowych, który odpowiada ekwiwalentowi małoobrazkowemu 27 - 486 mm przemawia do wyobraźni i zapewnia sporą elastyczność w używaniu tego aparatu. Jednak jego własności optyczne pozostawiają wiele do życzenia: duże winietowanie, wyraźna dystorsja, zła korekcja aberracji chromatycznej, kiepska jakość obrazu na brzegach kadru to poważne wady. W zamian dostajemy dobrą rozdzielczość w centrum kadru, niewielką komę i astygmatyzm oraz dobry tryb makro. To zdecydowanie za mało na dobrą ocenę. W kategorii optyka, FinePix musi sie zadowolić 3-.
Matryca
Sporym zaskoczeniem był dla nas fakt iż w najnowszym aparacie Fuji, plasującym się jakby nie było na wyższej półce wśród kompaktów, zabrakło matrycy w technologii Super CCD. Zamiast tego dostajemy zwykły sensor CCD, który wspierany jest przez kiepskie oprogramowanie. Efektem tego jest niezbyt dobra praca balansu bieli, spore szumy matrycy oraz niewielki zakres tonalny. Brak możliwości zapisywania zdjęć w formacie RAW odstraszy bardziej ambitnych amatorów fotografii. W tej kategorii jedynie 3+.
Ocena ogólna
FinePix S8000fd ukazał się światu nieco ponad 3 miesiące temu, w Polsce do sprzedaży trafił niespełna miesiąc temu i bardzo trudno go znaleźć na półkach sklepów foto. Patrząc na wyniki naszego testu trudno się temu dziwić. Borykający się z podobnymi problemami Olympus SP-550 UZ doczekał się swojego następcy w przeciągu 6 miesięcy. Czy podobnie będzie z S8000fd? Na chwilę obecną zdecydowanie przeważająca lista wad powoduje, że ocena końcowa w naszym teście to 3-.
Zalety:
- szeroki zakres ogniskowych,
- długi czas pracy na akumulatorkach,
- łatwo dostępny przycisk zwiększający jasność monitora LCD,
- dobra korekcja astygmatyzmu,
- dobry tryb makro.
Wady:
- zacinający się autofokus,
- zła jakość obrazu na brzegach kadru dla długich ogniskowych,
- bardzo duża aberracja chromatyczna,
- duże winietowanie dla większości zakresu ogniskowych,
- wyraźna dystorsja dla skrajnych ogniskowych,
- niewielki zakres tonalny począwszy od 200 ISO,
- niewygodny tryb manualnego ogniskowania,
- blokowanie obsługi aparatu podczas ładowania lampy błyskowej,
- niezbyt użyteczne menu,
- mało skuteczny tryb rozpoznawania twarzy,
- przeciętna skuteczność mechanicznej stabilizacji obrazu,
- brak możliwości zapisu zdjęć w formacie RAW.
Przykładowe zdjęcia