Dzisiejszy dzień dla sympatyków firmy Nikon jest dużym świętem. O 5 rano naszego czasu Nikon oficjalnie ogłosił premierę najnowszej lustrzanki dla fotografów studyjnych. Zgodnie z tradycją nosi ona oznaczenie D3x.
Dziś, w Warszawie, miało miejsce oficjalne otwarcie nowego salonu Sigma ProCentrum. Ciasne pomieszczenia w BlueCity, firma K-Consult zamieniła na otwarte przestrzenie przy ulicy Żeromskiego 77 na warszawskich Bielanach.
W szóstej część historii Nikkorów, podobnie jak w części poprzedniej przybliżymy Czytelnikom pewne niuanse konstrukcji optycznej oraz mechanicznej obiektywów. I choć większość ze wspomnianych tu rozwiązań technicznych nie jest widoczna gołym okiem, mają one ogromny wpływ na własności obiektywu.
Ten oraz następny odcinek przygód z Nikkorami poświęcimy na przedstawienie najważniejszych rozwiązań technicznych, które umożliwiły Nippon Kogaku, a później Nikonowi budowę coraz bardziej różnorodnych i coraz lepszych obiektywów.
Poprzednie trzy odcinki historii Nikkorów ukazały losy praktycznie całej optyki manualnej. W odcinku czwartym – choć nie będzie on poświęcony motoryzacji – często pojawiać się będzie przedrostek „auto-”, gdyż postaram się w nim przedstawić początki optyki Nikona z automatycznym ustawianiem ostrości.
O 6 rano naszego czasu świat obiegła informacja o nowym modelu lustrzanki w E-Systemie. Informowaliśmy o tym w artykule ''Olympus E-30''. Ten model wpasował się w lukę pomiędzy amatorskim E-520, a profesjonalnym E-3.
W poprzednich dwóch odcinkach naszego cyklu ("75 lat marki Nikkor – pierwsze kroki w optyce oraz fotograficzna optyka dalmierzowa" oraz "75 lat marki Nikkor – pierwsze obiektywy do lustrzanek") prześledziliśmy początki produkcji obiektywów przez Nippon Kogaku, bardzo udaną serię optyki dalmierzowej z lat 48–64 oraz rozwój optyki przeznaczonej do pierwszych lustrzanek firmy, co miało miejsce w latach 60-tych.
W latach 50-tych sprzęt profesjonalny zdominowany był praktyczne przez dwa rodzaje aparatów: małe i szybkie w pracy małoobrazkowe aparaty dalmierzowe stosowane głównie w reportażu i sporcie, oraz większe i cięższe aparaty średnioformatowe, chętnie używane w fotografii pejzażu, mody, reklamowej i katalogowej.
Sympatycy firmy Nikon zapytani, z czym kojarzy im się ta nazwa, bez wahania odpowiadają: z aparatami fotograficznymi! Czy jest w tym coś dziwnego? W pierwszej chwili wiele osób skłonnych jest powiedzieć, że to aparat robi zdjęcie, to właśnie aparat dumnie wisi na pasku na szyi, to nowe modele aparatów tak bardzo stymulują rynek.
W układzie optycznym, na każdej granicy ośrodków, następuje zarówno załamanie jak i odbicie światła. Ponieważ najczęściej mamy do czynienia z obiektywami refrakcyjnymi (soczewkowymi), to pierwsze zjawisko jest podstawą działania naszego instrumentu, a drugie niechcianym efektem ubocznym.
Dziś w południe odbyła się konferencja prasowa firmy Olympus Polska związana z jesienno-zimowymi nowościami wśród aparatów kompaktowych. Informacja o nich po raz pierwszy obiegła świat pod koniec sierpnia.
Najważniejszymi targami fotograficznymi jest niewątpliwie, odbywająca się co dwa lata, Photokina. W tym roku będzie ona miała miejsce w dniach 23-28 września, tradycyjnie już w niemieckiej Kolonii. Nic więc dziwnego, że znaczna większość producentów sprzętu fotograficznego właśnie na miesiące sierpień i wrzesień szykuje prezentacje swoich nowych modeli.
Pierwszy Zlot Czytelników Optyczne.pl - Walewice 2008 zakończył się dziś przed południem. Od piątku Pałac zbudowany w 1783 przez Anastazego Colonna Walewskiego gościł naszych Czytelników w swoich romantycznych wnętrzach.
W sierpniu 2007 roku Nikon zaprezentował światu dwa nowe modele lustrzanek cyfrowych - profesjonalnego i pełnoklatkowego Nikona D3 oraz, uznawanego także za aparat dla zaawansowanych użytkowników, Nikona D300 wyposażonego w matrycę CMOS formatu DX.
Z okazji ogólnoświatowej premiery lustrzanki Olympus E-520, w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowemu modelowi. Miejscem spotkania dziennikarzy była galeria Luksfera, która mieści się w zabytkowej wytwórni wódek przy ulicy Ząbkowskiej.