W kwietniu 1945 roku III Armia USA pod dowództwem George\'a S. Pattona weszła do Jeny, zajmując tym samym zakłady Carl Zeiss Jena. Według relacji świadków fabryka, pomimo intensywnych bombardowań prowadzonych przez aliantów, była zachowana w dobrym stanie.
Na początku stycznia każdego roku, tradycyjnie organizujemy uroczyste podsumowanie Plebiscytu na Produkt Roku według Czytelników Optyczne.pl. Podobnie jak w latach poprzednich spotkanie odbyło się w restauracji „Honoratka” na warszawskim Starym Mieście.
Panasonic Lumix GH4 miał premierę na początku lutego 2014 roku i był pierwszym bezlusterkowcem na rynku oferującym możliwość filmowania w jakości 4K. Co ciekawe, pierwsze plotki dotyczące jego następcy pojawiły się już w drugiej połowie 2015 roku, a jego premiery spodziewano się w targach CP+ w zeszłym roku.
W naszym cyklu artykułów dotyczących legendarnych lornetek nie mogło zabraknąć produktów wschodnioniemieckiego Zeissa, którego fabryka mieściła się w mieście Jena (a później w niedalekim Eisfeld). Dla osób mieszkających w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych nie były to może lornetki najlepsze, ale na pewno charakteryzujące się świetnym stosunkiem jakości do ceny.
Jak zwykle przed urlopem, stanąłem przed wyborem aparatu fotograficznego, który wezmę ze sobą na wyjazd. Skorzystałem z propozycji firmy Panasonic i zdecydowałem się na najmniejszy i najlżejszy z aktualnie dostępnych u dystrybutora zaawansowanych modeli, mianowicie Lumix LX15.
Matryce bezlusterkowców Fujifilm znane są z dobrej pracy na wysokich czułościach. Nic więc dziwnego, że zawsze chciałem je intensywniej przetestować w warunkach astrofotografii krajobrazowej. Okazja nadarzyła się na przełomie września i października 2016 roku, przy okazji naszej kolejnej Fotomisji na Lofoty.
Wprowadzenie na rynek, kilka miesięcy temu, nowej podrodziny lornetek dachowych – Monarch HG, było pewnego rodzaju „wisienką na torcie” wśród popularnych lornetek dachowych marki Nikon.
Wspólnie z firmą CSI przygotowaliśmy dla Was poradnik z propozycjami prezentowymi dla fotografa. Znajdziecie tutaj opisy i zdjęcia wybranych produktów, które mogą przypaść do gustu osobie obdarowanej.
Dlaczego należy kalibrować monitor? Ponieważ jest on punktem wyjścia do modyfikowania zdjęć, a my chcemy, aby kolory były najlepsze, natomiast nasze oczy nie zawsze są w stanie pomóc nam w tym procesie.
Z całą pewnością użytkownicy systemu Mikro Cztery Trzecie nastawieni na wykonywanie zdjęć zmiennoogniskowym teleobiektywem i potrzebujący szkła o dobrych parametrach optycznych nie mogą obojętnie przejść obok M.
W ubiegłym miesiącu opublikowaliśmy artykuł poświęcony filtrom kreatywnym w aparatach Panasonic LUMIX. Z pewnością są to funkcje stworzone z myślą o osobach, które chcą pobawić się fotografią i w dość nietypowy sposób przedstawić niektóre sceny.
Przyglądając się uważniej ofercie teleobiektywów Nikkor, łatwo można zauważyć, że ogniskowa 400 mm nigdy nie była tak popularna, jak jej najbliższe otoczenie. Krótkie teleobiektywy 180 mm i 200 mm należały i należą do najpopularniejszych obiektywów w systemie, małe trzysetki, o których pisaliśmy także zdobyły znaczną popularność.
Karty pamięci to - oprócz aparatu i obiektywu - podstawa fotografowania w dzisiejszym, cyfrowym świecie. To od nich wielu wypadkach zależy efekt naszej pracy. Sugerując się dużą popularnością naszego poprzedniego przewodnika po kartach pamięci, postanowiliśmy sprawdzić co nowego pojawiło się w ofercie marki SanDisk.
Artykuły o produktach Panasonic LUMIX w ostatnich miesiącach pojawiały się w naszym serwisie już wielokrotnie. Opisywaliśmy w nich nasze podróże z aparatami Panasonic LUMIX FZ300, Panasonic LUMIX TZ80, Panasonic LUMIX TZ100 oraz Panasonic LUMIX GX80.
Serwery NAS dostępne są na rynku od wielu lat. Ich nazwa wzięła się od pierwszych liter wyrażenia Network Attached Storage, co oznacza sieciowe urządzenie magazynujące. Najprostszym serwerem NAS będzie zatem zwykły dysk twardy z interfejsem sieciowym, dzięki czemu zapisane na nim dane będą dostępne z poziomu innych urządzeń wpiętych do tej samej sieci.