Nikon Coolpix P6000 - test aparatu
6. Podsumowanie
Funkcjonalność
Pod względem funkcjonalności oraz jakości wykonania nasza ocena Nikona P6000 jest pozytywna. Aparat prezentuje się estetycznie i robi dobre wrażenie, a jego obudowa jest solidna i wytrzymała. Liczba przycisków i ich rozmieszczenie zapewnia wygodną i dość szybką obsługę. Można było jednak pomyśleć o rozwiązaniu, ułatwiającym dostęp do większej liczby parametrów, gdyż zmiana części z nich wymaga wejścia do głównego lub zorganizowanego przez siebie menu. Pod tym względem rozwiązania zastosowane w Canonie G10 wydają się lepiej spełniać swoją funkcję. Trzeba jednak przyznać, że poruszanie się po menu Nikona P6000, czy przeglądanie zdjęć odbywa się szybko i sprawnie. Ponarzekać musimy jednak na tryb zdjęć seryjnych. Szybkość 0.85 kl/s to nie to, czego oczekiwaliśmy, a dodatkowo zapełnienie bufora aparatu następuje bardzo szybko. W tej kategorii G10 również wypadł lepiej. Stabilizacja w Nikonie działa sprawnie i osiąga poziom do 2 EV co jest wynikiem dobrym. Na dodatkowe małe plusy zasługują rozwiązania w postaci odbiornika GPS i możliwości bezpośredniego podłączenia aparatu do sieci LAN. Ocena w tej kategorii 5-.
Optyka
W porównaniu do P5100 nowe rozwiązania dotyczące obiektywu uznajemy za dobre posunięcie. 4-krotny zoom optyczny z szerokim kątem zapewne ucieszy sporą część użytkowników, a nieznaczne ograniczenie maksymalnej ogniskowej nie jest powodem do narzekań. Pod względem rozdzielczości nie ma powodów do zachwytów. W centrum kadru P6000 wypada na dobrym i podobnym jak w G10 poziomie, ale na brzegu kadru już z nim przegrywa. Pamiętać należy również o sporym astygmatyzmie notowanym dla najkrótszej ogniskowej. Niestety niskim poziomem aberracji chromatycznej Nikon nie może się pochwalić. Mimo iż dla większości ogniskowych osiąga ona wartości średnie i małe, to jednak dla najszerszego kąta wypada już w przedziale zaliczanym do dużego poziomu. Na przyzwoitym poziomie jest natomiast poziom dystorsji i winietowania. Na pochwałę zasługuje na pewno niezauważalna koma. Niestety nie można powiedzieć tego o odblaskach, które przy zdjęciach pod ostre światło mogą dać się we znaki. Pod względem optyki Nikona P6000 oceniamy na 4-.
Matryca
Pod względem wiernego odwzorowywania kolorów P6000 utrzymuje standardowy dla kompaktów poziom. Poza światłem i żarowym i świetlówką błędy nie są duże a i przesycenie kolorów też utrzymuje akceptowalny poziom. Niestety w kwestii szumów P6000 nie zasłużył na pochwałę. Wyniki otrzymane na RAW-ach wskazują na jeszcze wyższy poziom tego efektu niż miało to miejsce w Canonie G10. Na szczęście zakres tonalny w porównaniu z G10 jest na podobnym poziomie z czego jesteśmy zadowoleni. Ocena w tej kategorii 4+.
Wyniki testu Nikona P6000 dają do myślenia. Co prawda zastosowano w nim matrycę o mniejszej rozdzielczości (13.5 Mpix) niż w Canonie G10 (14.7 Mpix), ale tak samo jak w G10 nie zyskujemy niczego w porównaniu z matrycą o rozdzielczości 12 Mpix. Mamy kolejny przykład na to, że osiągnięto już absurdalne wartości jeśli chodzi o rozdzielczości matryc w aparatach kompaktowych.
Nikon P6000 to mimo wszystko przyjemny aparat. Wygodny w obsłudze, solidnie wykonany i z rozsądnym zakresem ogniskowych. Daje spore możliwości i powinien przypaść do gustu nawet nieco bardziej wymagającym użytkownikom. Nikon P6000 otrzymuje w naszym teście ostateczną ocenę 4.
Poniżej wyliczamy najważniejsze zalety i wady Nikona P6000:
Zalety
- dobra rozdzielczość w centrum kadru,
- dobry zakres tonalny,
- dobre odwzorowywanie kolorów,
- brak komy,
- dystorsja i winietowanie na dobrym poziomie,
- celny autofokus,
- wygodna obsługa,
- rozsądny zakres ogniskowych od 28 do 112 mm,
- możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW,
- duży i czytelny ekran LCD,
- możliwość podpięcia zewnętrznej lampy błyskowej,
- solidna obudowa,
- wbudowany GPS i interfejs LAN ze złączem RJ-45.
Wady
- duży astygmatyzm dla najkrótszej ogniskowej,
- wysokie szumy,
- zbyt duża liczba pikseli,
- aberracja chromatyczna na dużym poziomie dla szerokiego kąta,
- niezadowalająco wysoki poziom odblasków przy zdjęciach pod ostre światło,
- słaby tryb zdjęć seryjnych,
- słaby wizjer optyczny,
- brak filmów w rozdzielczości HD,
- brak zącza HDMI.
Przykładowe zdjęcia