Wczoraj w studiu Pin-Up fotograficznym w Warszawie odbyły się pokazy i warsztaty dla profesjonalnych fotografów pod kierunkiem firmy Hasselblad - Hasselblad World Tour 2006. Prezentacji lustrzanek średnioformatowych towarzyszyły również pokazy Adobe oraz Hewlett Packard.
Roadshow Wiosna 2006, to impreza organizowana przez firmę Canon, na której odbywa się szkolenie oraz prezentacja nowości sprzętowych firmy Canon. Roadshow organizowane jest w największych miastach Polski.
Wczoraj, 18 maja, w warszawskim Multikinie odbyła się prezentacja Digital Photography Tour Warsaw 2006 na której firma Apple pokazała najnowszy sprzęt komputerowy i oprogramowanie przeznaczone dla amatorów i profesjonalnych fotografów.
Na 27 piętrze wieżowca Milenium Plaza w Warszawie firma BenQ zorganizowała konferencję prasową związaną głównie z premierą swoich laptopów, monitorów LCD, oraz projektorów multimedialnych. Zobaczyć można było także nowe modele aparatów cyfrowych: E600, C800 oraz X600.
Testowanie aparatów cyfrowych wykonujemy głównie w warunkach studyjnych. Fotografujemy tablice testową ISO 12233, tablicę dystorsji, tablicę szarości Kodak Q-13 oraz tablicę kolorów GretagMacbeth. Zdjęcia tablic testowych odbywają się w ściśle kontrolowanych warunkach studyjnych.
W piątek po kilku godzinach jazdy ekipa Optyczne.pl dotarła do Łodzi, gdzie w dniach 6-8 kwietnia odbywały się IX Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Video i Kinowego FILM VIDEO FOTO. Pomimo tego, że nie znamy Łodzi na miejsce trafiliśmy bez problemu.
Zacznijmy od najważniejszego: Definicja testu TEST - sprawdzian, próba (inteligencji, zdolności, umiejętności itp.); jedna z naukowo wypróbowanych metod pomocniczych poznawania stanu procesów i cech psych.
Format RAW nie jest używany przez fotografów początkujących, leniwych i konserwatystów. Ci pierwsi dopiero uczą się robić zdjęcia i coś takiego jak RAW jest dla nich, póki co, jedną z wielu tajemnic otaczającego nas Wszechświata.
W fotografii ceniona jest sztuka fotografowania rzeczy ulotnych. Zdjęcia o unikalnej tematyce bywają nagradzane na wystawach lub też, po prostu, cieszą oko fotografującego przez długie lata, będąc powodem do dumy i satysfakcji.
W ostatnią środę marca czeka nas niemała gratka – zaćmienie Słońca. Z pewnością wiele osób już zaplanowało wyjazd do krajów, przez które przebiegał będzie pas całkowitego zaćmienia. Na tych, którzy zostają w kraju czeka podziwianie fazy maksymalnej wynoszącej od 43% do 62% (taki odsetek powierzchni tarczy Słońca zostanie zakryty przez Księżyc).
Niezależnie od klasy używanego sprzętu fotograficznego rozmycie obrazu spowodowane drżeniem rąk fotografującego jest najczęstszą przyczyną wykonywania nieudanych zdjęć. Szczególnie trudno jest uzyskać ostre zdjęcie gdy fotografujemy aparatem trzymanym w ręku, w słabych warunkach oświetleniowych wymuszających użycie dłuższych czasów migawki.
TIFF czyli ''Tagged Image File Format'' jest dość starym ale i też bardzo popularnym formatem zapisu grafiki. Jest to rodzaj bitmapy (grafika rastrowa) - siatka pikseli, gdzie każdy piksel jest zdefiniowany poprzez wartości składowych barwnych.
Obecnie każdy aparat cyfrowy daje nam możliwość zapisywania zdjęć w różnym formach graficznych. RAW, JPEG i TIFF są najczęściej występującymi. Czym tak naprawdę różnią się i w jakim formacie najrozsądniej zapisywać nasze zdjęcia, o tym poniżej.
Wbrew pozorom niniejszy artykuł nie stawia sobie za zadanie odpowiedzi na pytanie zadane w tytule. Tytuł ten bowiem stanowi najczęściej stawiane pytanie na różnego rodzaju forach astronomicznych, a fakt że pytanie to tak często jest zadawane, już świadczy o tym, iż nie ma na nie łatwej odpowiedzi.
Nazwa pochodzi od ''Joint Photographic Experts Group'', grupy ludzi, którzy stworzyli algorytm kompresji danych JPEG. Aby nazewnictwo skomplikować bardziej, plik utworzony przez algorytm JPEG nazywa się JFIF od ''JPEG File Interchange Format''.