Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - test obiektywu
3. Budowa, jakość wykonania i stabilizacja
Na poniższym zdjęciu Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS stoi pomiędzy Sigmą S 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS w pozycji złożonej i Voigtlanderem Apo-Lantharem 2/50.
![]() |
![]() |
![]() |
Następnie, omawiany pierścień zwiększa zauważalnie swoją średnicę. Na powiększonej części znajdziemy nazwę i parametry obiektywu, a po lewej stronie całą serię przełączników. Pierwszy, AF/MF, służy do wyboru trybu pracy mechanizmu ustawiającego ostrość, a drugi pozwala na wybór zakresu dla autofokusa. Producent przewidział tutaj przedziały FULL, od 2.4 do 10 metrów oraz od 10 metrów do nieskończoności. Trzeci przełącznik – OSS ON/OFF – służy do sterowania optyczną stabilizacją obrazu, a czwarty (MODE 1,2,3) do wyboru trybu jej pracy.
![]() |
Następnie natrafiamy na pierścień do manualnego ustawiania ostrości. Jest on spory, bo ma szerokość aż 39 mm i prawie w całości pokrywa go czarne, gumowane i wygodne w dotyku karbowanie. Pracuje on w przełożeniu elektronicznym z równym, ale stosunkowo niewielkim, wciąż jednak akceptowalnym, oporem. Przebieg całego zakresu odległości wymaga obrotu nim o kąt około 260 stopni, który bardzo słabo zależy od tempa obrotu. To spora wartość, która pozwala na precyzyjne nastawy.
![]() |
Pierścień ten pracuje z równym, ale jednocześnie trochę zbyt małym oporem. Jest on na tyle mały, że pomimo tego, iż obiektyw nie zmienia swoich rozmiarów poprzez wysuwany przedni układ soczewek, i tak przydałby się tutaj przełącznik blokady ogniskowej. Obiektyw ustawiony na ogniskowej 200 mm i postawiony do pionu samoczynnie opada, co powoduje, że ogniskowa zmienia się na okolice 300 mm. Chcąc sfotografować coś znajdującego się wysoko nad naszymi głowami i użyć przy tym najkrótszych ogniskowych, trzeba przytrzymać pierścień palcem, albo użyć jakieś taśmy samoprzylepnej.
![]() |
Przednia soczewka jest nieruchoma, ma średnicę prawie 90 mm i otacza ją nierotujący gwint filtrów o wspomnianej przed chwilą średnicy 95 mm. Obiektyw jest więc całkowicie zamkniętą konstrukcją, w której zarówno zmiana ogniskowej jak i ustawianie ostrości odbywają się wewnątrz obudowy.
![]() |
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, potężną osłonę przeciwsłoneczną, odpinany łącznik statywowy oraz futerał ze sztywnym spodem.
![]() |
Stabilizacja optyczna
Skrót OSS w nazwie i na obudowie obiektywu wskazuje, że został on wyposażony w mechanizm optycznej stabilizacji obrazu. Zdecydowaliśmy się więc sprawdzić jego skuteczność i w tym celu wykonaliśmy po kilkadziesiąt zdjęć na każdym z czasów ekspozycji od 1/800 do 1/8 sekundy zarówno dla stabilizacji włączonej jak i wyłączonej. Dla każdego z tych czasów wyznaczyliśmy odsetek zdjęć poruszonych i wykreśliliśmy go w zależności od czasu ekspozycji wyrażonego w EV (przy czym 0 EV odpowiada czasowi 1/640 sekundy).

Maksymalna odległość obu krzywych od siebie lekko przekracza 4 EV i na taką właśnie wartość określamy skuteczność stabilizacji testowanego Sony 200-600 mm. To bardzo dobry wynik, który pozwala na skuteczne używanie tego obiektywu w gorszych warunkach oświetleniowych.