Canon PowerShot A650 IS - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Jak przystało na przedstawiciela serii A, produkt Canona posiada prostą acz funkcjonalną obudowę. Konstruktorzy oszczędzali na materiałach wykończeniowych, więc nie znajdziemy na korpusie A650 IS żadnych gumowych wstawek czy magnezowego szkieletu. Obudowa wykonana jest w większości z połyskującego tworzywa sztucznego jednak trzyma się ją całkiem wygodnie w dłoni, co jest zasługą sporego uchwytu, w którym chowają się cztery "paluszki" AA zasilające aparat w prąd. Dzięki temu rozwiązaniu aparat zyskuje wyraźnie na wadze - z bateriami i kartą pamięci na pokładzie waży przeszło 420 gramów. Ze względu na wagę jak i wymiary trudno jest go więc nazwać kieszonkowym aparatem.
Gniazda i zasilanie
Wspominałem już, że aparat Canona zasilany jest czterema bateriami AA, czyli popularnymi "paluszkami". Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż zapotrzebowanie na prąd aparatu nie jest duże, a obecny dostęp do wysokopojemnych akumulatorków czy baterii alkalicznych jest bardzo łatwy. Wszystko to skutkuje możliwością wykonania wielu ujęć na jednym komplecie baterii. My przetestowaliśmy wydajność Canona na komplecie baterii o pojemności 2600 mAh, na którym udało się nam wykonać 869 zdjęć z lampą błyskową oraz włączoną ciągłą stabilizacją obrazu. Wynik należy uznać za bardzo dobry, gdyż na identycznych bateriach Fuji S8000fd zdołał wykonać o blisko 100 zdjęć mniej zaś Olympus SP-550 UZ po zaledwie 480 fotografiach doprowadził nasze akumulatorki do swoistej "wewnętrznej pustki".
Obok luku na baterie znajdziemy gniazdo na karty pamięci SD, które obsługuje również karty o pojemności 4 GB i większe (SDHC).
Na prawej ściance aparatu znajduje się gumowa klapka, pod którą skryto złącze USB 2.0 oraz wyjście A/V jak i wejście DC dla opcjonalnego zasilacza sieciowego (4.7 V).
Przyciski
Błyszczące czarne klawisze wyraźnie odcinają się od szarej obudowy, choć niekoniecznie można uznać je za element ozdobny. Ich rozmieszczenie nie wzbudza już takich kontrowersji - wszystkie przełączniki umieszczono po prawej stronie aparatu dzięki czemu produkt Canona można obsługiwać bez większych problemów jedną ręką.
Opis przycisków i przełączników zaczynamy od tylnej ścianki obudowy (idąc od lewej strony):
- Drukowanie (PictBridge) - umożliwia drukowanie zdjęć z aparatu bezpośrednio na drukarkę zgodną z protokołem PictBridge,
- Suwak trybu pracy - za jego pomocą w szybki sposób przełączamy się pomiędzy trybem fotograficznym a podglądem zdjęć,
- Przycisk korekcji ekspozycji działający w zakresie +/- 2 EV z krokiem co 1/3 EV. W trybie manualnym (M) za jego pomocą przełączamy się pomiędzy nastawą czasu a nastawą przysłony (oraz manualną nastawą ostrości gdy jest aktywna). W trybie podglądu, przycisk ten służy do usuwania zdjęć,
- ISO - wybór czułości w zakresie 80 - 1600 ISO lub Auto. W trybie podglądu służy do sprawnego przemieszczania się między zdjęciami zapisanymi na karcie umożliwiając przemieszczanie się wg następujących kryteriów:
- skok co 10/100 obrazów,
- skok wg daty,
- skok wg wideo,
- skok wg folderu.
- Krzyżak nawigacyjny służący do przemieszczania się po menu aparatu. Ponadto do górnej strzałki przypisana jest opcja wyboru trybu pracy lampy błyskowej (wł./wył./Auto) zaś do dolnej sposób nastawy ostrości (Manualny/Normalny AF/Makro),
- DISP. - służy do wł./wył. panelu LCD oraz do zmiany sposobu oraz ilości informacji wyświetlanych na nim,
- MENU - wejście do menu aparatu
Na wierzchniej stronie aparatu ulokowano następujące przyciski i pokrętła (od lewej):
- Przycisk zasilania (wł./wył.),
- Koło nastaw:
- C - tryb Custom (definiowany przez użytkownika). Po wybraniu interesujących nas ustawień i zapisaniu ustawień w menu głównym aparatu mogą one być ponownie uaktywnione po przekręceniu koła nastaw właśnie na tryb C,
- M - tryb manualny,
- Av - priorytet przysłony,
- Tv - priorytet czasu,
- P - tryb automatyki ekspozycji,
- Auto - program automatyczny,
- Portret,
- Krajobraz,
- Nocne ujęcia,
- Dzieci i zwierzęta,
- Wybór Sceny:
- Tryb nocny,
- W pomieszczeniu,
- Liście,
- Śnieg,
- Plaża,
- Fajerwerki,
- Akwarium,
- Pod wodą,
- ISO 3200.
- Panorama,
- Klipy filmowe.
Jak na prosty kompakt liczba dostępnych funkcji usatysfakcjonuje nawet wybrednych miłośników fotografii. Smuci fakt, że bezpośrednio "pod" klawiszami przypisano tak mało funkcji i nie raz trzeba zagrzebywać się w menu głównym aby odnaleźć potrzebną opcję.
Trochę rozczarowuje tłumaczenie pewnych funkcji zawartych w menu na język Polski, co do tej pory nie przytrafiło nam się w testowanych przez nas Canonach. Dlatego osobom, które mają już pewne doświadczenie ze zdjęciami lub planują przesiąść się z innego aparatu na Canona A650 IS polecam korzystanie z angielskiego menu.
Wyświetlacz
Canon A650 IS wyposażony jest w 2.5 calowy niskotemperaturowy polikrystaliczny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 173 000 pikseli pokrywający 100% powierzchni kadru. Choć rozdzielczość ekranu nie jest zbyt duża, jakość obrazu na ekranie nie pozostawia wiele do życzenia. Obraz jest jasny i kontrastowy. Powłoki antyodbiciowe, którymi pokryty jest ekran również dobrze się sprawdzają podczas oglądania zdjęć pod ostre światło. Kolejną dużą zaletą jest obrotowe ramię na którym zamocowany jest panel LCD.
Do minusów można zaliczyć brak możliwości ustawienia jasności podświetlania ekranu ciekłokrystalicznego. Optyczny wizjer dostępny w A650 IS również nie jest jego mocną stroną. Bardziej przypomina on wzierniki w dziecięcych zabawkach, niż wizjer w aparacie fotograficznym. Producent nie chwali się jaką powierzchnię kadru ów wizjer pokrywa lecz na oka można ocenić ją na około 70%.