Jaki teleskop do zaawansowanych obserwacji wizualnych?
4. Filtry
Filtr księżycowy Sky Watcher w rozmiarze 1.25 cala. |
Osobna grupa filtrów to filtry LP (Light Pollution), czyli filtry odcinające światło pochodzące od latarni ulicznych. Filtry takie jak Neodymium Moon&Skyglow blokują tylko określone części widma, w szczególności linie charakterystyczne dla latarni sodowych i rtęciowych. Dość dobrze spisują się w miejscach oświetlonych w taki właśnie sposób. W centrach wielkich miast, gdzie do czynienia mamy z neonami, oświetleniem halogenowym i wszelkim innym takie filtry mogą okazać się nieskuteczne.
Zestaw sześciu filtrów planetarnych Baader Planetarium standardu 1.25" |
Znacznie bardziej radykalne działanie mają filtry mgławicowe – UHC-S oraz O-III. Filtry te blokują niemal całe widmo promieniowania pozostawiając jedynie światło pochodzące od mgławic emisyjnych. Do zastosowania tych filtrów konieczny jest teleskop o dużej aperturze. Można powiedzieć, że w dopiero w teleskopie o średnicy 20 cm filtr O-III daje zadowalające rezultaty. Zauważyć też warto, że światło zwykłych gwiazd, galaktyk i gromad gwiazdowych jest przez taki filtr w sposób zwyczajny osłabiane, UHC-S i O-III mają sens tylko w przypadku mgławic emisyjnych. Efekty uzyskane z dużym teleskopem warte są wydania tych kilkuset złotych. Jako przykład sztandarowy polecam mgławice Veil w konstelacji Łabędzia oglądaną dużym teleskopem Newtona za zastosowaniem filtru O-III. Widok na pewno na długo zapadnie w pamięci.
Filtr Baader Narrowband O-III (8.5nm) CCD 2" |
Na zakończenie tego rozdziału można wspomnieć o specjalnych teleskopach przeznaczonych do obserwacji i fotografowania Słońca. Mają one na stałe wbudowane filtry H-alpha lub przepuszczające światło w liniach wapnia, dzięki czemu Słońce pokazuje nam swoje oblicze w zupełnie niespotykany sposób. Ta dziedzina obserwacji wizualnych nie jest jednak tania, bo teleskopy tego typu firm takich jak Coronado czy LUNT, kosztują około kilku tysięcy złotych i nadają się tylko do obserwacji Słońca, nie możemy więc wykorzystać ich do innych celów.
Teleskop słoneczny LUNT LS60THa/B600 |