Od Redakcji: To trzeci artykuł z cyklu przygotowanego z firmą Delta Optical. Osoby mniej zaznajomione z tematyką sprzętu astronomicznego, przed lekturą niniejszego tekstu, zachęcamy do zapoznania się z pierwszym artykułem cyklu, w którym wyjaśniono wiele podstawowych pojęć.
Krzysztof Mularczyk: Czy dla firmy Panasonic polski rynek zajmuje znaczącą pozycję wśród pozostałych krajów? Michiharu Uematsu: Tak, oczywiście, tym bardziej, że z naszego punktu widzenia i w ujęciu naszych struktur to de facto 4 kraje: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia.
Cyfrowy aparat kompaktowy to, jak się okazuje, nie tylko narzędzie do wygodnego i łatwego fotografowania. W chwili obecnej możliwości tego rodzaju konstrukcji wykraczają szeroko poza możliwości, jakie sugeruje ich nazwa.
Historia powstawania Gigapanoramy Warszawa360 jest dosyć długa. Jak zawsze podczas wykonywania zdjęć bardzo ważne jest miejsce. W centrum wysokich budynków nie brakuje, ale zgoła inaczej jest po przeciwległej stronie Wisły.
Od czwartku do niedzieli w Łochowie odbywał się IV Zlot Czytelników Optyczne.pl. Po raz kolejny, grono zapalonych fotografów i sympatyków sprzętu optycznego spotkało się, aby wspólnie robić zdjęcia, prowadzić obserwacje przyrody, testować dostępny sprzęt oraz uczestniczyć w wykładach i warsztatach.
W trakcie dyskusji nad naszymi testami, kilkukrotnie pojawiały się kontrowersje odnośnie odwzorowania kolorów oferowanego przez różne lornetki czy obiektywy. W szczególności, wątpliwości dotyczyły tego, dlaczego tak nisko oceniamy odwzorowanie bieli dawane przez starsze produkty rosyjskie, polskie, czeskie, rumuńskie czy nawet lornetki Zeissa z Jeny.
Arkadiusz Olech (Red. nacz. Optyczne.pl) i Anthony Proper (Alpen Optics Vice President of Sales) Pytanie: Jak się zaczęła historia lornetek Alpen Optics? Kiedy pierwsza z nich pojawiła się na rynku i jakie miała parametry? Odpowiedź: Alpen Optics została założona w grudniu 1996.
W poprzednich dwóch częściach cyklu poznaliśmy już sporą część funkcjonalności PocketWizardów. W pierwszej części przybliżyliśmy historię tego produktu, ideę pracy oraz różne przykładowe konfiguracje, jakie możemy utworzyć za pomocą zestawów nadajników i odbiorników.
W poprzednim odcinku cyklu „Wielkie filmowanie małym aparatem” zawarta jest spora dawka informacji dotyczących matryc światłoczułych, czyli fundamentalnego zagadnienia związanego z działaniem cyfrowego aparatu fotograficznego.
W przypadku małych lornetek turystycznych, mamy do czynienia z chyba najbardziej bolesnym zderzeniem oczekiwań klientów z twardymi prawami fizyki i rynku. Kupujący oczekuje, że lornetka, którą zabierze na wakacje czy na wycieczkę będzie lekka, poręczna (najlepiej, żeby zmieściła się do kieszeni kurtki), a przy tym da nam świetną jakość obrazu i duże powiększenie, bo przecież te dalekie widoki musimy „ściągnąć” i mieć je na wyciągnięcie ręki.
Pan Ihiro Kitao z firmy Panasonic w towarzystwie modelek prezentuje Lumiksa GF3. W dniach 6–7 czerwca br. mieliśmy okazję uczestniczyć w seminarium firmy Panasonic, podczas którego dziennikarzom z całej Europy zaprezentowano aparat Lumix DMC-GF3 oraz obiektyw LEICA DG SUMMILUX 25 mm f/1.
Technologia stojąca za zdjęciami, które wykonujemy każdego dnia, ciągle się rozwija. Zmiany jakie towarzyszą kolejnym premierom nowych produktów powodują, że aparaty fotograficzne rejestrują zdjęcia charakteryzujące się coraz wyższą jakością techniczną.
Artykuł przedstawia procedurę numeryczną pozwalającą wyekstrahować główne cechy bokeh danego obiektywu i przypisać im wartości liczbowe, dzięki którym możliwe staje się porównywanie bokeh dla różnych obiektywów.
Większość naszych czytelników zdaje sobie doskonale sprawę z bliskiej i trwającej już sporo czasu współpracy firm Leica i Panasonic. Firmy od lat wymieniają się swoimi doświadczeniami, dzięki czemu Panasonic ma ciągły dostęp do znakomitych rozwiązań optycznych, a Leica korzysta z wiedzy Panasonika w dziedziny elektroniki i technik cyfrowych.
Torba albo plecak? Oto jest pytanie. Na ogół bardzo dużo czasu poświęcamy wyborowi modelu aparatu i obiektywów. Czytamy specyfikacje, testy, porównujemy ceny szukając optymalnych dla nas wyborów. Przy okazji najczęściej lekceważymy wybór drobnych akcesoriów, takich jak karty pamięci, czy właśnie torba albo plecak.