Po czym poznać początkującego miłośnika astronomii? Najłatwiejszy sposób to zapoznać się z treścią jego ogłoszenia odnośnie zakupu teleskopu. Najczęściej brzmi ono następująco: ``kupię teleskop o powiększeniu 1000 razy'' albo ``poszukuję teleskopu o największym powiększeniu''.
Blisko 5 wieków temu, protestancki uczony George Fabricius, zaobserwował poczernienie chlorku srebra pod wpływem promieni słonecznych. Właściwość tę wykorzystał dwieście lat później niemiecki filolog Schultz, który wykonał pierwszą na świecie fotografię.
Lornetka składa się z trzech głównych części optycznych: obiektywów, pryzmatów i okularów. Obiektywy służą do zbierania jak największej ilości światła. Aby powiększyć obraz uzyskany przez obiektywy i skierować go do naszego oka w formie równoległych wiązek światła używa się okularów.
Testy lornetek na Optyczne.pl są prowadzone przez grupę pasjonatów dobrej optyki z ogromnym doświadczeniem. Przez nasze ręce przewinęło się około 1000 lornetek, kilkadziesiąt lunet i teleskopów, wiele okularów, a także masa innych urządzeń optycznych.
Główną część testu stanowi sesja zdjęciowa z udziałem tablicy testowej zgodnej z normą ISO 12233. Tablica taka została zaprojektowana przez Stephena H. Westina z Cornell Unniversity, a następnie lekko zmodyfikowana na potrzeby serwisu Optyczne.