Pentax K-5 - test aparatu
4. Rozdzielczość
Pentax K-5 posiada pełnoprawną funkcję wstępnego podnoszenia lustra (MLU). Znajduje się ona pośród trybów pracy migawki, czyli w łatwo dostępnym i intuicyjnym miejscu. Można korzystać z niej wyzwalając aparat spustem migawki, wężykiem zdalnego sterowania lub pilotem bezprzewodowym. Po podniesieniu lustra słychać co sekundę sygnał „bip” ułatwiający liczenie czasu.
Rozdzielczość układu jako całości
Używając obiektywu Pentax smc DA* 55 mm f/1.4 SDM zmierzyliśmy rozdzielczość na zdjęciach JPEG. Należy zaznaczyć, że w aparacie ostrość zdjęć była ustawiona na minimum, a w programie Imatest określona parametrem R=2. Wykres przedstawiający zależność funkcji MTF50 wyrażonej w LWPH od przysłony przedstawiamy poniżej.
Przy takich ustawieniach rozdzielczość sięgnęła poziomu bliskiego 1900 LWPH. Przypomina to analogiczny wynik Pentaksa K-7 i obiektywu FA 50 mm f/1.4. Należy jednak pamiętać, że porównywanie pomiarów dokonanych na JPEG-ach nie jest miarodajnym sposobem porównywania rozdzielczości. Spójrzmy zatem na RAW-y.
Rozdzielczość matrycy
RAW-y (PEF) wywołaliśmy programem dcraw. Zdjęcia wykonane zostały obiektywem Sigma 30 mm f/1.4 EX DC oraz dla pewności wyników Pentax smc DA* 55 mm f/1.4 SDM. Wartości MTF50 wyrażone w lpmm pokazujemy poniżej.
Na wykresie zestawiliśmy trzy najnowsze 16-megapikselowe lustrzanki: Pentax K-5, Nikon D7000 i Sony A580. Wszystkie trzy są prawdopodobnie oparte na tym samym typie matrycy, choć różnią się implementacją i oprogramowaniem przetwarzającym sygnał. Na powyższym wykresie wartości MTF50 dla K-5 wpasowują się między Sony A580 a Nikona D7000. Niewielka przewaga Nikona może wynikać, jak już wspominaliśmy w jego teście, z lekkiego osłabienia filtra AA. Na wykresach MTF widać było bowiem około 15-procentową odpowiedź w częstości Nyquista. Na analogicznych wykresach dla K-5 wartość ta wynosi co najwyżej 8 procent. Minimalnie gorszy wynik dla Sony A580 to z kolei prawdopodobnie brak pełnoprawnego wstępnego podnoszenia lustra w tym aparacie. A580 ma jedynie opcję podnoszenia lustra tylko na 2 sekundy, a to może nie wystarczyć do całkowitego wytłumienia drgań.
Na koniec jeszcze jedna kwestia, która być może wymaga wyjaśnienia. W sieci pojawiły się informacje, że K-5 może słabo tłumić drgania lustra i lub jego komory, przez co przy pewnych czasach ekspozycji, mimo stosowania wstępnego podnoszenia, zdjęcia są rozmazane. Zdecydowaliśmy się to sprawdzić. Używając przysłony f/8.0 i zmieniając przy tym lekko oświetlenie tablicy oraz czułość (w rozsądnych granicach), wykonaliśmy zdjęcia tablicy do testowania rozdzielczości dla wszystkich czasów ekspozycji z zakresu od 1/200 do 1/10 sekundy. Dla wszystkich uzyskanych w ten sposób zdjęć wyznaczyliśmy wartości MTF50 zarówno dla granic poziomych, jak i pionowych. Okazało się, że nie pokazują one między sobą żadnych istotnych różnic, wyraźnie wykraczających poza błędy pomiarowe. Mówiąc inaczej, żaden czas ekspozycji nie pokazywał jakiegoś zauważalnego rozmycia, a zdjęcia uzyskane na wszystkich czasach ekspozycji wyglądały podobnie.
Obiektywy Sigma 30 mm f/1.4 EX DC wykorzystywane w pomiarze rozdzielczości otrzymaliśmy od: