W cyklu „Lornetki Fomei w praktyce” mówiliśmy już o lornetkach do obserwacji nieba, do obserwacji ptaków czy tych stosowanych w myślistwie. Teraz przyszedł czas na kolejną, dość wąską grupę instrumentów, a mianowicie lornetki używane na wodzie czyli na statkach, łodziach, żaglówkach czy jachtach.
Poprzednie sześć odcinków cyklu poświęconego sprzętowi obserwacyjnemu firmy Nikon omawiało historię działu Sport Optics i właściwości lornetek typu Porro oraz dachowych. Następnie przedyskutowaliśmy zastosowanie lornetek Nikon do obserwacji nieba i przyjrzeliśmy się bliżej lunetom obserwacyjnym Fieldscope i Spotting Scope.
Fujifilm FinePix X100 powolnymi krokami szykuje się do wkroczenia na rynek europejski, w tym również do Polski. Tragedia trzęsienia ziemi w Japonii wstrzymała co prawda produkcję fabryk Fujifilm na kilka tygodni, jednak w pierwszej partii trafią do sklepów egzemplarze wysłane jeszcze przed trzęsieniem.
Trzy ostatnie odcinki cyklu o sprzęcie Sport Optics marki Nikon poświęciliśmy lornetkom. Jak już pewnie wszyscy Czytelnicy wiedzą, lornetki są instrumentami umożliwiającymi obserwację dwuoczną, przez co często mamy zachowane widzenie stereoskopowe.
W tytule odnosimy się do obserwacji ptaków, warto jednak zaznaczyć, że garść poniższych uwag odnosi się także do prób podglądania innych dzikich zwierząt, jak choćby sarny, jelenie, dziki oraz żubry, czy także znacznie bardziej egzotyczne gatunki, które przyjdzie nam podziwiać na dalekich wycieczkach zagranicznych.
Premiera Fujifilm FinePix X100 zaskoczyła wiele osób. Zaskoczyła oczywiście w pozytywny sposób. O wzbudzonych sentymentach i ciekawostkach technologicznych pisaliśmy w pierwszej części cyklu „Fujfilm FinePix X100 od podszewki”.
O współczesnym rynku aparatów fotograficznych można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest on ubogi. Setki modeli na każdą kieszeń, różne rodzaje, rozmiary, niezliczone parametry, a nawet kolory.
Dostępność sprzętu zarówno fotograficznego jak i astronomicznego, szybki rozwój technologii w dziedzinie fotografii cyfrowej oraz obecność na rynku różnego rodzaju kamer astronomicznych spowodowała, że dzisiejszy miłośnik astronomii ma do dyspozycji ogromny arsenał środków technicznych pozwalających uwiecznić cuda nocnego nieba.
W pierwszej części poznaliśmy bardzo ciekawe losy korporacji Matsushita (aktualnie Panasonic) i jej stopniowe dochodzenie do obecnej potęgi. Zakończyliśmy wtedy na krótkim wprowadzeniu do zaistnienia marki Lumix – produktu będącego połączeniem sił i doświadczeń Panasonika oraz firmy Leica.
Nie będzie dużą przesadą, jeśli stwierdzimy, że astronomia obserwacyjna była jednym z motorów napędowych w rozwoju optyki. Potrzeba „zaglądania” coraz głębiej w przestrzeń kosmiczną wymagała, by budowano instrumenty optyczne o coraz większej zdolności skupiania światła, dające coraz lepiej skorygowane obrazy.
Panasonic – jeden z największych producentów elektroniki użytkowej, zatrudniający ponad 300 tysięcy pracowników na całym świecie. Historie tego typu koncernów mogą budzić pewną nostalgię, często zaczynają się bowiem od jedno- bądź kilkuosobowego zakładu ulokowanego w pomniejszym garażu bądź warsztacie.
Minęło wiele lat od chwili, gdy po raz pierwszy przyszło mi popatrzeć świadomie w niebo. W końcówce lat osiemdziesiątych teleskop astronomiczny był marzeniem ściętej głowy. Bez wątpienia prościej taki sprzęt było wówczas zbudować niż zakupić, nieliczni cieszyli się niewielkimi lunetami produkcji radzieckiej, a pewien polski producent teleskopów stawiał pierwsze kroki w tej branży.
W zeszłym miesiącu przybliżyliśmy Czytelnikom ogromną gamę lornetek marki Nikon, które do odwrócenia obrazu stosują pryzmaty w klasycznym układzie Porro. Co ciekawe, część z tych lornetek to bezpośredni następcy modeli budowanych od końca lat 40-tych ubiegłego wieku.
Tradycyjnie, na początku roku, już po raz czwarty, redakcja Optyczne.pl zorganizowała uroczyste podsumowanie Plebiscytu na Produkt Roku 2010 wg Czytelników Optyczne.pl. Podobnie jak w latach ubiegłych spotkanie miało miejsce w restauracji „Honoratka” na warszawskim Starym Mieście.
Canon Speedlite 580EX II (2 szt.), PocketWizard FlexTT5 (2 szt.), parasolki białe transparentne (2 szt.), Pocket Wizard MiniTT1 Po zażyciu sporej dawki teoretycznego wprowadzenia, jakiej zaznaliśmy w poprzedniej części cyklu dotyczącej PocketWizardów, pora trochę bardziej skupić się na praktyce.